ИЗВЕСНО је да српска привреда бележи значајан економски раст већ неко време, и добро је видети да се по многим параметрима развијамо брже него остале економије региона. Како би Србија постигла економску конвергенцију са земљама централне и западне Европе, потребно је наставити тренд инвестиција у инфраструктуру, и стимулације страних, али и домаћих инвестиција.
Фото: Промо
Овако у интервјуу за "Новости" оцењује стање домаће привреде нови генерални директор "Нелт Групе" Дарко Лукић и поручује:
- Ипак, одлучујући фактор, по мом мишљењу, биће људи. Као друштво, морамо да се потрудимо да нађемо начин да преокренемо демографске трендове, и успоримо тренд пада популације. Такође, потребно је да ојачамо образовни систем и креирамо квалитетне кадрове оспособљене за економију будућности. "Нелт Група" и Уницеф формирали су недавно стратешко партнерство у оквиру којег ће "Нелт Група" издвојити 1,3 милиона долара, како бисмо заједно са Министарством просвете радили на оснаживању деце и младих у стицању дигиталних компетенција за 21. век на тржиштима Србије, БиХ, С. Македоније и Анголе у наредне три године.
о Дугогодишње искуство рада у корпоративном бизнису било је пресудно да вас "Нелт Група" позове у свој тим 2020. Од 1. јула сте на позицији CEO-а "Нелт Групе". Који су највећи изазови са којима се сусрећете тренутно?
- "Нелт Група" од 2022. бележи значајан раст прихода који је изнад историјског просека и тренда раста тржишта. Доступност радне снаге и инфлација трошкова су два највећа изазова која тренутно имамо. Док инфлација полако успорава, изазови са доступношћу радне снаге су и даље актуелни. Континуирано улажемо у зараде и остале бенефите, унапређујемо услове за рад и трудимо се да осигурамо здраво радно окружење како бисмо одговорили овом изазову. Посвећени смо унапређивању наших организацијских пракси и
процеса, и веома смо задовољни што смо прошле године добили велики број признања за наше HR процесе, као и престижну награду "Послодавац године" коју нам је доделила Српска асоцијација менаџера.
Фото: Промо
о Када одемо у супермаркет или радњу на ћошку, не занима нас како су наши омиљени производи дошли на рафове. Углавном желимо да оно што волимо купимо ново, у лепој амбалажи и свеже. Шта је потребно да се то деси сваки дан и кад год пожелимо?
- Добро планирање, производња, складиштење и достава, врло поједностављено речено. Целокупан ланац снабдевања је од изузетне важности и мора да буде оптималан и агилан, интегрисан од плантаже до полице. Стари начин пословања, где свака карика покушава да оптимизује своје операције је превазиђен јер сума оптималних јединица не даје увек задовољавајућу целину. Интегрисани приступ захтева координацију и комуникацију између свих партнера у читавом ланцу снабдевања, ослањајући се на транспарентну размену и напредну аналитику података. Ми данас стремимо и другачијој инфраструктури, са фокусом на интермодалне токове. Задовољити потребе крајњих потрошача је увек приоритет и ми настојимо да кроз стално унапређење свих процеса пословања то и радимо.
о "Нелт Група" је систем са више од 5.000 запослених. Велики је број возача, а данас на свету свака земља кубури са тим профилом занимања. Како успевате да се борите са овим проблемом? Имате ли довољно шофера? И зашто неко ради или би радио за вашу фирму?
- Засада немамо изазове да запослимо довољан број возача у нашој компанији. У "Нелт Групи" је тренутно запослен велики број возача достављача, а осим њих свакодневно, само у Србији, ангажујемо око 200 додатних подвозара како бисмо одговорили сезоналитету и флуктуацији потражње и оперативног задатка. Нудимо добре услове за рад, конкурентну компензацију и бенефите, и здраво радно окружење, те зато људи и бирају "Нелт Групу" за послодавца. Такође, свакодневно се трудимо да колегама олакшамо посао кроз употребу технологије. На пример, пре две године смо, уз помоћ напредне аналитике, оптимизовали наше доставне руте и елиминисали 700.000 километара неефикасне путање, чиме смо олакшали посао нашим возачима, али и смањили годишњи отисак CO2.
Фото: Промо
о Зашто "Нелт Група" скрива да је једна од ретких српских фирми која покушава да ради на будућем најпотенцијалнијем светском тржишту - у Африци? Шта све радите на Црном континенту?
- Не бих рекао да кријемо - напротив. "Нелт Група" послује у Африци од 2010, и тренутно радимо у Анголи, Замбији и Мозамбику. Наш тим на афричком континенту броји више од 500 запослених, и бавимо се дистрибуцијом својих брендова "Неопланта" и Фабрике дечје хране, као и производа попут највећих светских компанија P&G, "Марс", "Нестле", "Колгејт", "Хајнекен", "СЦ Џонсон", "Др Еткер", "Фереро", "Монделез" и других. Осим дистрибуције, у 2022. години смо покренули и сопствену производњу кондиторских производа у нашој фабрици Candy Factory у Анголи. С обзиром на велики потенцијал Африке, разматрамо даље ширење производње кроз аквизиције локалних произвођача, али и наставак дистрибутивних операција кроз инвестиције у логистичку инфраструктуру на свим тржиштима.
