И НАШЕ ЦЕНЕ БИ МОГЛЕ ДА ПРИКОЧЕ: У евро зони инфлација сада 5,5 одсто, а чекају с ејунски резултати за Србију
КАДА је убрзавала, надлежни су се правдали увозним фактором. Инфлација у Србији још је далеко од циљаних вредности, али и од европског просека. Према последњим подацима "Евростата", раст цена у еврозони у јуну је наставио да пада и, на годишњем нивоу, износио 5,5 одсто. Србија још чека јунске податке, а према последњим доступним, цене на мало за годиону дана у просеку су веће 14,8 одсто. Економисти уверавају да ће се силазни тренд наставити и у Србији.

Трговци се жале на губитке
Ни у свим европским земљама цене не иду само у једном смеру. У Немачкој је, на пример, јунска инфлација била 6,8 одсто, а у мају - 6,3 одсто.
- Прво ми причамо о међугодишњној инфлацији, али када бисмо посматрали промене у доносу на претходни месец или од почетка године, кретања су знатно боља и ближа циљу који је зацртала Народна банка Србије - сматра економиста Иван Николић. - Ово је инфлација пренета из прошле године. Наредних месеци ће се кретати, када се буде посматрала у односу на претходни, око нуле или мало изнад те вредности. Биће врло ниска. Зато се очекује да брзо уђемо у једноцифрену зону годишње инфлације. Ситуација у Немачкој наговештава наставак рестриктивне монетарне политике. Ова година ће бити обележена тиме. Враћање у оквир који је зацртала Европска централна банка неће ићи тако лако,
С друге стране, докле год је монетарна политика рестриктивна, привреда се тешко буди.
- Имамо конфликтне интересе - напомиње Николић. - Нарочито за Немачку. Њихова привреда је у рецесионој зони. Стагнира или чак опада. Догодине следе избори, па ће интерес политичара бити да се привреда оживи. А то не може док се монетарна политика мало не олабави. А ако се олабави, то неће ићи у прилог савладавању инфлације.
Народна банка Србије, види се из последњег "Извешатаја о инфлацији", указује на мањи притисак због пада цена енергената на глобалном тржишту, али и упозорава да ће се ефекат осећати и даље.
- Даљи пад светских цена гаса и струје и решавање застоја у глобалним ланцима снабдевања у великој мери допринели су слабљењу трошковних притисака на глобалном нивоу, што је резултирало успоравањем укупне инфлације у све већем броју земаља с вишедеценијски највиших нивоа - стоји у извештају. Народна банка Србије је на састанцима у марту и априлу наставила да повећава референтну каматну стопу. Такве одлуке донете су с обзиром на то да су глобални трошковни притисци додатно смањени и да је потребно сачекати да се испоље пуни ефекти претходно спроведених монетарних мерa, на састанку у мају донета је одлука да се каматна стопа задржи на непромењеном нивоу. Уколико је потребно, Народна банка Србије не искључује могућност даљег повећања референтне каматне стопе.
С. Булатовић
Какви смо у поређењу са Европом
"ЕВРОСТАТ" прати кретања цена хране, пића, одеће и обуће и пореди их међу земљама Европе. Подаци за прошлу годину говоре да потрошачи у Србији на храну троше скоро колико и просечни Европпљани. Цене хране и безалкохолних пића у Србији достижу чак 91,3 одсто евроспког просека. Гардероба је још ближа европској - чак 96,7 одсто просека. Укупне цене, с друге стране, у Србији су на 62,8 одсто европског просека.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)