ШТА СЕ ДЕШАВА СА НЕМАЧКОМ? Држава све више "тоне", стручњаци забринути

Novosti online

08. 09. 2023. у 15:27

ОШТАР пад у производњи аутомобила подстакао је још дубљи пад у немачкој индустрији јер је производња у јулу пала трећи месец заредом, што појачава притисак на владу канцелара Олафа Шолца да учини више како би извукла привреду из кризе, наводи Фајненшел тајмс.

ШТА СЕ ДЕШАВА СА НЕМАЧКОМ? Држава све више тоне, стручњаци забринути

Фото: Профимедиа

Пад од 0,8 одсто на месечном нивоу, о којем је известио немачки завод за статистику, премашио је пад од 0,5 одсто колико су прогнозирали економисти у анкети агенције Ројтерс. Пад би био још већи да није дошло до опоравка енергетске и грађевинске производње у јулу. Производња у немачком сектору аутомобилске индустрије пала је за 9 одсто.

Три тромесечја пада и стагнације у Немачкој

Највећа европска привреда смањила се или стагнирала у последња три тромесечја, а опоравак од пандемије вируса корона био је спорији од оног у САД и целокупној еврозони, уз више цене енергије, растуће камате и успоравање трговине с Кином - која је друго по величини немачко извозно тржиште – што посебно тешко погађа само срце индустријског средишта Европе.

Ралф Солвен, економиста немачке Комерцбанке, каже да је континуирани пад индустријске производње утицао на све производне секторе, указујући да ће то веројатно наставити да доприноси смањењу немачке привреде у другој половини године.

Као додатак суморној слици, статистички биро Европске уније смањио је своју службену процену раста еврозоне у другом тромесечју са 0,3 на 0,1 одсто. Овај потез уследио је након смањења процене раста Италије, Ирске и Аустрије, што значи да еврозона додатно заостаје за САД, чији је БДП порастао 0,6 одсто у тромесечју. У међувремену, евро је пао 0,2 одсто на 1,0707 америчких долара у четвртак, приближивши се најнижем нивоу у последња три месеца.

И песимисти постају уплашени

Такође, расту страхови од премештања производње немачких индустријских групација у иноземство. Хемијски гигант БАСФ одлучио је да изгради нову фабрику вредну 10 милијарди евра у Кини, те смањује своје велико седиште на обалама Рајне у Лудвигсхафену.

Немачка комора за трговину и индустрију (ДИХК) недавно је установила да је 32 одсто анкетираних компанија у Немачкој дало предност улагањима у иностранству у односу на ширење код куће, пише Фајненшел тајмс.

- Наставља се стрмоглави пад немачке индустријске производња, тако да чак и окорели песимисти постају уплашени - каже Карстен Брзески, економиста холандске банке ИНГ, који је израчунао да је немачка индустријска производња још увек седам одсто испод нивоа пре пандемије.

Немачка влада се нашла под великим притиском да се ухвати у коштац с економским проблемима земље. Ове недеље је канцелар Олаф Шолц обећао да ће подстаћи раст и смањити бирократију убрзањем дигитализације у сегментима државних интернет услуге и е-рачуна - подручја у којима Немачка заостаје - те олакшавањем оснивања и изградње старт-апова. Шолц је одбацио идеју о субвенционисаној цени електричне енергије за компаније које троше велике количине енергената као део својих примарних привредних активности, или велики пакет за подстицање раста.

Шолц је прошле недеље представио планове пакета олакшица за порез на добит у износу од седам милијарди евра, који укључује нова правила о амортизацији инвестиционих трошкова за изградњу, дигитализацију и зелену енергију.

- Позитивна вест је да се напокон повећао осећај хитности - каже Брзески. Сада, наводи, треба причекати конкретније политичке акције, а до тада стагнација у индустрији и широј економији, истиче, изгледа као ново нормално.

Дестатис, немачка савезна агенција за статистику, саопштила је да је пад индустријске производње на годишњем нивоу у јулу износио 2,1 одсто. Индустрије које троше највише енергије, попут хемијске, металопрерађивачке и производње стакла, претрпеле су већи пад од 11,4 одсто.

Смањују се наруџбе за привреду

Истовремено, немачки произвођачи решавају своје заостале наруџбе, али се оне смањују. Наиме, нове наруџбе за немачку индустрију пале су за 10,7 одсто у јулу у односу на јун, што је највећи пад откако су многе фабрике биле затворене због пандемије у априлу 2020. године.

- Иако је заостатак када су неизвршене наруџбе у питању још увек велики, он је у сталном паду па вероватно неће још дуго подржавати производњу - упозорила је Франциска Палмас, економиста у консултантској компанији „Капитал икономикс“. Они очекују да ће производња додатно пасти у остатку године и допринети поновном уласку Немачке у рецесију.

Још један фактор који кочи многе немачке компаније је недостатак радне снаге. Истраживање института Ифо спроведено прошлог месеца међу 9.000 фирми у земљи показало је да је 43,1 одсто њих пријавило мањак квалификованих радника, што је повећање у односу на претходни месец, али ипак ниже од историјског рекорда од готово половине свих предузећа прошле године, пренео је Спутњик.

БОНУС ВИДЕО: ОБОРЕН ГИНИСОВ РЕКОРД: Ово је најмања дрвена кашика на свету

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

У РЕПУБЛИКУ Србију ушла је велика железничка композиција натоварена са 50 оклопних борбених транспортера БТР-80А који ће појачати јединице Војске Републике Србије. То је поклон мађарског премијера Виктора Орбана српском председнику Александру Вучићу.

01. 06. 2024. у 13:24

Коментари (3)

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ? Ево шта су организатори Ролан Гароса урадили Новаку Ђоковићу два и по сата пред његов меч!