НАШ КАЛЦИТ БОЉИ ОД ЛИТИЈУМА: На две локације на југоистоку Србије пронађена велика налазишта племенитог метала и минерала калцијума

Е. В. Н.

17. 12. 2022. у 09:00

ЈУГОИСТОЧНА Србија могла би да буде златна жица економског развоја наше земље. Пронађена су потпуно ново налазиште злата и калцита. Председник Александар Вучић рекао је да нас је "Бог погледао".

НАШ КАЛЦИТ БОЉИ ОД ЛИТИЈУМА: На две локације на југоистоку Србије  пронађена велика налазишта племенитог метала и минерала калцијума

Наша земља богата рудама, Фото Б. Царановић

Велике резерве налазе се у овим деловима Србије, а калцит нам је значајан због обновљивих извора енергије.

Иначе, светска истраживања показују да због ограничене понуде сировина, као и безбедносних питања, литијум-јонске батерије се боре да задовоље глобалну потражњу.

Једна алтернатива је калцијум батерије. У поређењу са литијум-јонима, калцит може да испоручи двоструко више електрона по јону између електрода. Дакле, калцијумске батерије могу понудити више капацитета од литијумских батерија.

Фото Shutterstock

Међутим, недостатак одговарајућих електролита има ограничено истраживање. Раније су се проблеми јављали са електролитима калцијумских батерија, укључујући високе радне температуре и лошу стабилност. Научници су недавно створили нови електролит који има импресивна електролитичка својства и први пут користили су га за производњу калцијумских батерија на собној температури. Ово ново једињење представља значајан корак ка постлитијумском складиштењу енергије.

Према речима Милице Вујковић, више научне сараднице Факултета за физичку хемију, свима је познато да литијум-јонске батерије доминирају у пољу високе технологије услед велике количине енергије, коју могу да складиште и да је испоруче приликом употребе.

- Међутим, ограничавајући проблеми литијума у погледу цене, токсичности и пре свега органичених ресурса, померају фокус истраживања ка проналажењу алтернативних решења - објашњава Вујковићева.

- Наиме, научници широм света, укључујући и истраживаче у Србији, раде на развоју батерија и материјала који би могли да замене литијум-јонску технологију, а биле би базиране на природно заступљенијим елементима као што су натријум, калцијум, алуминијум, магнезијум и цинк.

Како каже, уколико дође до масовне употребе електричних аутомобила, потражња за литијумом ће да премаши понуду, и алтернативни системи за складиштење енергије ће бити неопходни. Батерије на бази калцијума могу да буду обећавајуће јер је калцијум (Ca) много заступљенији од литијума, има редокс потенцијал близак литијуму (омогућује велики напон батеријској ћелији) и садржи двоструко наелектрисање које може теоријски да омогући батеријској ћелији већи капацитет у односу на литијум.

- Са друге стране, експериментална истраживања у вези развоја материјала и електролита за калцијум-јонске батерије се суочавају са много изазова које треба решити да би се достигла или пак превазишла скупа литијум-јонска технологија - сматра Вујковићева. -

Прво, Ca2+ јони имају већи радијус од Li+ јона, па спорије дифундују кроз батеријске компоненте у току пуњења-пражњења батерије, што може да проузрокује мању количину складиштене енергије него у случају литијума, за исту густину струје. Друго, реверзибилна уградња Ca2+ јона током пуњења-пражњења батеријске ћелије је сложен процес који често доводи до пада капацитета саме батерије. Стога, циљ истраживања је да се пронађу електродни материјали који могу да складиште велику количину калцијумових јона и да сам процес буде стабилан током вишеструког пуњења и пражњења батерије.

Република Србија је, сразмерно својој величини, веома богата минералним сировинама, укључујући и оне које Европска унија препознаје као критичне за привредни развој. Како се у фокусу јавности од недавно нашао калцит, Министарство рударства и енергетике објашњава да се овај минерал управо користи, између осталог, и у филтерима за пречишћавање воде и одсумпоравање.

