СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Пред нама је други "кинески шок"
СВЕТСКА економија је доживела „кинески шок“ касних 1990-их и почетком 2000-их — бум увоза јефтине кинеске робе. Економисти сматрају да ускоро треба очекивати нови талас, пише Волстрит џурнал.

Фото: Free Images Pixabay
Пекинг удвостручује извоз како би убрзао економски раст који се у последње време успорио. Фабрике већ производе више аутомобила, уређаја и потрошачке електронике него што је потребно домаћем тржишту. Кинеске компаније, ослањајући се на државне кредите, пуне инострана тржишта производима које нису могле да продају на домаћем тржишту. Ово је већ једном помогло Кини да задржи инфлацију на ниском нивоу, неки економисти очекују да би овог пута дефлаторни ефекат могао бити још јачи.
Први „кинески шок“ догодио се након низа либералних реформи 1990-их и уласка Кине у Светску трговинску организацију (СТО) 2001. године. Ово је донело користи и Сједињеним Државама: цене на америчком тржишту су пале, а највећу корист осетили су Американци са ниским и средњим приходима.
Међутим, Сједињене Државе, Европска унија и Јапан не желе да се понови ситуација с почетка 2000-их, када је бум кинеског увоза уништио многе локалне индустрије, пише лист.
Први „кинески шок“ довео је до тога да су Сједињене Државе изгубиле више од 2 милиона радних места – у периоду од 1999. до 2011. године - пошто су произвођачи намештаја, играчака и одеће подлегли конкуренцији. Западне земље су издвојиле милијарде долара за подршку стратешким индустријама и увеле су или прете да ће увести царине на увоз из Кине.
Ако се ситуација понови, нови "кинески шок" ће бити другачији, упозорава професор економије са МИТ-а (Технолошког института у Масачусетсу) Давид Аутор, који је проучавао бум кинеског увоза. Он је истакао да су забринутости Запада сада фундаменталније јер је сада такмичење у производњи високих технологија као што су аутомобили, компјутерски чипови и сложени инжењеринг – индустрије које се сматрају важним за технолошко лидерство.
Прошле године кинеска економија је порасла за 5,2 одсто, што је ниска цифра по њеним стандардима, истиче Волстрит џурнал. Економисти очекују даље успоравање усред дуготрајне кризе на тржишту некретнина, пада инвестиција и пада потрошње.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО: "МАРАДОНА - ИКОНА ПОП КУЛТУРЕ": Уметничко дело у част славног Аргентинца
Препоручујемо

МОМИРОВИЋ: Нулта толеранција на сиву економију, посебно према дуванским производима
28. 02. 2024. у 14:50

БЕРЛИН НА ЗАЧЕЉУ? Потврђене слутње - Немачка економија највећи "болесник Европе"
26. 02. 2024. у 07:30

СКАНДАЛ: Макрону супруга ударила шамар, камера све снимила?! Огласила се Јелисејска палата (ВИДЕО)
ДОЛАЗАК француског председника Емануела Макрона у Ханој изазвао је буру на друштвеним мрежама након што је објављен снимак који приказује његову супругу Брижит како му, чини се, удара лице с обе руке у тренутку отварања врата председничког авиона. Иако је снимак прво доведен у питање, Јелисејска палата га је касније потврдила као аутентичан.
26. 05. 2025. у 09:54

ПАО КЉУЧАН ДОГОВОР У НАТО, ПРИСТАО И ОРБАН: Али све би могла да блокира држава од које нико то није очекивао
МАЛО ко је могао да предвиди да највећи изазов јединству унутар НАТО-а неће бити Орбанова Мађарска или Фицова Словачка, него ни мање, ни више него - Шпанија. Али, тако је.
26. 05. 2025. у 07:36

ЛЕПА (85) НИКАД НИЈЕ БОЛЕСНА: Открила коју намирницу никад не једе и како се најрадије храни
ЛЕГЕНДА народне музике, Лепа Лукић, поносно носи својих 85 година, а за њено добро здравствено стање и младоликост заслужни су њена ведра природа, јак имунитет и генетика коју је наследила од мајке.
26. 05. 2025. у 10:11
Коментари (0)