ДЕКАНКА РУДАРСКО-ГЕОЛОШКОГ ФАКУЛТЕТА О ЛИТИЈУМУ: Да смо расправу водили када је требало да се гради Ђердап, да ли бисмо данас имали струју?
ДЕКАНКА Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду Биљана Аболмасов каже да је у јавност пласирано много нетачних информација о литијуму, које немају везе са рударством и геологијом. Треба сачекати да се заврши комплетна техничка документација која ће бити и на државној ревизионој комисији и на јавној расправи, навела је Биљана Аболмасов.
Питање ископавања литијума у Србији је превише исплотизовано и потребно је да се сачека завршетак израде техничке документације, рекла је деканка Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду Биљана Аболмасов, гостујући у Дневнику РТС-а.
- Планска и пројектна, односно техничка документација, још нису готове и сматрам да треба сачекати завршетак израде техничке документације. Мени је потпуно јасно да је народ у овом моменту јако збуњен са потпуно опречним информацијама које долазе са разних страна - рекла је деканка Рударско-геолошког факултета.
Пуно информације је, каже, нетачно и неистинито и пласирају их људи који немају никакве везе са рударством и са геологијом.
- Чини ми се да треба једноставно мало стати са свим овим и сачекати да се заврши комплетна техничка документација која ће иначе бити и на државној ревизионој комисији и на јавној расправи. Мислим да је сада на неки начин све превише исполитизовано и да треба оставити струку да заврши свој посао. Значи не само рударе, него пре свега колеге са Машинског, Технолошког, са свих осталих других факултета који учествују или који помажу као консултанти у изради једног врло озбиљног пројекта - рекла је Биљана Аболмасов.
Рекордно мали број студената уписао Рударско-геолошки факултет
Деканка Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду Биљана Аболмасов рекла је да је тај факултет ове године уписао рекордно мали број студената, свега 25 одсто у односу на предвиђени број буџетских студената.
- Замислите, хидрогеологија, која се пре свега бави водоснабдевањем и заштитом подземних вода, уписала је свега четири студента на буџету. Да ли мислите да ће за пет година имати ко да ради у нашој струци? Ми стручњаке не можемо да увозимо - рекла је Биљана Аболмасов.
"Да смо ову расправу имали када смо градили Ђердап, да ли бисмо имали струју?"
Прошле седмице Рударско-геолошки факултет у Београду са другим сродним факултетима, институтима и коморама потписао је и заједничко саопштење за јавност у коме траже очување рударско-геолошке струке од политичких утицаја.
- Пре свега апелујемо на то да Рударско-геолошки факултет и рударство и геологија нису само литијум. Значи, наша истраживања су усмерена и на истраживање за водоснабдевање, и за изградњу ауто-путева, и за изградњу зграда, за изградњу брана, мостова, тунела. Значи, без геолошких истраживања не можемо да живимо - рекла је Биљана Аболмасов.
Друго, истиче, геолошка истраживања, односно истраживања бушотина, не загађају животну средину.
- Свако ко то каже прича неистину. Треће, наша струка апсолутно није политизована. Значи, наша струка има дугу традицију и она је основа индустрије сваке земље. И то треба имати у виду када причамо о таквом начину. Замислите да смо сву ову расправу водили када је требало да се изгради Ђердап 1 и Ђердап 2, или да се отворе колубарски копови. Да ли бисмо данас имали струју, с обзиром на то да се из површинских копова добија 75 одсто енергије? - упитала је Аболмасов.
Деканка Рударско-геолошког факултета је за крај гостовања колеге рударе на њихов дан поздравила традиционалним поздравом - Срећно!
(РТС)
БОНУС ВИДЕО: И ОНА СЕ ПИТА? Психички неуравнотежена бивша чланица Двери претендује да стане на чело протеста
Препоручујемо
ЂУРИЋЕВА ОДГОВОРИЛА ТЕПИЋЕВОЈ: ''Лицемерно - копање литијума сте ви довели, олоши лажљиви!''
06. 08. 2024. у 09:45 >> 09:46
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)