САМО НА КУКУРУЗУ ГУБИТАК И ДО 500 МИЛИОНА ДОЛАРА: Суша ове године десетковала род неких култура, произвођачи не могу да покрију трошкове
СУША и екстремно високе температуре ове године десетковале су род кукуруза и уљарица. Жетва тих култура кренула је раније, а приноси се разликују од њиве до њиве. Право стање ће се знати тек када се скине сав усев, али према проценама стручњака, само на кукурузу штета ће бити од 400 до 500 милиона долара, а на сунцокрету и соји по 50 милиона долара. Ипак, принос ће бити довољан да задовољи домаће потребе, али произвођачи неће моћи да покрију трошкове производње.
Како за "Новости" истиче агроекономски аналитичар Жарко Галетин, за кукуруз и уљарице штета је ненадокнадива.
- У овом тренутку ниједна киша, нити пад температуре не може помоћи овим културама, с обзиром на то да је суша односно недостатак падавина дошла у осетљивој фази формирања плода и наливања зрна - објашњава Галетин. - Значајан је подбачај, поготово код кукуруза и соје. Прошле године, принос кукуруза је био 7,7 тона по хектару, а ако ове године падне на 4,5 до пет тона по хектару, то би био губитак преко два милиона тона. Према актуелним ценама штета је од 400 до 500 милиона долара само на кукурузу. Ово су процене, а тек када се скине усев знаће се какав је прави резултат.
Ове године, како додаје, кукуруз је засејан на 960.000 хектара, а соја на 220.000 хектара.
- Соја се увелико жање, и не може се очекивати принос већи од од 2,2 до 2,5 тоне по хектару - каже Галетин. - Прошле године је био од 2,9 до три тоне. Значи губитак је око 100.000 тона, а према тренутним ценама то је штета од око 50 милиона долара.
Он наводи да је сунцокрет лане имао добар принос од 700.000 тона, а сада се процењује да ће бити између 500.000 и 600.000 тона.
- Процењује се да ће губитак бити око 120.000 тона, а према садашњим ценама ту је штета око 50 милиона долара - наводи наш саговорник. - Имаћемо довољно кукуруза и уљарица за домаће потребе, са малим извозним потенцијалом који се више формира на бази залиха из прошле године. Ово је лоша година за произвођаче ових култура и неће моћи да покрију трошкове производње.
Пољопривредници кажу да је кукуруз скоро сув, а клипови мали, те да такав може да се користи као храна за крупну стоку. Како указују суша је ове године нанела незапамћену штету, која је на неким њивама потуна или до 50 одсто. Зато се може очекивати да у наредном периоду сточна храна буде скупа. Агрономи истичу да је соја у лошем стању, има махуна, али нема зрна и сваким даном због високих температура је све сувља.
Банаћани нису задовољни стањем сунцокрета, јер су екстремни временски услови спржили зрно, које је пре времена сазрело. Процењују да ће принос ове културе бити испод просека, и да ће је бити мање за чак 40 одсто у односу на прошлу годину.
Цене ниске, али рашће
БЕЗ обзира на подбачај цене уљарица, кукуруза, као и пшенице су сада ниске - каже Жарко Галетин. - У питању је берзанска роба и цене се усаглашавају са светским берзама. У време саме жетве може да падне, али очекујем да ће у перспективи расти у контексту геополитичких околности, али неће ићи екстремно горе као у марту 2022. године након почетка сукоба у Украјини.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)