АМЕРИЧКА ВОЈСКА КУПУЈЕ РУСКУ НАФТУ: „Фајненшел тајмс“ тврди да се црно злато продаје преко турске рафинерије
СМЕШТЕНО међу засадима поморанџи дуж јужне обале Турске, налази се постројење одакле се руска горива испоручују европским купцима, а наводно и америчкој војсци.

Фото Танјуг/АП
Током већег дела свог постојања, терминал "Дортиол", био је релативно успавана станица, фокусирана на извоз ирачке сирове нафте која је у објекат стизала камионима. Са сукобом у Украјини све се променило. Између марта и јуна 2022. терминал је примио само три пошиљке нафте морским путем, из Израела, Египта и Грчке, према подацима агенције за праћење бродова "Кплер".
Затим, од јула те године, када су прва западна ограничења на руске енергенте почела да ступају на снагу, испоруке нафте у "Дортиолу" су порасле, пише "Фајненшел тајмс" и додаје да је Специјална војна операција у Украјини отворила могућности за земље и компаније које су још увек у могућности да тргују са Москвом.
Већина нафте која стиже на терминал морем је рафинисано гориво из Русије, а велики део се потом отпрема у Европу, супротно санкцијама ЕУ, кажу стручњаци.
Амерички сенатори су чак изразили забринутост да је "замаскирана руска нафта" из "Дортиола", прерађена у гориво у грчкој рафинерији коју она снабдева, завршила у америчким ратним бродовима. "Овај лавиринт од терминала у Русији до америчке флоте је готово сигурно намерно направила Русија како би заобишла санкције", тврде амерички сенатори Марко Рубио и Меги Хасан у писму министру одбране.

Фото: ЕПА
У ЕУ је увоз рафинисане руске нафте забрањен од фебруара прошле године, а сирове од претходног децембра. Али, обрасци трговине у "Дортиолу" и ван њега показују како рафинисани производи улазе у блок неометано.
"Глобал терминал сервисес", власник "Дортиола", навео је да делује као "независни терминал за складиштење" и да није укључен у трговину. Компанија је саопштила да нема ни "овлашћења ни одговорности" да надгледа крајње одредиште нафте која се креће кроз њена постројења.
Откако су ЕУ и Г7 увели ограничења на трговину нафтом у Москви, Турска је постала кључно средиште за руску сирову и рафинисане производе. Сада је трећи највећи прималац руске нафте после Индије и Кине и највеће тржиште за руске рафинисане производе.
У неким случајевима, Турска је била у могућности да са попустом увезе руска горива као што је дизел и тако задовољи домаћу потражњу, док је профитабилно извозила дизел произведен у турским рафинеријама купцима у Европи. У другим случајевима, као што је у "Дортиолу", рафинисана горива из Русије отпремана су у Европу без икакве значајне трансформације, што је кршење санкција ЕУ које забрањују такав увоз.
Према подацима "Кплера" 2023. године, отприлике 85 одсто нафте испоручене из "Дортиола" отишло је у Европу, углавном у Грчку, Белгију и Холандију.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
Препоручујемо

ВОЈСКА САД: Оборили смо неколико беспилотних летелица изнад Црвеног мора (ВИДЕО)
03. 02. 2024. у 16:18

ОСВЕТНИЧКИ НАПАД АМЕРИКЕ: Бомбардовани положаји сирисјских савезника код Ал-Мајадина
02. 02. 2024. у 22:28

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)