о Да ли постоји простор за пласман производа из Србије у Африци?
- Апсолутно. Могу да позовем све заинтересоване компаније да заједно размотримо потенцијални наступ на афричком континенту и отворени смо за сарадњу како у дистрибуцији, тако и у производним и другим делатностима.
о Паралелно са вашим основним послом - логистиком и дистрибуцијом, ушли сте у производњу хране за децу. Брзо сте се позиционирали као озбиљан играч у овој области. Је ли ово све што се тиче вашег ангажмана у производњи или можемо у скоријој будућности да очекујемо да уз месну индустрију ("Неопланта") и дечју храну лансирате још неку производњу?
- Успех Фабрике дечје хране је био и бржи и већи него што смо очекивали. Постали смо лидер на српском тржишту две године након лансирања, а на путу смо да постанемо лидери и на осталим тржиштима региона. "Неопланта", такође, бележи значајан раст прихода и тржишног учешћа. Показали смо без сумње да умемо да управљамо брендовима. Са једне стране, дугогодишње искуство у раду са највећим светским компанијама нам даје бренд менаџмент компетенције, а са друге стране, власништво брендова нам помаже да боље разумемо и боље одговоримо потребама наших партнера у дистрибуцији.
о "Нелт Група" је премашила обим пословања од милијарду евра, који су вам циљеви за будућност?
- Од тренутка када смо премашили милијарду евра у 2021. години, наставили смо са убрзаним растом, у складу са Accelerate стратегијом. Ове године очекујемо промет виши од 1,4 милијарде евра. Имамо велике планове за будућност. У плану је отварање компаније на тржишту Румуније, током ове године. Сваке године склопимо око 10 нових партнерстава и ширимо портфолио брендова са којима сарађујемо на пољу дистрибуције и логистичких услуга, и то је тренд који очекујемо да се настави и у следећим годинама. Фокус ће бити и на даљем јачању организације. "Нелтов" циљ и визија је да будемо у топ 25 одсто фирми на глобалном нивоу, када је реч о организацијском здрављу које меримо већ седам година, уз помоћ алата компаније McKinsey.
Фото: Промо
о Да ли "Нелт Група" има у плану аквизиције неких мањих сличних бизниса?
- Да, имамо и прилике, али и финансијски капитал и организациони капацитет да креирамо "додату вредност" кроз аквизиције дистрибутивних или производних компанија. Тренутно разматрамо неколико аквизиција које су у различитим фазама реализације. Компаније са којима разговарамо су комплементарне нашим тренутним операцијама, у погледу географије или категорије производа.
Да се носимо са мултинационалкама
о КАКО видите "Нелт Групу" за пет година?
- Као домаћу компанију која по квалитету услуга, операција и кадрова може да се носи са великим мултинационалним компанијама. Видим "Нелт Групу" као лидера у пружању дистрибутивних и логистичких услуга, власника модерних и успешних брендова, и лидера у имплементацији напредних технолошких решења. Али пре свега, видим "Нелт Групу" као здраву организацију - као скуп квалитетних и мотивисаних кадрова и инспиративно место за професионални и лични развој.
ЕНДИ Бајрон, оснивач и директор компаније "Астрономер", појавио се на концерту у друштву шефице кадровске службе, међутим, оно што се тамо десило брзо је открило да њих двоје нису баш само – колеге.
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп изазвао је талас спекулација у уторак након што се, на краткој конференцији за новинаре у Белој кући, појавио са видљивим слојем шминке на руци.
У СЕЛУ Подине, надомак Шибеника, постоји стадо од двадесетак оваца у ком се налази и једна дивља свиња која се не одваја од оваца, а кажу да чак стадо чува боље и од пастира.
ЛЕПА Брена има најављена два концерта на острву Крк у Хрватској, а ови наступи се не допадају ратним ветеранима, који најављују протесте ако се исти деси.
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
ТАМАН кад су се домаћи произвођачи пелета, који се већ годинама суочавају са тешкоћама, понадали да ће ситуација на нашем тржишту да се побољша, и да ће ступањем на снагу прописа који стварају услове за фер конкуренцију и уводе строгу контролу квалитета овог енергента, стигао је хладан туш. Примена правилника за чврста горива, која је јуче требало да почне, одложена је из техничких разлога за два месеца, за 19. септембар, сазнају "Новости".
ОД јануара до марта, Аустрија се задужила нових 18,5 милијарди евра а толико износи половина укупног задужења Србије. Према подацима Статистика Аустрије, укупни јавни дуг те земље достигао је 412,6 милијарди евра, а само у првом кварталу скочио је за 18,5 милијарди. Удео дуга у БДП-у прешао је 84,9%, далеко од Мастрихтске границе од 60%.
ПОТПРЕДСЕДНИЦА Владе и министарка привреде Адријана Месаровић потписала је у име Владе Републике Србије два Меморандума о разумевању са светски признатом компанијом MINTH HOLDINGS LIMITED, која ће у наредних пет година уложити 950 милиона евра у изградњу нових индустријских погона за аутомобилску индустрију у Лесковцу и Ћуприји.
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп поново је данас запретио увођењем царина чланицама БРИКС-а, рекавши да би та група "брзо завршила" ако се икада озбиљно формира.
Коментари (0)