"САВА" ЗАМРЗНУТА ДО КРАЈА НОВЕМБРА: Влада продужила ограничење цене хлеба, пекари најављују појефтињење других производа

Е.Б.Т.

29. 08. 2023. у 11:17

ЦЕНА векне "сава" остаје иста до краја новембра, што значи да може да се продаје максимално за 54 динара. То је одлучила Влада Србије, која је продужила важење Уредбе о обавезној производњи и промету хлеба брашна тип 500. С друге стране, пекари очекују да би од септембра могло да дође до благог појефтињења појединих пекарских производа.

САВА ЗАМРЗНУТА ДО КРАЈА НОВЕМБРА: Влада продужила ограничење цене хлеба, пекари најављују појефтињење других производа

Фото А. Стевановић

Из Владе истичу да је уредба продужена у циљу заштите тржишта, односно спречавања деформација у формирању цена ове намирнице која је веома важна за снабдевање потрошача, нарочитно нижих социјалних категорија.

- Имајући у виду да се наставља ограничење цене ове врсте хлеба, донета је одлука и да се из Републичке дирекције за робне резерве произвођачима хлеба који користе брашно тип 500 додатно подели 42.000 тона, што значи да ће им до тог датума бити подељено укупно 74.000 тона брашна - наводе из Владе Србије.

Претходном уредбом, усвојеном у јуну, прописано је да максимална малопродајна цена ове основне врсте хлеба буде 54 динара и да укупна стопа марже, која се обрачунава на нето фактуру цене, не сме бити већа од шест одсто. Тада је одлучено и да трговци, који продају векну "сава", морају да имају најмање 30 одсто тог хлеба у својим продавницама. Влада Србије је одлуку да ограничи цену тог производа донела у новембру 2021. године да би заштитила стандард грађана.

Председник Уније пекара Србије Зоран Пралица, у разговору за "Новости", каже да је одлука Владе разумљива, јер су готово сви инпути у производњи остали на истом нивоу, а само је гориво мало поскупело. Он указује да су током лета поједини пекарских производи и специјалне врсте хлеба забележиле мали пад цена.

- Од септембра би могло да дође опет до благог појефтињења неких пекарских производа - истиче Пралица. - Током лета је евидентиран пад производње, јер је потражња смањена због одласка грађана на одморе. А од септембра када се буду вратили, очекује се повратак производње на максимум. То ће довести до веће конкуренције и појефтињења појединих пекарских производа.

Стручњаци су претходних дана оценили да би раст цена меса на европском тржишту у наредном периоду могао да доведе до поскупљења ове намирнице и код нас. Ипак, како Пралица наводи, ово се неће одразити на пуњена пецива.

- То неће утицати да поскупе производи филовани месом - истиче наш саговорник. - Сигурно неће, до краја године.

Пекари очекују и да ће неке сировине забележити пад цена у наредном периоду. Пралица сматра да је ограничење цене "саве" значајно за заштиту стандарда грађана. Посебно за домаћинства у унутрашњости Србије где више генерација живе заједно, и троше дневно и по пет до шест векни. Он наводи да у окружењу, на пример у Хрватској, векна од 500 грама кошта од 1,6 до 1,8 евра, односно од 190 до 210 динара када се прерачуна. У Грчкој, како додаје, креће се од 1,3 до 1,4 евра, што је од 150 до 160 динара. Тако да је векна основне врсте хлеба у Србији у просеку јефтинија више од 100 динара у односу на наше суседе.

ДОМАЋИ "СПЕЦИЈАЛНИ" ЈЕФТИНИЈИ

ПОЛА килограма специјалне врсте хлеба, од белог и других сорти брашна, домаћих произвођача углавном кошта од 90 до 180 динара у трговинским ланцима. Страни брендови су скупљи, па се иста количина ове намирнице продаје од 200 до 300 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

Коментари (0)

Са панела „ЕТС и ЦБАМ – шта је за Србију и регион боље?“ ОИЕ инвестиције шанса за преговоре са ЕУ