ОБУЋАРУ ПЛАТА 100.000 ДИНАРА: За ова занимања Влада Србије нуди новчану помоћ
ОГЛАС једног обућара из Ниша узбуркао је друштвене мреже. Мајстор заната раднику са искуством нуди плату од чак 100.000 динара! Пробни рад од недељу дана је такође плаћен, а отворена је и могућност још веће зараде. Ова понуда могла би се сматрати великодушном, међутим, истина је да неке послове у нашој земљи више нема ко да ради. Влада Србије објавила је недавно списак дефицитарних занимања, уз новчану стимулацију будућих средњошколаца ако се одлуче за упис неког од тих профила.
Власник радње, који послује више од три деценије, покушао је да приволи испомоћ.
- Потребан мајстор обућар са искуством за рад у у сервису. Почетна плата 100.000 динара и додатно се плаћају доприноси. Пробни рад траје недељу дана, који је такође плаћен - писало је у огласу, а убрзо је стигла и допуна. - Нема овде газда! Или си мајстор приближан мени или ниси. Никоме ништа ја не "дајем". Потенцијалном мајстору се пружа прилика да заради и више ако је у свим обућарским поправкама мајстор.
Да је само обућара данас тешко пронаћи, ово би била понуда за пример. Занатлије су данас на цени, али преко граница наше земље. И не само они. Списак дефицитарних занимања је подугачак. Међу њима су грађевинари, лекари, професори, кувари... Стога је Влада Србије усвојила крајем 2023. године Уредбу о подршци дуалном образовању - подршци учењу кроз рад. Сви који упишу смерове у стручним школама где радника фали, добијаће месечно по 5.000 динара помоћи државе. Овај новац уплаћиваће се ученицима преко наменског рачуна у Поштанској штедионици.
Унија послодаваца Србије у објављеној публикацији на тему дефицитарних занимања, истакла је да су послодавци недостатак радне снаге издвојили као посебан изазов са којим се треба хитно суочити и пронаћи решење, јер већ сада постоје озбиљне потешкоће да се у одређеним делатностима пронађе стручан кадар спреман да прихвати понуђен посао.
- Овде је заначајно поменути и радне миграције које се из године у годину повећавају и тачан број оних који одлазе из земље ради посла готово да је немогуће добити - наводе у Унији послодаваца. - Ситуација је таква да боље плаћене послове у иностранству траже и они са занатским занимањима и они високообразовани.
Списак
ГРАЂЕВИНАРСТВО и медицина су гране у којима је у Србији најосетнији мањак запослених. Поред пекара, месара, обућара и посластичара на листи занимања којима следује помоћ државе се налазе и техничар за металуршке технологије, бравар-заваривач, оператер машинске обраде резањем, ауто-електричар, оператер основних грађевинских радова, полагач облога, столар, кувар, израђивач хемијских производа, индустријски кројач, модни кројач, техничар за израду и одржавање алата, механичар моторних возила, индустријски механичар, монтер телекомуникационих мрежа, декоратер зидних површина, оператер за израду намештаја, трговац, конобар, оператер у прехрамбеној индустрији, возач моторних возила, галантериста коже, механичар текстилних машина, виноградар - винар.
Према објављеним подацима, највећу потребу за новим кадровима има сектор трговине и то су занимања у области продаје, комерцијале, маркетинга и слично. Ту је и сектор за позицију програмера за мобилне апликације. Тражене су и архитекте и инжењери електротехнике. Ширењем друштвених мрежа и нових начина комуникације, јавила се потреба за новим занимањима тако да се све више траже специјалисти за друштвене мреже, као и стручњаци за обраду података.
- У делатностима услуга смештаја и исхране недостају угоститељски радници, попут конобара и кувара, помоћног особља у кухињи и у хотелима. Недостају грађевински инжењери, возачи и машински инжењери. У области ауто индустрије недостају механичари, аутоелектричари, а у области здравства доктори са специјализацијом анестезиолози, кардиолози, педијатри, гинеколози - кажу у Унији послодаваца.
Како се наводи у публикацији, обуке, преквалификације и доквалификације могу дати одговор на решавање неких дефицитарних занимања. Посебно је наглашена сарадња образовних институција и привреде са циљем да се у предузећима организују праксе како би млади током формалног образовања применили стечена знања у реалном пословном окружењу. Код нас се обуке реализују најчешће у самим компанијама где старији запослени уче млађе раднике да рукују одређеним машинама.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)