КИНА УЗВРАЋА УДАРАЦ ЗАПАДУ: Контрола Пекинга над галијумом и германијумом утерује страх индустрији САД и савезника

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

28. 08. 2024. у 00:00

КИНЕСКЕ контроле извоза кључних материјала потребних за производњу полупроводника погађају ланце снабдевања и изазивају страх да Запад неће имати од чега да прави напредне чипове и војни оптички хардвер.

КИНА УЗВРАЋА УДАРАЦ ЗАПАДУ: Контрола Пекинга над галијумом и германијумом утерује страх индустрији САД и савезника

Фото: Shutterstock/Илустрација

Кинеска ограничења испорука германијума и галијума (који се користе за производњу полупроводника и компоненти војне и комуникационе опреме) довела су до скоро двоструког повећања цена минерала у Европи током прошле године.

Кина је прошле године увела ограничења као одговор на америчку "контролу" продаје напредних чипова и опреме за производњу истих Пекингу.

Ограничења и накнадна контрола извоза само су нагласили доминацију Пекинга у глобалном снабдевању десетинама кључних ресурса, пише "Фајненшел тајмс" (ФТ).

Земља производи 98 одсто светске понуде галијума и 60 одсто германијума, према Геолошком заводу САД.

-Ситуација са Кином је критична. Зависни смо од њих, рекла је за ФТ особа која ради у великом потрошачу полупроводничких материјала. "Ако Кина смањи извоз галијума као што је то учинила у првој половини године, онда ће наше резерве бити потрошене и доћи ће до несташице."

Аналитичари кажу да је контрола јасно показала да је влада председника Си Ђинпинга спремна да циља западне економске интересе како би одговорила на западна ограничења приступа најсавременијим чиповима и другим напредним технологијама.

Ова два материјала су неопходна за производњу напредних микропроцесора, производа од оптичких влакана и наочара за ноћно осматрање, тако да би смањени извоз могао озбиљно да поремети производњу такве робе.

Пекинг је такође овог месеца најавио ограничења извоза антимона, минерала који се користи у муницији за пробијање оклопа, наочарима за ноћно осматрање и прецизној оптици. Мера је уследила након што је Кина увела контролу извоза графита и технологија које се користе у екстракцији и сепарацији ретких земаља.

Цене германијума су порасле за 52 одсто од почетка јуна на 2.280 долара по килограму у Кини, према провајдеру података "Аргус".

Кори Комбс, помоћник директора консултантске куће "Тривијум Чајна" са седиштем у Пекингу, каже да је главна мотивација Пекинга да "пошаље сигнал" да би могао да узврати на притисак САД на кинеске компаније и виталне индустрије.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ Французи о Хрватској после Томпсона: Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата

"ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ" Французи о Хрватској после Томпсона: "Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата"

ФРАНЦУСКЕ новине "Le Monde" оштро су критиковале Хрватску после концерта Марка Перковића Томпсона, упозоривши да Хрватска показује све већу толеранцију према пронацистичкој прошлости из времена НДХ.

08. 07. 2025. у 17:43

Коментари (0)

НАЈВАЖНИЈИ ФУДБАЛСКИ ДОГАЂАЈ У 2025: Водич за праве љубитеље