КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМ: Фокус Владе Србије је на биотехнологији и вештачкој интелигенцији
ФОКУС Владе Србије претходних година био је на вештачкој интелигенцији и биотехнологији, речено је данас на Специјалном догађају у оквиру Копаоник бизнис форума под називом: "Форум напредних технологија: Иновациони екосистеми и паметна специјализација као фактори регионалне конкурентности".

Foto: P. Milošević
На панелу је оцењено да велике корпорације не могу без система иновација.
Директор тима за специјалне пројекте у кабинету председнице Владе Стефан Баџа рекао је да приоритет Владе да се развија регион Југоисточне Србије, пре свега у дигиталној индустрији.
- Са добрим компанијама и факултетима у Нишу можемо да урадимо још више. Фокус нам је претходних година на вештачкој интелифенцији и биотехнологији. Настављен је значан раст ИКТ услуга, упркос кризи. Имамо 10 хиљада запослених у ИКТ сектору. Улажемо у области које се заснивању на знању и коришћењу модерних технологија - рекао је Баџа.
Додао је да је јако битно фокусирате ресурсе у различитим областима.
- На пример, БИО4 кампус у Београду ће се фокусирати на технологије. Тако и у Нишу, где постоји иновациони дистрикт, морамо да видимо на које ће се области он фокусирати. Покушавамо да развијаму област аутономне вожње, надамо се да ћемо у Нишу имати полигон за њихово тестирање - истакао је он.
Директор Центра за дигиталну трансформацију у оквиру Привредне коморе Србије Предраг Николић сматра да је едукација приоритет када је дигитална трансформација у питању.
"Имамо сву неопходну инфраструктуру. Доста тога је урађено, остаје едукација. Такође је неопходна сарадња науке и привреде", истакао је Николић
Владимир Радовановић из Министарства науке истиче да тренутно у Србији постојо око 750 стартап компанија.
- Почели смо изградњу Научно-технолошког парка у Крушевцу, брзо ће бити и у Чачку. Имамо 23 регионално иновативна стартап центра. У већини градова у Србији који немају факултете, младима је омогућено да се развијају кроз те центре - каже Радовановић.
Професор са Економског факултета у Нишу Бобан Стојановић оцењује да позитивно што имамо Стратегију паметне специјализације, али истиче да је неопходно унапредити регионални развој.
- Југу и истоку Србије треба посветити много више пажње. Позитивно је што имамо Стратегију паметне специјализације, што говоримо о паметним регионима. Међутим, немамо стратешку политику регионалног развоја. Две трећине БДП-а су у Београду и Новом Саду. Морамо да радимо на осмишљавању политике регионалног развоја - закључио је Стојановић.
Препоручујемо

ВУЈКО: Домаће компаније стуб и носилац у инвестиционом циклусу који нас очекује
05. 03. 2024. у 17:11

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)