НЕ ОДУСТАЈУ ОД ОДСЕЦАЊА БАЛКАНА ОД РУСКИХ ЕНЕРГЕНАТА: Српски стручњаци о наводима немачких медија

Е. Божић Талијан

31. 08. 2023. у 12:25

НЕМАЧКИ истражитељи више скоро да немају сумњи, напад на гасовод "Северни ток" извршили су украјински диверзанти. То је политички незгодно сазнање за Берлин. Нема много оштрих реакција у Немачкој. Ово наводи "Дојче веле", након што су током протеклог викенда недељник "Шпигл" и јавни сервис ЗДФ објавили велико истраживање, према којем сви трагови напада на гасоводе "Северног тока" воде до Украјине. Детонације на два крака тог гасовода у септембру прошле године су фактички одсекле сваку могућност да Немачка директно добија повољан руски гас. Удар се десио надомак данског острва Борнхолм у Балтичком мору.

НЕ ОДУСТАЈУ ОД ОДСЕЦАЊА БАЛКАНА ОД РУСКИХ ЕНЕРГЕНАТА: Српски стручњаци о наводима немачких медија

Фото Н. Ж.

"Шпигл" и ЗДФ откривају да су обавештајни подаци говорили и о планираном удару на "Турски ток" на дну Црног мора и указују да је нејасно зашто планови за ту диверзију нису спроведени. Овом трасом, путем крака који је познат и под називом "Балкански ток", руски гас преко Бугарске стиже у Србију и Мађарску. Подсетимо, било је више покушаја да се дигне у ваздух део "Турског тока" на копну, али су руске службе осујетиле те намере.

Стручњак за енергетску безбедност, професор др Митар Ковач, оцењује да су наводи немачких медија о украјинским диверзантима усмерени на брисање одговорности НАТО, пре свега њених чланица САД и Велике Британије, за напад на гасоводе у Балтичком мору. Ниједна мала земља, како додаје, нема могућности да изведе такву акцију. Он сматра и да те западне земље нису одустале од намере да Србију и овај део Балкана и Европе одвоје од руских енергената, али да у актуелним околностима није изводљиво да минирају црноморски део "Турског тока". Према његовом мишљењу, реалније је да Бугарска под притиском Запада обустави транзит гаса преко своје територије ка Србији и Мађарској и од таквог сценарија нам прети опасност. Он истиче да је део стратегије САД и Велике Британије да се прекине снабдевање "Балканским током", односно "Турским током".

- То је, пре свега, у циљу успостављања тзв. гвоздене завесе према Руској Федерацији - објашњава за "Новости" Ковач. - Они сматрају да са завршетком украјинске кризе треба да буду прекинуте и све енергетске везе са Русијом. Верујем да је у том пакету и "Балкански ток", односно "Турски ток".

Према његовим речима, свака хаварија на гасоводу на копненом делу лако је решива и брзо се отклања, а цевовод који се налази на дну Црног мора добро се штити и под надзором је руске флоте.

- "Турски ток", пре свега Русија и Турска, третирају као објекат од стратешког значаја, и њихов трајан задатак је да га штите - истиче Ковач. - У том смислу сарађују и њихове војске, обавештајне и безбедносне службе.

Он указује да не мора да дође до физичке диверзије, јер снабдевање може да се прекине и на други начин.

- Србији већа опасност прети од тога како ће се понашати Бугарска - каже Ковач. - Она под притиском западних земаља може да одлучи да обустави транзит гаса преко своје територије.

СТРАТЕШКИ ИНТЕРЕС ЗА СРБЕ И МАЂАРЕ

БАЛКАНСКИ ток је од стратешког интереса и за Србију и за Мађарску - истиче професор др Митар Ковач. - Наша држава предузима адекватне мере које су у надлежности система безбедности да заштити гасовод од могућих диверзија. То чине и сами Мађари у у политичком, обавештајном и безбедносном смислу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКАД НИЈЕ ЗАДОВОЉАН: Роналдо побеснео због поништеног гола