ЈАДАРИТ ЋЕ "ПОГУРАТИ" ЦЕЛУ СРБИЈУ Месаровић: Неће се ништа радити док се не добију све гаранције о безбедности и здравља људи

Д.Ст

11. 08. 2024. у 10:39

ПРОЈЕКАТ "Јадар" је историјска шанса за нашу земљу. Ово поручује министарка привреде Адријана Месаровић, која је посетила Компанију "Новости", и била гошћа и на подкасту нашег портала.

ЈАДАРИТ ЋЕ ПОГУРАТИ ЦЕЛУ СРБИЈУ Месаровић: Неће се ништа радити док се не добију све гаранције о безбедности и здравља људи

Фото: Град Нови Сад

- Здравље људи и заштита животне средине су нам најважнији, то је једини приоритет. Зато су формирани тимови од наших најбољих стручњака који ће испитивати да ли постоји евентуално штетно дејство по здравље грађана Србије, у случају да дође до отварања подземног рудника и ископавања литијума. У пројекат се неће ићи док се не ураде све потребне студије, и док не будемо имали чврсте гаранције да оне оправдавају и апсолутно подржавају и заштиту животне средине и безбедност и здравље људи - прецизира наша саговорница.

Шта Србији конкретно доносе ови планови?

- Ово је пројекат који креира велике бројке и који обезбеђује дугорочни развој наше економије, буквално квантни скок. У свету је потражња за таквом врстом производа све већа, и циљ нашег председника је да се у нашој земљи сконцентрише и даља производња и направи организовани ланац вредности, ланац снабдевања. Овде није реч само о ископавању руде, о рударењу. Овде је реч о потенцијалној производњи катодног материјала, батерија и производњи електричних аутомобила. Реч је о читавом ланцу вредности који нашој земљи може донети огромне економске бенефите. Уколико дође до реализације овог пројекта, он ће бити урађен према највишим еколошким стандардима. Процењује се да би било отворено најмање 20.000 радних места, и да би само буџет Лознице био већи за минимум 25 милиона евра на годишњем нивоу по основу пореза и такси.

Какве су процене директних и споредних ефеката тог пројекта?

- Додатни економски ефекат на буџет Србије биће минимално 180 милиона евра годишње, од разних такси и рудне ренте. Када на то додате друге порезе, не можемо ни да замислимо колики ће бити економски бенефити за нашу земљу, а то ће даље довести и до повећања плата и пензија.

Како одагнати скепсу код људи који брину за здравствене и еколошке аспекте рударења?

- Неће се ништа радити док се не добију све гаранције које се тичу и безбедности и здравља људи. Зато ће испред државе радити тимови, са нашим најеминентнијим стручњацима, на обезбеђивању свих предуслова и безбедносних аспеката.

Упркос томе, и даље стижу критике из редова опозиције. 

- Постоји једна мањина која збуњује народ лажима, и која се тобож брине о здравој води, о ваздуху или земљи. Али њихов једини циљ је да покушају да сруше председника Александра Вучића, пошто на изборима то не могу, и да украду државу од народа. То су исти они који су 2001. године довели "Рио Тинто" у Србију, па мењали законе због њега, и који отворено говоре да немају ништа против литијума, али да имају против власти и Вучића. Дакле, они се искључиво боре за личне интересе, а председник Вучић им смета јер је он гарант стабилности земље. Није само овде кренула медијска хајка по тајкунским медијима, већ су је проширили на цео регион, па се оркестрирано из Сарајева, Подгорице, Загреба, Приштине, шире најгнусније лажи, само зато што се плаше Србије која много брже од њих напредује, и они не крију да их боли то што немају нешто што Србија има.

Влада Србије обележила је 100 дана рада. Каква је пословна клима у Србији? Наша држава наставља да бележи одличне економске резултате што потврђују и макроекономски показатељи. Да ли и како можемо да одржимо ову стопу раста од преко четири одсто?

