ВРЕМЕНСКИ РОЛЕРКОСТЕР ПОСЛЕДЊИХ ДАНА НИЈЕ НАНЕО ЗНАЧАЈНУ ШТЕТУ ПОЉОПРИВРЕДНИЦИМА: Само да не буде мраза

Г. В.

23. 04. 2024. у 11:49

НАЈПРЕ зебња због раног пролећа, сада страх од касног мраза. Ова осећања смењују се код пољопривредника, док помно прате временску прогнозу. Поједине културе већ су дале прве пупољке још пре више од месец дана, и сада се чини све што је могуће не би ли се плодови заштитили. Недавне падавине нису нанеле проблеме воћарима, будући да температура није пала испод нула степени. Ипак, како наводе стручњаци, тешко је предвиђати каква ће година бити када је реч о производњи хране, јер су климатске промене непредвидиве.

ВРЕМЕНСКИ РОЛЕРКОСТЕР ПОСЛЕДЊИХ ДАНА НИЈЕ НАНЕО ЗНАЧАЈНУ ШТЕТУ ПОЉОПРИВРЕДНИЦИМА: Само да не буде мраза

Фото В. Илић

Воће је изашло из најосетљивије фено-фазе прецветавања, али опасност од измрзавања и даље постоји. Ипак, она није толика да би угрозила укупан род воћа. Струка се усуђује да каже да би он могао да буде скоро 20 одсто већи него лане. Нарочито шљива, будући да је принос лане био преполовљен због мразева. Очекује се око 160.000 тона више него 2023. године. Значајно повећање биће код крушке, вишње и вероватно код трешње.

- Ове године воће је добро понело и не очекујемо да се најављена киша наредних дана одрази на принос - каже нам директор Института за воћарство Дарко Јевремовић. - Вегетација је ове године почела десетак дана раније него лане. Снег, који је на вишим надморским висинама пао пре неколико дана, поломио је младе гранчице на којима није било плода, тако да штета није учињена, када је реч о јабучастим и коштичавим врстама.

Како каже Јевремовић, известан проценат оштећења имале су малине. Оне су тренутно у фази раста бочних гранчица, али ни оне нису у овом температурном ролеркостеру претрпеле значајну штету. У наредном периоду не би ваљало да буде мразева, јер би у том случају страдали млади плодови. Они би отпали или добили рђасту пресвлаку, што би смањило комерцијалну вредност приноса.

- У овој фази, воћари посебно треба да обрате пажњу на хемијску заштиту засада. Због влаге, а потом и пораста температуре, развијају се трулеж, сушења и бактериозе. Зато су неопходни превентивни третмани, како би се предупредила оштећења од инсеката - упозорава Јевремовић.

Агроекономиста Милан Простран опрезан је у предвиђањима, иако су стручњаци и професори са пољопривредног факултета оптимистични. Према његовим речима, ова година пуна је ризика и климатски специфична.

- Незахвалне су било какве процене - прича Простран. - Оно што је важно јесте да је кише било, и биће је у наредним данима, судећи према најавама метеоролога. Уколико се прогнозе остваре, и падне већа количина кише, а темепратуре не буду ниске, чека нас просечна година. То ће посебно пријати пшеници, која је за хлеб најважнија, а без хлеба се не може.

Притисак из увоза

КАКО каже агроекономиста Милан Простран, пољопривреда наше земље трпи велики притисак из увоза. Разлози су потписани споразуми о слободној трговини, боља клима и јефтина радна снага, као што је конкретно случај са Македонијом и Албанијом. Ове две земље су мајстори за зимску производњу поврћа, па тако не чуди што парадајз и паприка стижу код нас одатле. Иако је ситуација оваква, каже Простран, то неће угрозити производњу наших фармера.

Значајна су средства пољопривреднци уложили у сетву пролетос, 1.000 евра по једном хектару. Они су, како каже наш саговорник, у сетву ушли са ризиком од сувог земљишта, будући да је дефицит влаге био 100 литара по квадратном метру. Ратарима ће значити ако падно 20 литара кише, како би проклијало семе.

- Са временским условима се стално боримо. Ова година тек улази у високе температуре. Што би народ рекао, идемо у додоле да призивамо кишу без олује и града. Због свих ових проблема, мора да се тражи другачија аграрна политика, која би укључила стручњаке у њихово решавање - каже овај агроекономиста.

Када је реч о повртарским културама, оне су махом током целе године биле у пластеницима, а на тржиште још није стигло оно поврће које се садило на отвореном. Због благе прошлогодишње зиме пластеници нису радили, јер то није било економски исплативо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

КИНЕЗИ НАПАЛИ НЕМАЧКИ АВИОН ЛАСЕРОМ? Берлин потврдио - брод је нациљао ловца, амбасадор хитно позван на разговор

КИНЕЗИ НАПАЛИ НЕМАЧКИ АВИОН ЛАСЕРОМ? Берлин потврдио - брод је нациљао ловца, амбасадор хитно позван на разговор

КИНЕСКИ ратни брод ласерски је циљао немачки авион изнад Црвеног мора током мисије ЕУ, тврди немачка влада. Берлин је оценио инцидент као озбиљан безбедносни пропуст и позвао кинеског амбасадора на хитан разговор.

10. 07. 2025. у 12:53

Коментари (0)

НАЦИОНАЛНИ ДАН НИКОЛЕ ТЕСЛЕ: Светлост једног ума, инспирација за векове