ФОРМИРАНА РАДНА ГРУПА ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ ТРЖИШТА ЈАГОДАСТОГ ВОЋА: Откуп купине не доноси зараду

Г. В.

29. 07. 2024. у 15:08

КАКО би се сагледала и дефинисала ситуација у области производње јагодастог воћа, као и да би се помогло воћарима, Влада Србије образовала је Радну групу за унапређење тржишта малина, купина, јагода, боровница и рибизли. Посебан осврт биће на критичним тачкама у тржишном ланцу у процесу производње од расадничарске, преко плантажне производње, до пласмана на тржиште. За купинаре, формирање радне групе потенцијално би могло да буде погодно за тренутни горући проблем - откупну цену овог воћа.

ФОРМИРАНА РАДНА ГРУПА ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ ТРЖИШТА ЈАГОДАСТОГ ВОЋА: Откуп купине не доноси зараду

Фото Танјуг

Тренутна откупна цена купине из конвенционалне производње је 120 динара за килограм, док органска вреди 150. Како кажу произвођачи, овај новац не може да покрије производне трошкове. Наруку не иду ни временске прилике, које су овогодишњи род малтене преполовиле. Први убрани плодови задовољавају критеријуме квалитета, које су воћари пред себе ставили. Међутим, фали им зарада.

- Хладњачари тренутно плаћају откуп по цени од 120 динара, али то није довољно да се намире уложени труд и рад - отворен је један од произвођача из ваљевског краја. - Цена не би смела да буде испод 200 динара за један килограм воћа, да бисмо могли да кажемо да смо ишта зарадили. Овако, све од профита оде радницима, јер дневнице су скупе, трошкови производње су такође отишли горе, а на папир треба ставити још и превоз и храну.

Како кажу купинари, у ово воће се не улаже, јер нема финансијског доприноса. Од 2022. године, када је још она била на цени, из сезоне у сезону ситуација је све незавиднија. Тада је вредност достизала чак 220 динара.

Препознати у свету

ПО производњи купине, Србија је високо позиционирана у свету. Ова врста се највише гаји у западној Србији, односно у околини Ваљева, Подрињу и Мачви, потом у јужној Србији, али и у другим подручијима. Савремена производња без наводњавања могућа је једино у областима са више од 800 милиметара падавина годишње. Суша, посебно ако је праћена екстремно високим температурама, може проузроковати велике штете.

Овогодишњи почетак бербе купине стартовао је у неповољним условима. На количину и квалитет убраних плодова овог бобичастог воћа, већ је утицао сушни пролећни период, док додатне потешкоће произвођачи имају због вишедневних тропских температура. Стручњаци за воћарство наводе да је почетак вегетације у овој години за купину лош. Суша је довела до мањег пораста родних гранчица, а појавиле су се и болести, попут пепелнице. Овогодишња сезона бербе зависи и од експозиције засада, да ли су постављене мреже за засену, системи за наводњавање.

- Родни потенцијал купињака није задовољавајући, иако има добрих засада. Као и код малине, мали је број засада који ће дати већи принос, до 10 тона по хектару. Ова сезона је испод просечне када је реч о приносу, а квалитет плодова је до сада био добар. Надамо се да овај топлотни талас неће предуго трајати, јер се због сунца на плодовима појављују флеке. У купињацима који су током целог дана изложени сунцу доћи ће до смањења приноса и квалитета плодова - закључују у Пољопривредној саветодавној и стручној служби.

Иначе, због начина сазревања купине, берба се изводи у неколико наврата. Укупно време сазревања и бербе плодова купина траје између 30 и 40 дана. Плодови стижу постепено, те се берба код комерцијалних сорти у нашим условима изводи од пет до седам пута. Најраније почиње да стиже средином јула, али углавном је берба у јеку крајем истог месеца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДРУГАЧИЈА ЈЕ, ЊЕНО ВРЕМЕ ТЕК ДОЛАЗИ: Некадашња шампионка хвали Олгу Даниловић