ИТАЛИЈАНИ СИГУРНИ КУПЦИ: Род пшенице био 3.113.085 тона, а зрно бољег квалитета него раније

Ј. Су.

22. 11. 2022. у 09:11

СРБИЈА ће у овој економској години имати за извоз око милион тона пшенице. Тренутно месечно продамо у иностранство око 80.000 тона овог хлебног зрна.

ИТАЛИЈАНИ СИГУРНИ КУПЦИ: Род пшенице био 3.113.085 тона, а зрно бољег квалитета него раније

Фото Танјуг

Највеће количине одлазе у Италију и Румунију, у луку Констанца. Део извоза је намењен Босни и Херцеговини и Северној Македонији.

Званични подаци показују да је овогодишњи род пшенице био 3.113.085 тона. По хектару, просечан род је око 4,9 тона. И док извоз ове робе сада несметано иде, млинари траже исплату разлике између тржишне и уредбом ограничене цене испоручених малих паковања брашна.

Како нам је рекао Здравко Шајатовић, директор Удружења млинара "Житоуније", последња четири месеца скочио је извоз брашна за 20 процената, у односу на претходни период.

- Главни разлог повећаног извоза брашна јесте јефтинија струја и мањи трошкови производње - казао је Шајатовић.

- Струја у Северној Македонији је, рецимо, четири пута скупља него наша. Па њихови млинари све мање мељу. Више им се не исплати, јер је већа цена коштања него код нас.

Због тога је сада повећана куповина брашна у Северној Македонији. Немамо још званичне податке, али смо чули да је бољи извоз и у Италију, Хрватску и Мађарску. За то чекамо званичне податке од царине.

Када је реч о разлици цене, коју држава треба млинарима да надокнади, како нам је испричао Шајатовић, они нису ти који треба да сносе терет социјалне политике државе.

Држава треба да исплати за четири месеца, нешто кроз пшеницу, али и у новцу.

- Млинови су испуњавали обавезу снабдевања грађана малим паковањима брашна, у складу са уредбом, чиме су дали свој пуни допринос стабилном снабдевањеу - рекао је Шајатовић.

- И ова грана производње оптерећена је све већим трошковима пословања. Цена пшенице је у последња два месеца порасла за око четири динара по килограму, а ту је и енергија, паприна амбалажа, радна снага. Нарочито је проблем камата, које по револвинг кредитима већ износе седам до осам одсто годишње.

Према речима Шајатовића, квалитет овогодишњег зрна нешто је бољи него раније, и у погледу хектолитара, али и протеина. Италијани узимају исто наше брашно, рецимо, па га мешају са побољшивачима. Али њихову тестенину праве од најквалитетније дурум пшенице, која се не производи код нас. Чак и наши произвођачи увозе италијанско брашно за прављење тестенина.

КОЛИКО СМО ДОСАД ИЗВЕЗЛИ

ОД овогодишњег рода до сада смо извезли више од 321 хиљаде тона пшенице. Брашна од пшенице, у овом периоду, продали смо 50.538 тона. Подаци показују да је од рода 2022. у Италију извезено 93.336, Констанцу - 55.314, у јужну српску покрајину 44.590, а у Северну Македонију око 40.000 тона. Пшеница из Србије завршила је и у Албанији, Црној Гори, Аустрији, Немачкој...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВИ ГОВОРИТЕ СРПСКИ Вучић вратио Милатовића на српска подешавања, он признао: Да, ја говорим српским језиком

ВИ ГОВОРИТЕ СРПСКИ Вучић вратио Милатовића на "српска подешавања", он признао: "Да, ја говорим српским језиком"

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић учествовао је са црногорским колегом Јаковом Милатовићем на панелу "Придруживање Западног Балкана ЕУ" у оквиру Глобалног безбедносног форума ГЛОБСЕЦ 2024 у Прагу.

31. 08. 2024. у 14:19

ОВАКО ЈЕ ВУЧИЋ РАСТУРИО ЛИЦЕМЕРЈЕ  МИЛАТОВИЋА И ОСТАЛИХ ПОПУТ ЊЕГА: Председник Србије оголио све неистине искључиво истином

ОВАКО ЈЕ ВУЧИЋ РАСТУРИО ЛИЦЕМЕРЈЕ МИЛАТОВИЋА И ОСТАЛИХ ПОПУТ ЊЕГА: Председник Србије оголио све неистине искључиво истином

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар ВУчић на панелу “Придруживање Западног Балкана ЕУ” на Глобалном безбедносном форуму ”ГЛОБСЕЦ 2024” одговорио је председнику Црне Горе Јакову Милатовићу и осталим лицемерима који говоре и искривљују истину о Србији.

31. 08. 2024. у 13:51

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНО! Новак Ђоковић ово није доживео седам година