СУША СМАЊИЛА РОД, А СЛАСТ ДОНЕЛА: Екстремни временски услови за месец дана убрзали бербу грожђа у вршачком виногорју

Јелена Ј. Баљак
Јелена Ј. Баљак

26. 08. 2024. у 12:59

БЕРБА грожђа у вршачком крају, које се сматра једним од највећих виногорја у Србији, почела је чак месец дана раније него што је то уобичајено - већ 5. августа. На то су утицале екстремне врућине током јула и августа, услед којих су гроздови "насилно" сазрели, али, ипак, нису изгубили на квалитету. На квантитету, међутим, јесу, јер су зрна, због суше, изузетно ситна, па се спорадично бележе мањи приноси за 10 до 30 одсто.

СУША СМАЊИЛА РОД, А СЛАСТ ДОНЕЛА: Екстремни временски услови за месец дана убрзали бербу грожђа у вршачком виногорју

Фото: Ј.Ј.Баљак

Вршчанин Иван Милановић, који у тамошњем селу Гудурица обрађује девет хектара винове лозе, каже, за "Новости", да је ова година по свему била изузетно екстремна, те да тако нешто не памте ни они који су већ пола века у том послу.

- Зима је била веома блага, што је убрзало процес вегетације. Потом смо у априлу имали мраз, чије последице видимо тек сада по смањеном приносу. Имали смо и јаке кише у периоду оплодње, али је највећу последицу свакако оставила суша. Чак 40 дана овде није пала киша, а температуре су ишле и преко 40 степени. Једино нас је заобишао град, тако да, имајући у виду све те околности, можемо да будемо задовољни родом - каже Милановић, уз констатацију да берба никада није почињала већ почетком августа, као што је то сада био случај.

Најважније је, истиче, то што је грожђе у одличном здравственом стању. То значи да се могу очекивати и добра вина, са високим процентом алкохола.

- Процес производње ће бити врло изазован, јер је услед насилног зрења грожђе добило висок ниво шећера, а низак ниво киселине, а то су главни фактори који утичу на квалитет вина - додаје Милановић.

Фото: Приватна архива

Иван Милановић у винограду са синовима

Винарима проблем представља и то што грожђе које се бере по овим врелим августовским данима има изузетно високу температуру, па не може одмах да уђе у процес прераде. Да би је спустили на оптималних 12 до 15 степени, довијају се на различите начине, што је за њих додатни трошак. Милановић грожђе хлади сувим ледом, док је винар Јосиф Недин из Гудурице ове године први у том крају саградио своју хладњачу, у коју може да смести вагон и по грожђа.

Фото: М.Берчек

Јосиф Недин

-Проблем са високом температуром грожђа постоји већ десетак година, јер и у септембру има тропских дана. Раније сам га расхлађивао у камиону-хладњачи, а сада имам објекат у ком грожђе са просечних 25 степени спуштам на 6-7 степени и тек онда крећем са муљањем - објашњава Недин, који истиче да је свака година другачија, те да због тога третирање винограда не може увек да се ради исто, већ се лоза мора ослушкивати.

Фото: Ј.Ј.Баљак

Комбајни беру и ноћу

Висока температира грожђа разлог је и што се највећа винарија у Вршцу (винарија "Драшковић) определила да винограде бере - ноћу. То раде са два комбајна, док сезонци преко дана беру плантаже које се налазе на неприступачним местима за те велике машине.

Берачи падали у несвест

БЕРБА по августовским тропским врућинама не прија ни сезонцима који раде у виноградима. Првих дана се дешавало да жене у најтоплијем делу дана падају у несвест, због чега су бројни послодавци пристали да им скрате радно време. Дневнице су им као и пре две године - од 400 до 500 динара по сату.

-Никада се у виноград није ишло пре свитања, а сада морамо да кренемо већ око пола шест, да бисмо до подне завршили посао и тако избегли врућине. Не памтим да се овако тешко брало - каже Гудуричанка Маријана Живојнов, која са групом жена из околних села годинама ради у гудуричким виноградима.

Фото: Ј.Ј.Баљак

Шасла обојила винограде

„ГРОЖЂЕБАЛ“ БЕЗ ГРОЖЂА

КОЛИКО је овогодишња берба поранила показује и то што се очекује да ће све вршачке плантаже бити обране до почетка традиционалне манифестације „Дани бербе грожђа“, која се већ 66 година одржава трећег викенда у септембру – када би берба требало бити у пуном јеку. Виноградари, стога, кажу да на популарном „Грожђебалу“ неће бити свежег конзумног грожђа за продају, већ само оног које се чува у хладњачама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

Уштедите до 500 евра на вашем следећем путовању уз Контики!