ПРАВИЛИМА ПРОТИВ ПРЕВАРА: Шта нови прописи ЕУ доносе власницима криптовалута?

Дејана Калинић
Дејана Калинић

12. 12. 2022. у 11:34

ЕВРОПСКА комисија (ЕК) планира да се бори против пореских превара и утаје у крипто сектору тако што ће учинити да сви провајдери услуга дигиталне имовине пријављују трансакције које укључују клијенте који бораве у ЕУ.

ПРАВИЛИМА ПРОТИВ ПРЕВАРА: Шта нови прописи ЕУ доносе власницима криптовалута?

FOTO: EPA

Тренутно се развија механизам који би приморао компаније ван блока да открију власништво корисника. Према ЕК, пореским властима тренутно недостају одговарајуће информације о износу профита власника криптовалута, што ограничава пореске приходе који потичу из сектора.

Предложена правила, позната као Осма директива о административној сарадњи (ДАЦ8), настоје да циљају милијарде евра пореза на крипто имовину скривену у иностранству. Према проценама ЕК, земље чланице су 2020. изгубиле 93 милијарде евра (97,8 милијарди долара) у приходима од ПДВ-а, од чега се четвртина може конзервативно приписати превари.

- Покривање анонимности, чињеница да је тренутно доступно више од 9.000 различитих крипто средстава и дигитална природа трговине значе да многи корисници крипто имовине који остварују огроман профит падају под радар националних пореских власти - рекао је европски комесар за економију Паоло Ђентилони у саопштењу у четвртак, додајући да то није прихватљиво.

Штавише, извршна рука ЕУ предложила је проширење обавеза извештавања финансијских институција на е-новац и дигиталне валуте.

За предлог, који је у складу са новим правилима извештавања, биће потребно једногласно одобрење 27 држава чланица блока. Очекује се да ће ступити на снагу у јануару 2026, преноси Телеграф.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (1)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи