КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМ: Фокус Владе Србије је на биотехнологији и вештачкој интелигенцији
ФОКУС Владе Србије претходних година био је на вештачкој интелигенцији и биотехнологији, речено је данас на Специјалном догађају у оквиру Копаоник бизнис форума под називом: "Форум напредних технологија: Иновациони екосистеми и паметна специјализација као фактори регионалне конкурентности".

Foto: P. Milošević
На панелу је оцењено да велике корпорације не могу без система иновација.
Директор тима за специјалне пројекте у кабинету председнице Владе Стефан Баџа рекао је да приоритет Владе да се развија регион Југоисточне Србије, пре свега у дигиталној индустрији.
- Са добрим компанијама и факултетима у Нишу можемо да урадимо још више. Фокус нам је претходних година на вештачкој интелифенцији и биотехнологији. Настављен је значан раст ИКТ услуга, упркос кризи. Имамо 10 хиљада запослених у ИКТ сектору. Улажемо у области које се заснивању на знању и коришћењу модерних технологија - рекао је Баџа.
Додао је да је јако битно фокусирате ресурсе у различитим областима.
- На пример, БИО4 кампус у Београду ће се фокусирати на технологије. Тако и у Нишу, где постоји иновациони дистрикт, морамо да видимо на које ће се области он фокусирати. Покушавамо да развијаму област аутономне вожње, надамо се да ћемо у Нишу имати полигон за њихово тестирање - истакао је он.
Директор Центра за дигиталну трансформацију у оквиру Привредне коморе Србије Предраг Николић сматра да је едукација приоритет када је дигитална трансформација у питању.
"Имамо сву неопходну инфраструктуру. Доста тога је урађено, остаје едукација. Такође је неопходна сарадња науке и привреде", истакао је Николић
Владимир Радовановић из Министарства науке истиче да тренутно у Србији постојо око 750 стартап компанија.
- Почели смо изградњу Научно-технолошког парка у Крушевцу, брзо ће бити и у Чачку. Имамо 23 регионално иновативна стартап центра. У већини градова у Србији који немају факултете, младима је омогућено да се развијају кроз те центре - каже Радовановић.
Професор са Економског факултета у Нишу Бобан Стојановић оцењује да позитивно што имамо Стратегију паметне специјализације, али истиче да је неопходно унапредити регионални развој.
- Југу и истоку Србије треба посветити много више пажње. Позитивно је што имамо Стратегију паметне специјализације, што говоримо о паметним регионима. Међутим, немамо стратешку политику регионалног развоја. Две трећине БДП-а су у Београду и Новом Саду. Морамо да радимо на осмишљавању политике регионалног развоја - закључио је Стојановић.
Препоручујемо

ВУЈКО: Домаће компаније стуб и носилац у инвестиционом циклусу који нас очекује
05. 03. 2024. у 17:11

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)