СРБИЈА ИМА ЕНЕРГИЈУ ЗА ПОДУХВАТ ВЕКА: Интервју - Душан Боровчанин, директор предузећа "Експо 2027"
ЕКСПО неће бити само највећи догађај у 2027. години, то је сигурно највећи догађај у досадашњој историји за који нам је указана част да будемо домаћини. Ради се о изузетно сложеном пројекту који подразумева учешће у просеку око 100 земаља са свих континената, чија реализација траје 90 дана и који је по свом садржају и захтевима разнороднији од других великих догађаја са којима се упоређује у погледу утицаја које генерише, попут Олимпијских игара или Светског првенства у фудбалу.
Ово у интервјуу за "Новости" истиче Душан Боровчанин, директор предузећа "Експо", које је недавно основано са задатком да припреми и организује специјализовану изложбу "Експо 2027." која се одржава у Београду.
Који је ваш први задатак, а који ће бити најтежи?
- Први важан задатак који предстоји пред нашим тимом је израда и предаја такозваног Recognition dosijea, што је практично разрада идејног документа са којим смо однели победу пре готово седам месеци у Паризу. Наше амбиције су да овај документ успешно буде усвојен на свим управним органима Међународног бироа за изложбе (БИЕ), а то су Извршни комитет и Генерална скупштина и то све у првих шест месеци ове године. С друге стране, најтежи задатак, са моје тачке гледишта, биће синхронизација свих процеса од којих је сваки појединачно довољно сложен да је већ само по себи захтеван и то у изузетно кратком временском року. Ту мислим на паралелне процесе који укључују дипломатске активности као што је позивање и преговарање са 100 земаља учесница, организацију логистике и транспорта, изградње, дизајнирања и одржавања павиљона и свих садржаја, преко управљања глобалном кампањом читавог догађаја у складу са комуникационом стратегијом, до дизајнирања свих детаља везаних за искуство посетилаца, како у аналогном, тако и у дигиталном смислу.
Који су највећи изазови у организацији једног оваквог догађаја?
- Свакако да је велики изазов достићи ниво организационе способности у изузетно кратком року и то на начин да та организација која испоручује овако захтеван пројекат функционише као да радимо заједно годинама, а правимо је од самог старта. На велику срећу, постоји изузетан ентузијазам у свим државним институцијама, али колико осећам и у приватном сектору и готово код сваког грађанина наше земље. Тај ентузијазам мени улива поверење да ћемо успети, јер имам изузетно високо мишљење у вези тога шта смо ми све као друштво способни да урадимо само када делујемо заједно.
Да ли сте окупили тим који ће почети да се бави припремама и ко ће бити чланови који би требало да организују "Експо" до најситнијег детаља?
- Тренутно формирамо окосницу тима, али је сигурно да ће се тај тим ширити и расти до 2027. године и то онако како обим посла буде растао. У ужем смислу у компанији ће то бити врхунски професионалци у својим областима који ће имати јасна задужења, међутим ја очекујем да како пројекат буде одмицао имамо партиципацију готово свих друштвених структура, вртића, школа, факултета, научне заједнице, креативних индустрија, а са друге стране подршку свих државних органа и институција. Верујем да ћемо ускоро имати до детаља израђену мапу пута коју ћемо моћи нашој јавности да представимо како би сви могли да знају шта је то што нас као друштво чека у наредне 3,5 године.
Колико земаља учествује у оваквим догађајима, да ли ће све земље чланице имати своје изложбене просторе?
У просеку говоримо о 100 земаља. Последња специјализована светска изложба имала је 118 земаља учесница, а неке претходне имале су нешто мање. Свака земља ће представљати себе, али неће свака земља имати самосталан наступ. То није пракса чак ни на великим светским изложбама из бројних разлога. Наша жеља јесте да омогућимо једнак третман како привредно развијеним земљама, тако и земљама у развоју и то је један од великих задатака и наших амбиција које имамо у вези овог пројекта.
Да ли ће свет бити спреман за нас
Да ли ћемо 2027. бити спремни за "Експо" у сваком погледу?
- Желим да размишљам на следећи начин: Да ли ће свет бити спреман за оно што их очекује 2027. године у Београду?
Учествоволи сте у представљању Србије као кандидата за овај догађај. Шта је било пресудно да наша земља добије улогу домаћина "Експа"?
- Са моје тачке гледишта, пресудила је невероватна енергија која је водила читав тим људи који су радили на том послу за своју земљу. То може звучати као клише, али толико је људи било укључено, да сам убеђен да без сваког појединца ко је на том послу радио, ми не бисмо успели. Ако бих, пак морао да конкретизујем, рекао бих следеће: Србија тренутно има изузетно добар статус и положај на међународној сцени. У пословима који укључују одлучивање преко 170 земаља као што је био овај, ми можемо да се носимо са најзначајнијим светским силама. Уз то, тема коју смо кандидовали и разрадили је нова и неуобичајена, а тим који је њу представљао током годину и по дана се потрудио да је делегатима БИЕ представи на адекватан и интересантан начин.
Ипак, било је важно да верујемо. Размислите, неко је на самом почетку требало храбро да одлучи да се упустимо у ту трку. Ја мислим да је то наш највећи задатак, да створимо нову генерацију младих људи поносних на своју земљу који верују да могу апсолутно све. Тај успех се не може квантификовати у завршном рачуну а јако је важан за нашу будућност.
Да ли мислите да ћемо моћи да на прави начин одговоримо свим изазвовима у организацији једне овако велике манифестације?
- Сигурно не бих био део ове приче да мислим другачије.
Очекујемо 4,5 милиона посетиоца
Колика се посећеност очекује и колико људи ће бити потребно ангажовати да манифестација протекне у најбољем реду?
Конзервативна процена је између 4,1 до 4,5 милиона посета. Међутим, уколико успемо да остваримо и 80 одсто наших амбиција, верујем да ће број поновољених посета резултирати и далеко већим цифрама. Због тога морамо управљати са различитим сценаријима и скалирати све процесе тако да буду прилагодљиви на различите исходе.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)