НОВА ГАСНА ВЕЗА ОД СЛЕДЕЋЕ СЕЗОНЕ: Директор "Србијагаса" о реализацији интерконекције са Бугарском, гасификацији, снабдевању Србије
ДЕОНИЦА гасне интерконекције са Бугарском на нашој територији, од Ниша до Димитровграда, биће завршена пре почетка следеће грејне сезоне.
Ово је најавио директор "Србијагаса" Душан Бајатовић, истичући да наша држава ничим није угрожена у снабдевању, као и да захваљујући договору председника Србије и Русије сада имамо 15 одсто нижу цену гаса од оне коју бисмо плаћали на референтној холандској берзи ТТФ.
Пројекат интерконекције Србија - Бугарска прешао је из надлежности Министарства енергетике у надлежност овог јавног предузећа, а Влада му је дала статус од стратешке важности за енергетску безбедност наше земље. Бајатовић наводи да је набављено око 50 одсто цеви, око 80 процената хумуса и да је око 90 одсто трасе рашчишћено.
- Заварено је негде око 25 одсто цеви и треба да почне полагање - казао је директор "Србијагаса" за РТС. - Експропријација је успешно завршена што је код нас углавном проблем. Са завршетком српске трасе од Ниша до Димитровграда неће бити проблема, а према најновијим информацијама које имам, бугарска страна ће 1. фебруара урадити први завар што значи да и они крећу. Деоница код суседа је лакша и краћа од оне у нашој земљи. Тај интерконектор који ће повезивати српски и бугарски гасни систем, мимо "Турског тока", омогућиће и диверсификацију. То је замишљено да се уради са проширивањем цеви.
Треба да се обави, како каже, ревитализација гасовода од Ниша до Београда, као и од Београда до Хоргоша или евентуално да се изгради нови, што ће показати студија. Он је објаснио да бисмо тако суштински имали интерконектор од Аустрије, преко добро организованог мађарског система, путем нове руте у Србији, и затим преко Бугарске до ЛНГ терминала Ревитусо у Грчкој и Александрополиса када буде завршен. Уз коришћење и постојећих капацитета Трансбалканског гасовода који је некада повезивао Румунију, Бугарску, Грчку технички ћемо бити у могућности да купујемо гас из тог правца. То ће нам омогућити и приступ овом енергенту из ТАП-а и ТАНАП-а, који је азербејџански, и о чему су наше делегације разговарале са колегама из те земље. Према Бајатовићевим речима, Србија би тако решила све оно што тражи ЕУ и што треба да се уради, а то је диверсификација и извора и снабдевача. Он је раније указао да нам се тиме отварају нове могућности за снабдевање, али и да се поставља питање ко је резервисао те капацитете.
Претходних дана је саопштено да је наша држава већ почела припреме за наредну зиму, која ће, према прогнозама светских стручњака бити још тежа. Политичка одлука ЕУ да смањи зависност од руског гаса резултирала је тиме да се следеће сезоне очекује криза снабдевања плавим горивом на европском тржишту.
Стручњак за енергетику, Милош Здравковић, указује да је прича око ослобађања Србије од зависности од руског гаса, пре свега политичко, а не економско питање. У догледно време се, како објашњава, и поред предузетих првих корака ка диверсификацији извора снабдевања, не може рачунати да ће то омогућити конкуренцију на тржишту и енергетску независност. Он истиче да не постоји замена за руски гас ни у нашој земљи, нити у Европи, јер га нема довољно из других извора, као и да америчка администрација користи украјинску кризу у покушају да њени добављачи преотму тржиште Старог континента од Русије. Говорећи о интерконекцији са Бугарском, Здравковић каже да је тај гасовод скромног капацитета 1,8 милијарди кубних метара, а да не постоји обезбеђени гас који би том рутом могао да долази до Србије.
"Србијагас" има задатак да убрза гасификацију земље како би се што више грађана и привреде прикључио на овај енергент. Према Бајатовићевим речима гасификовано је око 40 одсто посматрано територијално, а 55 процената уколико се гледа према броју становника. До пре три године, како додаје, 250.000 домаћинстава је користило гас, а данас 335.000.
- Београд је практично 100 одсто гасификован, као и Пожаревачки округ - каже Бајатовић. - Радимо гасовод високог притиска Београд - Ваљево - Лозница. Императив је да завршимо индустријску зону у Ваљеву и да гасификујемо тај град због загађености. Вероватно ћемо захватити и Уб из истих разлога. Морамо и интерконектор до Северне Македоније да изградимо, то је европски захтев. Идеја нам је да гасификујемо и Лесковац. Две огромне фабрике треба да се граде у Врању. Требало би да гасификујемо Пирот, то ћемо почети вероватно крајем ове године, јер како се буде завршавао гасни интерконектор, требало би да урадимо пре свега индустријску зону.
Он је рекао да се раде Краљево и Трстеник, а у току ове године биће гасовод високог притиска од Александровца до Тутина. Како најављује, градиће се велики капацитет од Параћина до Зајечара и луке Прахово. Све ће то омогућити, додаје он, потпуну гасификацију на истоку Србије.
У ФЕБРУАРУ НАСТАВАК ПРИКЉУЧИВАЊА
ДИРЕКТОР "Србијагаса" Душан Бајатовић указао је да је током короне дошло до прекида производних ланаца, што је довело до проблема у набавци сетова за прикључивање на мрежу.
- Мислим да ћемо у другој половини фебруара наставити акцију коју смо имали за прикључке 780 евра на три године у динарима без камате, а плаћање је уз рачун - навео је Бајатовић. - Тренутно имамо око 37.000 захтева, претежно домаћинстава и нешто мало из привреде које нисмо у могућности да испунимо.
Уз извињење грађанима због тога што тренутно не могу да одговоре на те захтеве, Бајатовић каже да је наплата у "Србијагасу" на нивоу од око 98 одсто, те да су са тим задовољни.
РЕФОРМЕ
ГОВОРЕЋИ о најављеним реформама у енергетском сектору, Душан Бајатовић наводи да је оснивач "Србијагаса" Влада Србије и да они још немају детаљна упутства, као и да се разрађују планови, укључујући и консултанте из Норвешке.
- Ми смо урадили раздвајање "Србијагаса" и "Транспортгаса Србија" - казао је Бајатовић. - Да ли ће бити потребне још неке реформе, још не знамо. Претпостављам да ћемо у наредном периоду знати у ком правцу то треба да се креће.
Препоручујемо
1.000 КУБИКА 850 ДОЛАРА: Цена гаса скочила 12 одсто са доласком хладног времена
09. 01. 2023. у 19:14
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)