АМЕРИКАНЦИ У ШОКУ: Русија никад није била богатија, а све захваљујући великом савезнику Вашингтона
РУСИЈА улази у трећу годину рата у Украјини са невиђеном количином новца у државној каси, потпомогнутом рекордном продајом сирове нафте Индији од 37 милијарди долара прошле године, према најновијој анализи Си-Ен-Ена. То доводи до закључка да су делови сирове нафте прерађени од стране Индије, а затим извезени у Сједињене Државе као нафтни производи вредни више од милијарду долара.
Овај ток плаћања, на крају у корист Москве, долази од Индије која је повећала куповину руске нафте за преко 13 пута у односу на предратне износе, према анализи Центра за истраживање енергије и чистог ваздуха (ЦРЕА), наводи Си-Ен-Ен.
То значи да амерички стратешки партнер Њу Делхи мења куповину сирове нафте од стране западних купаца, смањену санкцијама због руске инвазије на Украјину, наводи се у анализи.
Док продаја руске сирове нафте Индији не подлеже санкцијама и потпуно је легитимна, испитивање рута транспорта које су извршили стручњаци сугерише да би ова огромна количина испорука могла укључивати такозвану „флоту у сенци“ танкера за нафту, које је Москва специјално створила да покуша да прикрије с ким и како тргује и да оствари максималан профит Кремља.
Си-Ен-Ен наводи да је био сведок онога што је вероватно део те сложене трговине у грчкој луци Гитио раније овог месеца. Два танкера за нафту – један масивни, други мањи – стајали су један поред другог за трансфер од брода до брода, који укључује пропуштање сирове нафте између бродова, понекад са циљем да се прикрије њено порекло и крајње одредиште.
Два танкера имају живописну историју. Обa су кренула из Русије недељама раније. Један је у власништву компаније са седиштем у Индији која је оптужена за умешаност у кршење санкција, а друга је претходно била у власништву појединца који је подлегао засебним америчким санкцијама, према компанији за праћење бродова Пол стар глобал (Pole Star Global).
- Трансфери се (понекад) обављају легално, али се такође користе као недозвољена тактика за избегавање санкција - рекао је Давид Таненбаум из компаније Пол стар глобал. - Додаје се више слојева који покушавају да збуне власти у погледу тога одакле ова нафта долази и ко је купује на крају дана.
Десетине сличних трансфера се дешавају сваке недеље у Лаконском заливу у Грчкој, погодној тачки на путу до Суецког канала и азијских тржишта, кажу аналитичари.
Раније у фебруару, америчко министарство финансија увело је нови пакет санкција против бродова и компанија за које се сумња да помажу у транспорту руске нафте кршећи санкције САД, у покушају да омета функционисање руске флоте у сенци.
Сједињене Државе су предводиле коалицију земаља крајем 2022. које су пристале на „ограничење цена“, обавезујући се да неће куповати руску нафту изнад 60 долара по барелу. Те државе су такође забраниле својим бродарским компанијама и осигуравајућим фирмама – кључним играчима у глобалном поморству – да олакшавају трговину руском нафтом изнад те цене.
- Ограничење цена је био прави покретач за стварање флоте у сенци - рекао је Виктор Катона, шеф анализе сирове нафте у фирми за трговинска истраживања Кплер. - Што су ланци снабдевања дужи, то је теже раздвојити трансфере са брода на брод, теже би било... одредити стварну цену руског барела.
Нека трговина нафтом између Русије и Индије је отворена и директна. Виндвард, компанија за поморску вештачку интелигенцију, анализирала је глобално кретање бродова и открила 588 директних путовања нафтних танкера из Русије у Индију прошле године.
Али део саобраћаја између две земље је сложенији, као што је то било код обале Грчке. Пол стар глобал је испитао исту руту и открио преко 200 путовања прошле године бродова из Русије који су извршили трансфер у Лаконском заливу на други брод, који је отишао у Индију.
Таненбаум из компаније Пол стар глобал је рекао да компанија "сумња" да је примарни мотив за ове трансфере био избегавање санкција јер су "скоро сва ова пловила" имала везу са САД или Европском унијом, и била би предмет ограничења цене.
Нето утицај индијских куповина сирове нафте био је да ослаби притисак који руски председник Владимир Путин осећа због нафтних санкција. Руски федерални приходи порасли су на рекордних 320 милијарди долара у 2023. и требало би да и даље расту. Отприлике трећина новца потрошена је на рат у Украјини прошле године, према неким аналитичарима, а већи део је и даље предвиђен за финансирање сукоба 2024. године.
Средства којима располаже Кремљ довела су Москву у бољу позицију да издржи дуги рат од Кијева, који се бори да одржи очајнички потребан прилив западног новца, наводи Си-Ен-Ен.
Индија је своје куповине од Русије оправдала као средство за одржавање нижих глобалних цена јер се не такмичи са западним земљама за блискоисточну нафту. Индијски министар за нафту и природни гас Хардеп Синг Пури рекао је за Си-Ен-Би-Си прошле недеље:
- Ако почнемо да купујемо више блискоисточне нафте, цена нафте неће бити 75 или 76 долара. Биће 150 долара.
Комплексна улога Индије у глобалној трговини нафтом огледа се и у судбини нафтних деривата у које се руска сирова преображава. Део сирове нафте се прерађује у нафтне производе у рафинеријама на западној обали Индије, а затим извози у САД и друге земље које су потписале санкције на руску нафту. Производи рафинисани ван Русије нису обухваћени санкцијама, што критичари називају „рупом у рафинерији“.
Анализа ЦРЕА процењује да су САД прошле године биле највећи купац рафинисаних производа из Индије направљених од руске сирове нафте, вредних 1,3 милијарде долара између почетка децембра 2022. године, када је уведено ограничење цена, до краја 2023. Процене организације су засноване на јавно доступним подацима о транспорту и енергији.
Препоручујемо
ПОСЛЕДЊЕ ИНФОРМАЦИЈЕ О НАВАЉНОМ: Огласила се његова портпаролка из мртвачнице
19. 02. 2024. у 08:26 >> 08:30
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (1)