ИЗ ГРЧКЕ СТИЖЕ 300 МИЛИОНА КУБИКА: Платформа за ЛНГ у Алекасандрополису почиње да ради 30. априла
СРБИЈИ ће већ од наредног месеца на располагању бити и 300 милиона кубика утечњеног природног гаса (ЛНГ) које је резервисала на терминалу у грчком Александрополису. Плутајућа платформа за регасификацију, којом управља "Гастрејд", према најави те компаније 30. априла ће почети са комерцијалним радом
Како у разговору за "Новости" истиче министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић, Србија је изградила алтернативне правце, чиме се у случају поремећаја на тржишту или прекида у испоруци обезбеђује већа сигурност и стабилност снабдевања нашег тржишта.
- Изградњом гасне интерконекције Србија-Бугарска диверсификовали смо изворе и руте снабдевања природним гасом - каже Ђедовић Хандановић. - Осим преко "Балканског тока", гас сада можемо да допремамо и из Азербејџана са којим имамо потписан уговор до 400 милиона кубика годишње, а од 2027. те количине се могу утростручити. Иста инфраструктура нам омогућава повезивање на терминал у Александрополису и повлачење ЛНГ из различитих извора који ће бити доступни на овој платформи, као и из других извора природног гаса из Каспијског региона.
У овом тренутку, како објашњава, потребе грађана и привреде за гасом су задовољене количинама које стижу преко "Балканског тока", и из складишта у Србији и Мађарској.
- Нема потребе за повлачењем додатних кубика из других извора који су нам доступни захваљујући новоизграђеној гасној интерконекцији - истиче министарка. - Количине гаса које стижу из правца "Балканског тока" се мењају на дневном нивоу у зависности од потреба. У овом тренутку то је нешто више од шест милиона кубика дневно.
Она наводи да су тренутне потребе наше земље за тим енергентом око три милијарде кубика. Међутим, у наредним годинама потражња ће се значајно повећати. Како наглашава, према стратешким документима очекују се да ће до 2030. године потребе за плавим горивом да порасту на више од четири милијарде.
- Зато морамо на време и да градимо инфраструктуру и да планирамо из којих извора ћемо допремати гас - каже министарка. - У току је израда пројектно-техничке документације за гасну интерконекцију Србија-Северна Македонија, коју финансира ЕУ и припремамо Меморандум о разумевању са Румунијом за изградњу гасне интерконекције према овој земљи.
Према њеним речима, гас је фосилно гориво и све се више ограничавају могућности финансирања гасне инфраструктуре, али је он уједно и транзициони енергент на који ће се Србија доминантно ослањати на путу декарбонизације. Зато, како истиче, морамо да се повезујемо са суседним земљама, новим изворима гаса, али и да јачамо гасну мрежу унутар земље и омогућимо већи приступ грађанима и привреди овом енергенту.
Подстимо, "Балкански ток" је крак "Турског тока" којим се руски гас допрема у нашу земљу. Србија га је градила под великим притском Запада, а званично је пуштен у рад 1. јануара 2021. године. Овај гасовод је нашој земљи обезбедио енергетску сигурност. Гасни интерконектор Србија-Бугарска пуштен је у рад лане у децембру.
СКЛАДИШТА У МАЂАРСКОЈ
МАЂАРСКА је стратешки партнер наше земље у енергетском сектору, а пре неколико дана потписан је уговор о даљем закупу складишта гаса у тој земљи и наредне зиме. Према речима министарке, тиме обезбеђујемо додатне количине овог енергента које ће нам дати већу сигурност и у предстојећој грејној сезони.
- Тренутно у Банатском Двору и у складиштима у Мађарској имамо нешто више од 550 милиона кубика гаса - каже Ђедовић Хандановић. - Програмом "Скок у будућност - Србија 2027" планирано је проширење капацитета складиштења Банатског Двора на 750 милиона кубика, при чему се разматра проширење на додатно лежиште Честерег. Тиме би укупан капацитет био до 1,5 милијарди кубних метара.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)