КАКО ЈЕ ГРАЂЕНА ПРУГА БЕОГРАД–БАР: Никада неће бити заборављено оно што су бригадири урадили (ФОТО)

Татјана Његомир

10. 05. 2024. у 10:02

НЕКАДАШЊИ акцијаши, градитељи пруге Београд–Бар, кренули су јутрос бригадирским јубиларним возом из главне железничке станице Београд у Прокопу ка Пријепољу, обележавајући на тај начин јубиларну 50. годишњицу од почетка градње ове пруге.

КАКО ЈЕ ГРАЂЕНА ПРУГА БЕОГРАД–БАР: Никада неће бити заборављено оно што су бригадири урадили (ФОТО)

Foto: Tanjug

Обраћајући се некадашњим акцијашима, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић је рекао да друштво никада неће заборавити оно што су бригадири урадили и навео да се сада реконструише пруга коју су они градили.

- Реконструисали смо део од Београда до Ваљева, а у наредних годину дана почећемо да реконструишемо део од Ваљева до Врбнице, односно до границе са Црном Гором, истакао је Весић.

Фото: Танјуг

 

Председник удружења ОРА Београд–Бар Велизар Поповић рекао је да се овим путем жели постићи да се не заборави епопеја добровољног омладинског рада.

- Радујемо се обнављању железничког саобраћаја, изградњи брзих пруга, као и обнови пруге Београд–Бар, истакао је он.

ОРА Београд–Бар одликовала је министра Весића златном значком ове акције.

Планом обележавања јубилеја је предвиђено да бригадире на станици у Бранешцима дочека председник Општине Чајетина Милан Стаматовић, након чега ће бити постављена спомен-плоча у част акцијаша са територије ове општине који су учествовали у изградњи пруге.

Воз ће потом наставити ка Пријепољу, где ће у Дому културе бити одржана Свечана академија "Челична магистрала срца" и изложба "Пруга снова" .

Манифестацију организују Удружење учесника ОРА Београд–Бар, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Инфраструктура железнице Србије, Србија воз, Србија карго, Железнице Србије ад и општине Косјерић, Чајетина и Пријепоље.

Пруга Београд–Бар грађена је од 1971. до 1975. године, а у изградњи је учествовала и омладина из 13 држава, организујући Савезну омладинску радну акцију "Београд–Бар".

Током петогодишњег трајања ове радне акције радило је 12.500 бригадира сврстаних у 234 бригаде.

Изградња пруге Београд–Бар била је највећи грађевински подухват те врсте у Европи, а пругу је свечано отворио председник тадашње СФРЈ Јосип Броз Тито тродневним путовањем од Београда до Бара 30. маја 1976. године.

БОНУС ВИДЕО: ПРЕДСЕДНИК НА ЦЕРЕМОНИЈИ ДАНА ЕВРОПЕ: Срдачан поздрав Вучића са Жиофреом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВЕ ВАРНИЦЕ НА РЕЛАЦИЈИ МОСКВА-ВАШИНГТОН: Џеј Ди Венс изјавом узбуркао Кремљ, стигла хитна реакција

ПРВЕ ВАРНИЦЕ НА РЕЛАЦИЈИ МОСКВА-ВАШИНГТОН: Џеј Ди Венс изјавом узбуркао Кремљ, стигла хитна реакција

СЈЕДИЊЕНЕ Државе не искључују у потпуности опцију слања трупа у Украјину, рекао је потпредседник Џеј Ди Венс и истакао да је преурањено говорити од конкретним територијалним или безбедносносним арнажманима. Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је данас да Кремљ рачуна на појашњење у вези са изјавом потпредседника САД Џеј Ди Венса о могућности слања америчких трупа у Украјину.

14. 02. 2025. у 12:35

ПОРЕКЛО ЂИНЂИЋА: Корени са КиМ - отац пуковник ЈНА, мајка Босанка

ПОРЕКЛО ЂИНЂИЋА: Корени са КиМ - отац пуковник ЈНА, мајка Босанка

ПОРОДИЦИ је било јасно од рођења Зорана Ђинђића да се ради о посебном детету које се разликовало од већине своје генерације и по размишљању и по понашању. Са сестром Горданом Ђинђић Филиповић имао је невероватно близак однос, те упркос бројним обавезама које су дошле са позицијом премијера Србије, увек је имао времена за њихове дуге разговоре.

14. 02. 2025. у 14:20

Коментари (0)

ОД ИЗНОСА ЋЕ ВАМ СЕ ЗАВРТЕТИ У ГЛАВИ: Погледајте шта све обухвата Месијев уговор са Мајамијем