ЦЕНА ЗАКУВАЛА КАФУ: Кесица од 200 грама најтраженијих брендова поскупљује од 30 до 40 динара
ОМИЉЕНИ напитак Срба поново поскупљује на нашем тржишту. Од 1. јула цена кесице најтраженијих брендова традиционалне кафе од 200 грама биће виша за 30 до 40 динара. Ово незванично кажу за "Новости" у појединим трговинским ланцима и прецизирају да ће поскупљење ићи од осам до 20 одсто у зависности од марке овог производа.
- На пример, паковање од 200 грама најпродаванијих брендова која сада кошта углавном 350 и 360 динара, од следећег месеца ће се продавати за 390 и 400 - наводи наш саговорник. - Кесица једног произвођача кафе чија је актуелна цена повољнија и креће се од 260 до 270, биће 290 и 300 динара.
Бренд кафе који тренутно има високе цене, и чија кесица кошта од 480 до 495 неће поскупљивати свој производ. Ако је за утеху, потрошачи ће и након 1. јула моћи да пронађу повољније паковање. Један мали приозвођач кафе, који сада 200 грама свог производа продаје од 290 до 320, неће подизати цене.
Подсетимо, у Србији се од 1. маја примењују нови износи акциза усклађени са годишњим износом потрошачких цена у 2023. години. Она за непржену кафу износи 108,06 динара по килограму, а за пржену 135,07.
Дојче веле недавно, анализирајућу најаве произвођача на немачком тржишту, указује да су слабији приноси, ратови, прекинуте трговачке руте, неповољни временски услови у југоисточној Азији и Јужној Америци, као и мањак радника утицали на поскупљење зрна без којих многи не могу да започну дан. У компанији "Фертрејд интернешнел" истичу да је погоршана ионако деликатна равнотежа понуде и потражње.
- Дуге суше у Вијетнаму, главном произвођачу кафе робуста, нашкодиле су биљкама - кажу у овој компанији. - С друге стране, Бразил, који је главни извор арабике, пати од јаких киша које утичу на приносе.
Представник једне немачке компаније за пржење кафе каже за магазин "Шпигел" да очекује даље повећање цена због проблема у регрутовању радника-миграната на плантажама, мањих приноса, као и све веће потрошње кафе у земљама у развоју. Он сматра да би килограм кафе требало да кошта од 25 до 30 евра.
Када је у питању регион, кафа се највише пије у нашој земљи. Истраживање које је недавно спровела "Медијана" показује да је највећи проценат великих и умерених конзумената традиционалне, односно млевене кафе у Србији, и то 69,6 одсто, нешто их је мање у БиХ, 65,7, следи Хрватска са 64,2 одсто, а најмање је конзумената овог напитка у Словенији 56,3 процента. Укупно, на ова четири тржишта, постоји 7,8 милиона потрошача млевене кафе који је пију једном дневно и чешће.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)