"ЖЕЛИМО ДА ПРОДАЈЕМО НАШЕ АУТОМОБИЛЕ": Шолц негирао да потенцијално може доћи до трговинског рата између ЕУ и Кине
НЕМАЧКИ канцелар Олаф Шолц негирао је потенцијални трговински рат са Кином који је наводно покренула ЕУ својом истрагом субвенција за кинеска електрична возила и истовремено се заложио за глобализована тржишта са једнаким условима за све учеснике.
Фото: Профимедиа
- Желимо да продајемо наше аутомобиле у Европи, у Северној Америци, у Јапану, у Кини, у Африци, у Јужној Америци, на свим местима. Али то значи да смо такође отворени за набавку аутомобила из других земаља за немачко тржиште. У Кореји постоје немачки аутомобили, у Немачкој корејски. У чему је проблем?' - рекао је Шолц, а преноси Блумберг.
Он је упозорио да би ''протекционистичке мере'' ЕУ могле да начкоде домаћој индустрији и рекао да је ''очигледно'' да неће доћи до трговинског рата између ЕУ и Кине.
Како наводи агенција, Кина је испрва агресивно реаговала на најаву председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен о истрази субвенција од 13. септембра, назвавши то ''голим чином протекционизма'', а што је унутар ЕУ изазвало забринутост у вези са потенцијалним трговинским ратом.
Током посете европског комесара за трговину Валдиса Домбровкиса Пекингу прошле седмице, влада председника Си Ђинпинга избегавала је реторику која би могла да угрози економски однос вредан 900 милијарди долара, док је потпредседник Хе Лифенг пристао да успостави неколико радних група, укључујући оне за финансијске услуге и трговину, преноси агенција.
БОНУС ВИДЕО: РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА - Извођење вежбе одбране Северног морског пута
"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".
01. 11. 2025. у 19:52
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
"ОНА ЈЕ ЗЛА!" Ова позната српкиња је заова Снежане Ђуришић (ФОТО)
"МАЛО је зла, али је наша..."
02. 11. 2025. у 16:10
Коментари (0)