Калцит је врста калцијум карбоната (формула CaCO3), изузетно чистог, природног - у нашем случају чистоће 99,63 процента, што га чини једним од најчистијих у свету. Његова примена је изузетно широког спектра и користи се готово у свим индустријама - од боја, лакова, пластике, папира па све до сировине за фармацију, козметику, адитива за прехрану, у хемијскиј индустрији... Вредност калцијум карбоната је велика сразмерно његовој чистоћи, тачније када нема примесе олова, живе, кадмијума, магнезијума у великим количинама, баш као онај који је нађен у Србији. Успешно се раде истраживања могућности примене калцијум карбоната за производњу батерија будућности које би могле да замене литијумске батерије.

Став којим се Министарство рударства и енергетике (МРЕ) у потпуности руководи јесте да модерно рударство и заштита животне средине могу и морају бити комплементарни процеси. Таква стратегија најбоље се може применити управо на калциту, чиме би се обезбедило не само пуко очување животне средине, већ активно учешће у њеној заштити.

Наша минерална богатства ће нам много значити у годинама које долазе, имајући у виду да су минерални ресурси кључни и за процес енергетске транзиције, за развој нових, еколошки прихватљивих технологија без којих нема развоја обновљивих извора енергије, складиштења електричне енергије и нових "паметних" технологија, поручују из МРЕ.

ЈЕДНОСТАВНО И БЕЗБЕДНО

ВАЂЕЊЕ калцијум карбоната је једноставно, безбедно и није штетно по животну средину, већ напротив - киселост шума се решава калцијум карбонатом, користи се за одсумпоравање у филтерима у електранама на угаљ и фабрикама, истичу у Министарству рударства. Такође, користи се и у филтерима за воду и за побошање ПХ вредности земљишта, воде у базенима и као реагенс у лабораторијама.

- Битно је напоменути да се тренутно за индустрије фармације, козметике и прехрамбене реагенсе, сировина калцијум карбоната увози у Србију и регион у потпуности, што отвара простор за позиционирање Србије као водећег регионалног извозника у будућности - сматрају у МРЕ.

Фото Shutterstock

"РИО ТИНТО" НЕ ОДУСТАЈЕ ОД "ЈАДРА"

ГЕНЕРАЛНИ директор "Рио Тинта" Јакоб Стосхолм изјавио је да та рударска компанија није одустала од литијумског пројекта "Јадар", иако је премијерка Србије Ана Брнабић одбацила могућност да се тај пројекат настави, извештава Ројтерс.

- Нисмо почели радове на Јадру. Реалност је да је то невероватан ресурс. То треба свету, потребно је Србији. Морамо да смислимо како да то урадимо. Једино што бих данас рекао је да нисмо одустали - казао је Стосхолм на конференцији за инвеститоре у Сиднеју.

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је у уторак да не види шансе за оживљавање литијумског пројекта "Рио Тинта" вредног 2,4 милијарде долара, за који су лиценце одузете у јануару након протеста због забринутости за животну средину због планираног рудника.

ПРОЈЕКАТ "ХИСУПЕРБАТ"

У оквиру пројекта "Хисупербат", који финансира Фонд за науку Србије, објашњава Милица Вујковић, успели су да развију електродне материјале који могу да складиште већу количину калцијумових од литијумових јона и да буду стабилинији током пуњења и пражњења.

- Наиме, дизајнирана је батеријска ћелија напона око 1,4-1,5V, у облику новчића, која се састоји од угљеника као аноде, оксида прелазног метала као катоде и воденог електролита на бази калцијумове соли и која може да испоручи веће капацитете од неких водених ћелија, које су пласиране на светском тржишту - рекла је Вујковићева.

- Оптимизација материјала и ћелије у погледу енергетског побољшања ће свакако бити предмет нашег даљег истраживања. То су велики истраживачки изазови и на пољу светске науке и верујем да ту имамо потенцијала и да можемо да постигнемо резултате који могу да буду значајни да се прокрчи пут ка "зеленијој" будућности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (7)

ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице