ПОДНЕТА ПРВА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПОРЕСКОГ ОБВЕЗНИКА КОЈИ НИЈЕ УСПЕО ДА ДОКАЖЕ ПОРЕКЛО ИМОВИНЕ: "Заборав" му појео богатство
У ПОСЛЕДЊЕ четири године, од када је усвојен Закон о утврђивању порекла имовине и посебном порезу, Пореска управа Србије обрадила је податке о иметку и приходима за 1.184.503 грађана. Против њих 150 спроведен је претходни поступак, а донето је и прво решење за плаћање посебног пореза од 75 одсто. Тако ће грађанин, који је стекао иметак вреднији од 170 милиона динара, морати у државну касу да врати око 127,5 милиона динара.
Чак 13.522 људи, нашло се на посебној лупи порезника, јер су у години, а највише три године узаступно, увећали своју имовину за нешто више од 150.000 евра. Додатном контролом утврдиће се да ли су то стекли по закону или не. За 150 грађана код којих је покренут претходни поступак, направљени су извештаји о утврђеном увећању вредности имовине и пријављеним приходима, које ће се користити у будућим пореским контролама.
- У складу са применом одредаба Закона о утврђивању порекла имовине и посебног пореза, Пореска управа Србије донела је прво решење о утврђеним обавезама пореског обвезника - рекли су нам у овој институцији. - У контроли, порески обвезник није успео да докаже порекло имовине којом је располагао и утврђена је обавеза посебног пореза у складу са одредбама закона.
Електронска пријава
ГОДИШЊИ порез на доходак грађана на приходе остварене у 2023. години, обрачунава се и плаћа по систему самоопорезивања. Пријава се подноси искључиво електронским путем преко портала Пореске управе (еПорези). Рок за подношење пореске пријаве и за уплату пореза је 15. мај 2024. године. Податак о неопорезивом износу дохотка за 2023. годину објавиће Министарство финансија у наредном периоду.
Посао утврђивања имовине и посебног пореза сложен је поступак који се састоји из три фазе, објашњавају нам надлежни. Реч је о анализи ризика, претходном и поступку пореске контроле и утврђивања посебног пореза. На основу установљеног регистра ризика, физичким лицима додељује се статус са дефинисаним ниским, средњим или високим ризиком по поштовање прописа. У претходном поступку Пореска управа прибавља расположиве податке из интерних и екстерних база података о облицима имовине којим грађани располажу, у циљу утврђивања вредности увећања њихове имовине у одређеном периоду.
- Поступак пореске контроле спроводи се уз учешће особе чија су имовина и пријављени приходи предмет контроле. То обухвата сложене пореске поступке праћења трагова новца обвезника у контроли, који захтевају дуг и комплексан рад инспектора који воде поступак. Циљ је да се потпуно и тачно утврде све потребне чињенице и околности, као и да се размотре сви докази који су од значаја за утврђивање имовине на коју се утврђује посебан порез - објашњавају у Пореској управи.
Ако чињенице указују на постојање основне сумње да је извршено кривично дело, Пореска управа ће поступити у складу са одредбама члана 9. Закона о утврђивању порекла имовине и посебном порезу и о томе обавестити полицију, Сектор пореске полиције, Јавно тужилаштво и друге надлежне органе.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)