- Можемо одржати такву стопу раста. Потребно је да очувамо одличан привредни и пословни амбијент и додатно их оснажимо у нашој земљи. Наш задатак је да додатно јачамо економију и наставимо са привлачењем страних директних инвестиција. Такође, морамо имати додатно разумевање за изазове и проблеме са којима се привредници суочавају и радити на њиховом решавању како бисмо интензивирали и ојачали пословну активност. Верујемо да можемо очувати и додатно побољшати пословни амбијент, али и искористити све шансе које су пред Србијом.

Сарадња са Српском

 Били сте у посети Српској. Какви су закључци те посете и какви су потенцијали кад је у питању сарадња две привреде? 

- Била сам део државно-пословне делегације која је бројала више од 70 привредника из Србије и Српске. У будућности морамо интензивирати сарадњу између две Привредне коморе и привредних субјеката, како бисмо додатно повећали међусобну сарадњу. Фокус је био на прехрамбеној и дрвној индустрији. Са Министарством привреде Српске на јесен планирамо организацију великог сајма који ће бити посвећен прехрамбеној индустрији. То ће бити прилика и за мале произвођаче да се истакну, како за оне из Србије, тако из Српске. Веома је важно да се привредна активност на територији Републике Српске додатно интензивира и додатно смањи стопа незапослености, јер постоји велики простор за реализацију инвестиција из Србије.

На челу сте Министарства привреде. Колико је ваш ресор фокусиран на равномерни регионални развој? 

- Наш ресор је апсолутно посвећен равномерном регионалном развоју у свим својим активностима. Ово ће бити још доминантније у нашим будућим активностима, посебно када је реч о изградњи инфраструктуре и повећању капацитета у индустријским зонама. Посебно ћемо се фокусирати на улагања у рурална подручја, како би их припремили за нове инвестиције. Циљ нам је да привучемо додатне стране директне и домаће инвестиције у рурална подручја, развијајући тамо још бољи пословни амбијент, градећи фабрике и отварајући нова радна места. На тај начин ћемо смањити стопу незапослености у руралним срединама и смањити разлику у развоју између урбаних и руралних подручја. Посебну пажњу посвећујемо малим и средњим предузећима у руралним срединама, јер желимо да осигурамо да жене остану на селу са својим породицама и допринесу локалној економији.

Какве ефекте очекујете кроз програме подршке малим и средњим предузећима? 

- Подржавамо сектор мале привреде и боримо се за сваког предузетника, за свако микро, мало и средње предузеће. Данас је у Србији регистровано преко 340.000 предузетника. Ако узмемо у обзир да просечно два члана породице живе од прихода једног предузетника, долазимо до бројке од скоро 700.000 људи. То је значајна бројка која захтева додатну пажњу и подршку, посебно када је реч о финансијској помоћи и бесповратним средствима. Наш циљ је да наставимо са унапређивањем економских услова и пружањем подршке свим привредницима широм земље. Очекујемо да ће ове мере додатно оснажити мала и средња предузећа, повећати њихову конкурентност и допринети укупном економском расту Србије. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕШКА САОБРАЋАЈКА НА ГАЗЕЛИ ЗБОГ ПРОТЕСТА: Руља улетела на мост, а онда је уследио судар - ИМА ПОВРЕЂЕНИХ (ВИДЕО)

ТЕШКА САОБРАЋАЈКА НА ГАЗЕЛИ ЗБОГ ПРОТЕСТА: Руља улетела на мост, а онда је уследио судар - ИМА ПОВРЕЂЕНИХ (ВИДЕО)

ПРИЛИКОМ блокаде моста Газела од стране учесника протеста у режији Драгана Ђиласа и Драгана Шолака дошло је до тешке саобраћајне несреће.

10. 08. 2024. у 21:20

Коментари (0)

КО ЈЕ КАРИЈЕВ СИН? Освајао медаље са репрезентацијом Немачке, оженио лепотицу (ФОТО)