И ПАКИСТАН БИ У БРИКС: Влада у Исламабаду заинтересована за чланство у међународној организацији
ПАКИСТАН је заинтересован да се придружи БРИКС-у у јеку продубљивања економске кризе и заустављених преговора са Међународним монетарним фондом око добијања кредита.

Фото Танјуг/АП
Према писању "Пакистан тудеја", Исламабад ће своје намере да се прикључи организацији изнети на августовском самиту групе у Јужној Африци. Укупно 19 земаља, укључујући и Пакистан, жели да се придружи БРИКС-у и о тим намерама биће речи на предстојећем састанку у Африци, преноси портал "Бизнис стандард" извештај пакистанског медија.
За Пакистан придруживање организацији чији су чланови Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, у врху је спољнополитичке агенде, али, како се наводи, тешко да постоји интересовање да се ова земља прихвати као чланица, упркос присуству Кине.
Страхује се да би укључивање Пакистана у БРИКС могло да ослаби кредибилитет организације, уз Индију која би могла да се повуче из активног учешћа у раду.
У тексту се наводе три разлога зашто Пакистан вероватно неће постати члан ове организације.
Чланице БРИКС-а заједно учествују у 31,5 одсто светског БДП-а, док је удео Г7 опао на 30 одсто. Организација је, такође, основала две нове институције Нову развојну банку (НДБ) и Превентивни аранжман резерви (ЦРА) који са капиталом већим од 100 милијарди долара може да помогне државама чланицама да издрже краткорочну кризу платног биланса.
Уколико би постао члан БРИКС-а, Пакистан би имао приступ фонду од 100 милијарди долара, као и могућност узимања кредита од НДБ-а, без тога да побољша функционисање свог државног апарата.
Како пакистанска привреда није успешна у извозу и не доприноси глобалној економији са сталним поремећајима у функционисању државе уз то, примање Пакистана у чланство у БРИКС-у смањило би значај организације.
Други разлог је тај што би то довело до ћорсокака са Индијом у решавању многих питања, што би изазвало проблеме у ефикасном функционисању организације.
Коначно, трећи разлог је недостатак јаснијих циљева спољне политике Пакистана, осим у тражењу нових партнера у име ислама и изнуђивања повластица, економских или геополитичких, за то, закључује се у тексту.
(рт.рс)
Препоручујемо

СПОРАЗУМ МОСКВЕ И ИСЛАМАБАДА: Прву испоруку руске нафте Пакистан платио јуанима
12. 06. 2023. у 22:53

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)