ТОРТИЉЕ НА ПОПУСТУ СКУПЉЕ 25 ДИНАРА: Како потрошачи да избегну лажна снижења и замке произвођача и трговаца

Е.Б.Т.

05. 10. 2023. у 17:30

ПРОИЗВОД за који је оглашено да је на снижењу заправо је скупљи него што је био, велико паковање има вишу цену него два мања исте грамаже, идентичан артикал у једном трговинском ланцу скупљи је за 400 динара него у другом... Све је више оваквих примера ценовног парадокса и лажних попуста са којима се потрошачи суочавају свакодневно на рафовима трговинских ланаца. Да би избегли овакве замке, грађани у куповину морају да иду "наоружани" дигитроном и лупом, те да потроше више времена на проверу и поређење цена уколико желе да пронађу повољнију понуду.

ТОРТИЉЕ НА ПОПУСТУ СКУПЉЕ 25 ДИНАРА: Како потрошачи да избегну лажна снижења и замке произвођача и трговаца

Фото Shutterstock

На друштвеним мрежама је ових дана пажњу привукао оглашени "попуст" за паковање грицкалица, где је кесица од 100 грама на акцији, заправо, скупља за 25 динара. И то није усамљен случај, већ је ово постала пракса у продавницама. У једном познатом мегамаркету, за "Новости", овакве ситуације објашњавају техничком грешком до које је дошло приликом уноса цена.

С друге стране у Националној организацији потрошача Србије (НОПС) сматрају да не може да буде грешка нешто што свакодневно гледамо на рафовима и истичу да је то противзаконито.

- Цена на акцији мора да буде нижа од претходне - објашњава Марко Драгић из НОПС-а. - Законска обавеза трговца је да када понуди производ на акцији наведе претходну цену и проценат снижења.

Делује нелогично да трговцу иде у прилог да прикаже да је производ на попусту, заправо, скупљи него што је био раније, али Драгић каже да им се то и те како исплати, јер купци не обраћају пажњу.

- Довољно је да потрошач види да је нешто на акцији и купиће тај производ - наводи Драгић. - Чест је случај да је наведно да је артикал на попусту од, на пример 45 одсто, а када израчунате, видите да је, заправо, 30 одсто. Али, грађани тек на то не обраћају пажњу.

СУПЕР ПОНУДА?

ПОД ознаком "супер понуда" ових дана у једном трговинском ланцу два чоколадна млека продају се за 129,99 динара, док уколико се два паковање купе одвојено коштају укупно 119,99, јер једно има цену од 59,99 динара.

Све су чешћи примери да постоји велика разлика у цени истог производа код различитих трговинских ланаца. Тако паковање течног детерџента за веш од 1,98 литара познатог произвођача у једном трговинском ланцу кошта 1.250 динара, а у другом 850 динара, што је разлика од 400 динара. Према Драгићевим речима, то је последица трговачких маржи.

- Проблем је што немамо информације колике су марже, не можемо да их пратимо - каже Драгић. - Велики ланци у старту имају могућност да добију јефтиније производе, што значи да имају више простора да подигну марже него неке мале самосталне трговинске радње.

ПРВО ПРОВЕРА, ПА КУПОВИНА

ПОТРОШАЧИ треба да проверавају и пореде цене - саветује Марко Драгић из НОПС-а. - Код оглашене акције треба да погледају претходну цену, да провере да ли је висина попуста као што је наведно, да пореде цене малих и већих паковања. Има сајтова који пореде цене и ту грађани могу да провере где је понуда повољнија. Треба и у малим радњама да погледају какве су цене, јер се неки прозиводи и тамо могу наћи јефтиније, него у великим ланцима. Морају да троше више времена, ако хоће да прођу повољније.

Што се тиче куповине на пијацама, где се многи артикли, од кондиторских производа, козметике до кућне хемије могу наћи по нажим ценама, Драгић указује да не знамо каквог су квалитета ти производи и да ли долазе са црног тржишта.

Нелогично делује и пракса да је велико паковање производа скупље него два мања исте грамаже, али Драгић објашњава да се произвођачи и трговци ослањају на навике потрошача који, управо, очекују да и даље важи стари принцип да је велика амбалажа повољнија.

- Грађани су навикли да је исплативије купити веће паковање производа, јер је увек било јефтиније - наводи Драгић. - Тако раде и сада, не проверају и не пореде цене.

Како за наш лист кажу у познатом трговинском ланцу, увек је тржишни принцип био да је веће паковање јефтиније и тако би требало да буде и сада.

- Међутим, добављачи шаљу такве ценовнике, а ми их пратимо - објашњавају наши саговорници. - Када их питамо, обично кажу да је у питању већа амбалажа која кошта више, што није логично, јер на другој страни су две мање амбалаже.

ПОТРЕБНА ВЕЋА КОНТРОЛА

У Националној организацији потрошача Србије (НОПС) указују да су све нелогичности и лажни попусти на рафовима показатељ да недостаје већа контрола трговаца.

- У ситуацији када имамо инфлацију и када се инсистира на значају снижавања цена, поготово је важно да се прати усклађеност ценовне политике трговаца са законом и да се прекршајно кажњавај они који га крше - истиче Марко Драгић из НОПС-а. - То би и држави донело додатне приходе.

Он подсећа да су предвиђене казне за трговце до два милиона динара у зависности до врсте прекршаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са шкорпионом и запуцао (ФОТО)

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)

НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.

06. 01. 2025. у 21:25

Коментари (0)

ТУГА! Преминуо легендарни фудбалер Црвене звезде