СКЛОНИШТА НЕСПРЕМНА ДА ШТИТЕ: Стручњаци кажу морају да буду у функцији, данас су агресије могуће као тотално изненађење
ИНСПЕКЦИЈСКИМ надзором, обављеним од 2019. до 2022. године, који је обухватио 426 склоништа утврђено је да 11 није употребљиво, 331 је употребљиво уз одређене недостатке, а 84 склоништа су без недостатака. Ово је речено на данашњој конференцији ДРИ, и наведено да у Србији постоје 1.442 јавна склоништа, укупне површине око 285.000 квадратних метара којима управља јавно предузеће "Склоништа".
- Од прегледаних јавних склоништа око четири петине није било употребљиво или је било употребљиво уз одређене недостатке - рекао је председник ДРИ Душко Пејовић. - Инспекција је изрекла више од 2.000 мера које се односе на текуће и инвестиционо одржавање, од којих је предузеће "Склоништа" реализовало око 450 мера.
Он је навео да је субјект ревизије било јавно предузеће за склоништа Београд- Нови Београд. ДРИ је утврдио да је потребно унапредити систем управљања како би се обезбедила сигурност и функционалност ових објеката и омогућило да она пруже предвиђени степен заштите становништва.
Љубан Каран, официр Контраобавештајне службе (КОС) у пензији, оцењује да такво стање склоништа личи на недопустиво опуштање.
- Не можемо дозволити да данас, када се "пале" неуралгичне тачке, будемо неспремни - каже Каран. - Сада сукоби почињу у кратком временском периоду. Агресије су могуће као тотално изненађење, зато што велике силе, а и неке регионалне, поседују модерна средства великог домета која могу да изненаде свакога, па и нас.
Ако би остало тако запуштено стање, како додаје, то би у ситуацији неке потенцијалне агресије довело до непотребних губитака и страдања људи који немају где да се склоне. Он указује да се модерно ратовање ослања на дронове, који имају велики домет и тешко се откривају, тако да могу да изненаде и велике градове који су добро заштићени ПВО системима.
- Ту нису криви само они који су запустили склоништа, него и они који обављају контролу - сматра Каран. - Потребно је да се тачно зна колико особа може да прими склониште и да она буде стално у приправноссти. То значи да у њему могу да се обезбеде основни животни услови за предвиђени број људи.
Он истиче да не треба правити панику, али да треба одредити рокове да се склоништа доведу у функцију и да у сваком тренутку буду спремна.
СЛУЖЕ КАО ШПАЈЗ
ОВЛАШЋЕНИ државни ревизор и вођа тима за израду извештаја, Драгојле Полић, рекао је да није омогућено ефикасно управљање јавним склоништима, јер ова област није уређена на одговарајући начин и недостају неопходни ресурси, односно новац и стручни кадрови.
- Поједина јавна склоништа не пружају предвиђени степен заштите, јер одређени недостаци утврђени кроз техничку контролу и инспекцијски надзор нису отклоњени ни након више година - навео је Полић. - Јавно предузеће отежано одржава склоништа која у мирнодопским условима станари користе као оставе, јер нису јасно уређене обавезе станара.
Јавном предузећу за склоништа Београд-Нови Београд је између осталог препоручено да покрене иницијативу за уређење начина одржавања ових објеката за склањање становништа, да уради процену којом се утврђује код којих склоништа је трајно нарушена њихова сигурност.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)