ЕКОНОМИСТА КОЈИ ЈЕ ПРЕДВИДЕО КРИЗУ 2008. УПОЗОРАВА: Стижу нови проблеми са банкама
БИВШИ главни економиста Међународног монетарног фонда Рагурам Раџан, који је предвидео глобалну финансијску кризу пре више од деценије, упозорио је да је банкарски систем на путу ка додатним превирањима након спасавања Банке Силицијумске долине и Креди Свиса.

Фото: Профимедиа/Илустрација
Раџан, који је такође био гувернер Резервне банке Индије, рекао је да је деценија јефтиног новца и поплава ликвидности из централних банака створила "зависност" и крхкост унутар финансијског система, док истовремено "одлучујући фактори пооштравају политику".
- Надам се најбољем, али очекујем да би се могло десити још тога, делом зато што је нешто од онога што смо видели неочекивано - рекао је Раџан, и додао:
- Постоји забринутост да је јефтин и лако доступан новац и висока ликвидност током дугог периода стварају перверзне подстицаје и перверзне структуре које постају крхке када све преокренете.
Његови коментари су у складу са упозорењима да проблеми у СВБ-у и Креди Свису указују на дубље проблеме у финансијском систему.
Док је био главни економиста ММФ-а 2005. године, Раџан је издао проницљиво упозорење о банкарском сектору уочи глобалне финансијске кризе, што је навело бившег америчког министра финансија Ларија Самерса да га назове "ексцентриком".
Данас је Раџан професор на пословној школи Бут Универзитета у Чикагу и добио је признања за управљање индијском економијом док је био на челу централне банке од 2013. до 2016. године.
Акције банака су пале након кризе у Банки Силицијумске долине и Креди Свис, али су централне банке наставиле да пооштравају политику за обуздавање инфлације. Раџан је рекао да националне банке брзо мењају ултраблаги став који су заузеле у деценији након финансијске кризе.
- Тај осећај да су ефекти преливања монетарне политике огромни и да се њима бави обична супервизија једноставно нам је избегао из ума у последњих година - рекао је Раџан, додајући да су комерцијалне банке рањиве на стезање каиша након што су централне банке "преоптеретиле систем ликвидношћу".
- Систем смо учинили зависним јер смо га преплавили ликвидном имовином са ниским приносом, а банке нису знале шта да раде са тим. Морале су да пронађу начине да зараде на њему, а то их чини рањивим на повлачење ликвидности - закључује Раџан.
БОНУС ВИДЕО: ТРАМП НАПУСТИО СУДНИЦУ - Тренутак кад некадашњи председник САД одлази уз велике мере обезбеђења

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (1)