САРАЈЕВО КОЧИ ГАСНУ ВЕЗУ СРБИЈЕ И СРПСКЕ: Политички разлози зауставили изградњу гасовода
ИЗГРАДЊА гасовода који треба да повеже Републику Српску са "Балканским током" у Србији, довела је до кључања босанског политичког лонца. Ова гасна интерконекција је од виталног значаја за даљи економски развој Српске, посебно у актуелним околностима када је најважније да се за грађане и привреду обезбеди стабилно снабдевање енергентима.
Како "Новости" сазнају, пројектна документација је завршена и све је спремно да почне реализација. Међутим, то није могуће без одобрења Савета министара, а политички разлози су закочили читав процес. Већ традиционално, Сарајеву смета било каква сарадња Српске и Србије. Осим тога, у конетесту сукоба у Украјини, спорно им је и порекло плавог горива које би текло тим гасоводом. Сарајевски медији преносе оцене њихових стручњака да се мора рећи "не" овом руском гасном пројекту у БиХ, јер ће, како истичу, цевовод бити повезан на "Балкански ток" којим тече само гас из Русије. Поврх свега, у току је и покушај да се Српској одузме надлежност за питања енергетике и да се пренесе на ниво Босне и Херцеговине.
"Источна интерконекција" подразумева градњу гасовода од границе са Србијом код Зворника према Бијељини, Бањалуци, Приједору и Новом Граду. Премијер Републике Српске, Радован Вишковић, поручио је појединцима из Федерације БиХ да престану да опструишу пројекат гасификације Српске и истакао да РС неће одустати од његове реализације, јер је од виталног значаја за даљи економски развој. Он је позвао Савет министара да што пре усвоји предлог за закључивање међународног спорузама са Србијом о изградњи источне интерконекције.
- Република Српска је до данас претрпела милионске штете зато што се више од 10 година опструише пројекат изградње гасовода - рекао је Вишковић. - Питање гасификације, као и регулатива којом се уређује ова област у потпуности су у надлежности ентитета, односно Републике Српске и тако ће остати.
Министар спољне трговине и економских односа БиХ, Сташа Кошарац, поручио је да Савет министара на првој наредној седници мора да усвоји предлог за закључивање међународног споразума са Србијом о изградњи гасне источне интерконекције, који им је упућен у складу са процедуром још прошле године. У противном ће, како је рекао, министри из Републике Српске блокирати све пројекте који се односе на Федерацију.
- Изградња источне интерконекције је наш приоритет, јер се ради о пројекту који ће повећти безбедност снабдевања потрошача природним гасом и обезбедити дугорочну енергетску стабилност у Републици Српској - нагласио је Кошарац. - То је пројекат који ће допринети бржем економском развоју, побољшању стандарда и квалитета живота, као и заштити животне средине. Потпуно је несхватљиво, нелогично и недопустиво да се било ко противи његовој реализацији.
Како је истако помоћник министра за енергетику РС, Зоран Савић, Српска нема проблем са "Јужном интерконекцијом" која би повезала Федерацију БиХ са складиштем гаса на Крку, али за Српску је важна "Источна интерконекција"
- У овом тренутку и за Српску и ФБиХ једино је прихватљив руски гас, јер је најјефтинији - рекао је Савић. - "Источном интерконекцијом" омогућава се и диверзификација, може доћи и гас из Азербејџана, а може и водоник. Важна је инфраструктура.
Директори предузећа "Гас-рес" и "Србијагас", Љубо Гламочић и Душан Бајатовић, 16. марта 2021. године потписали су Споразум о изградњи овог гасовода, дужине 325 километара. Тим документом је дефинисано да ове две фирме заједно раде на изради пројектно-планске документације.
ПОКУШАЈ ОДУЗИМАЊА НАДЛЕЖНОСТИ
СРПСКИ члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић је прошле среде, на седници Председништва, гласала против иницијативе да се у Савету министара и Парламентарној скупштини БиХ предложи и усвоји закон о гасу БиХ. Бошњачки и хрватски члан Председништва, Денис Бећировић и Жељко Комшић, подржали су ову тачку. Председник РС Милорад Додик је претходно истакао да неће бити формиран никакав регулатор за гас на нивоу Босне и Херцеговине и да нема преноса надлежности, јер су за питања енергетике надлежни ентитети. Бећировић је у процедуру упутио препоруку за израду и усвајање закона о гасу БиХ, у којој предлаже укидање ентитетских регулатора и успостављање регулатора за област природног гаса на нивоу БиХ.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
"ОД ТОГ БРАКА НЕМА НИШТА" Потез српског младожење посвађао Интернет! За згражавање или за похвале? (ВИДЕО)
ЈЕДАН младожења је током церемоније венчања у Србији покушао да буде занимљив па је одлучио да направи "шаљиви" потез, оставивши младу саму испред матичарке у тренутку када му је постављено чувено питање "да ли жели да ступи у брак".
31. 10. 2024. у 13:28
Коментари (0)