И НАШЕ ЦЕНЕ БИ МОГЛЕ ДА ПРИКОЧЕ: У евро зони инфлација сада 5,5 одсто, а чекају с ејунски резултати за Србију
КАДА је убрзавала, надлежни су се правдали увозним фактором. Инфлација у Србији још је далеко од циљаних вредности, али и од европског просека. Према последњим подацима "Евростата", раст цена у еврозони у јуну је наставио да пада и, на годишњем нивоу, износио 5,5 одсто. Србија још чека јунске податке, а према последњим доступним, цене на мало за годиону дана у просеку су веће 14,8 одсто. Економисти уверавају да ће се силазни тренд наставити и у Србији.
Ни у свим европским земљама цене не иду само у једном смеру. У Немачкој је, на пример, јунска инфлација била 6,8 одсто, а у мају - 6,3 одсто.
- Прво ми причамо о међугодишњној инфлацији, али када бисмо посматрали промене у доносу на претходни месец или од почетка године, кретања су знатно боља и ближа циљу који је зацртала Народна банка Србије - сматра економиста Иван Николић. - Ово је инфлација пренета из прошле године. Наредних месеци ће се кретати, када се буде посматрала у односу на претходни, око нуле или мало изнад те вредности. Биће врло ниска. Зато се очекује да брзо уђемо у једноцифрену зону годишње инфлације. Ситуација у Немачкој наговештава наставак рестриктивне монетарне политике. Ова година ће бити обележена тиме. Враћање у оквир који је зацртала Европска централна банка неће ићи тако лако,
С друге стране, докле год је монетарна политика рестриктивна, привреда се тешко буди.
- Имамо конфликтне интересе - напомиње Николић. - Нарочито за Немачку. Њихова привреда је у рецесионој зони. Стагнира или чак опада. Догодине следе избори, па ће интерес политичара бити да се привреда оживи. А то не може док се монетарна политика мало не олабави. А ако се олабави, то неће ићи у прилог савладавању инфлације.
Народна банка Србије, види се из последњег "Извешатаја о инфлацији", указује на мањи притисак због пада цена енергената на глобалном тржишту, али и упозорава да ће се ефекат осећати и даље.
- Даљи пад светских цена гаса и струје и решавање застоја у глобалним ланцима снабдевања у великој мери допринели су слабљењу трошковних притисака на глобалном нивоу, што је резултирало успоравањем укупне инфлације у све већем броју земаља с вишедеценијски највиших нивоа - стоји у извештају. Народна банка Србије је на састанцима у марту и априлу наставила да повећава референтну каматну стопу. Такве одлуке донете су с обзиром на то да су глобални трошковни притисци додатно смањени и да је потребно сачекати да се испоље пуни ефекти претходно спроведених монетарних мерa, на састанку у мају донета је одлука да се каматна стопа задржи на непромењеном нивоу. Уколико је потребно, Народна банка Србије не искључује могућност даљег повећања референтне каматне стопе.
С. Булатовић
Какви смо у поређењу са Европом
"ЕВРОСТАТ" прати кретања цена хране, пића, одеће и обуће и пореди их међу земљама Европе. Подаци за прошлу годину говоре да потрошачи у Србији на храну троше скоро колико и просечни Европпљани. Цене хране и безалкохолних пића у Србији достижу чак 91,3 одсто евроспког просека. Гардероба је још ближа европској - чак 96,7 одсто просека. Укупне цене, с друге стране, у Србији су на 62,8 одсто европског просека.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)