РУСКИ ГАС ЋЕ ТЕЋИ У ЕУ ПОД ДРУГОМ ЕТИКЕТОМ? Каква је улога Азербејџана на европској енрегетској мапи
ТРЕНУТНО нико нема повољније снабдевање гасом у Европи од Србије, а овог енергента ће бити довољно и током хладних месеци и његова цена се неће повећавати за домаћинства бар до краја грејне сезоне, рекао је јуче генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић. Министар спољних послова Марко Ђурић који је боравио у дводневној радној посети Републици Азербејџан, након састанка са председником Илхамом Алијевом поручио је да ће Србија ове зиме сигурно имати азербејџански гас.
Бајатовић је потврдио да ће нам из те земље стизати до два милиона кубика дневно у периоду грејне сезоне. Азербејџан, као нови играч улази на енергетску мапу Европе, која настоји да се "ослободи" гаса из Русије, али, стручњаци истичу да то није реално. Отворено је питање да ли ће бити обновљен уговор за наставак испорука руског енергента кроз Украјину и у 2025, а поједини аналитичари сматрају да ће том трасом и даље стизати гас истог порекла, само под етикетом "азербејџанског".
Србија је лане у децембру пустила у рад гасну интерконекцију са Бугарском. Овим гасоводом, капацитета 1,8 милијарди кубних метара, плаво гориво може да нам стиже из Азербеџана, и са ЛНГ терминала у Грчкој - Александрополис и Ревитузо. Наша земља је на линији директног снабдевања руским гасом путем једног крака "Турског тока" преко Бугарске, који се назива још и "Балкански ток", а чији је капацитет 15,75 милијарди кубика. Иначе, током хладних зимских дана потрошња овог енергента у Србији иде и до 18 милиона кубика дневно.
Према Бајатовићевим речима, складиште у Банатском Двору је пуно, ту ће бити 750 милиона метара кубних, а у Мађарској 163 милиона кубика.
- Не треба очекивати било какве проблеме у снабдевању гасом - истакао је директор "Србијагаса". - Радићемо и са Русима, и са Азербејџанцима, и са нашим колегама из Мађарске, и чак преко турског "Ботаса", јер имамо извесне могућности које се тичу ЛНГ терминала Ревитузо у Грчкој који одавно ради. Терминал у Александрополису још није пуштен у рад, очекује се да ће то бити у октобру.
Док нисмо изградили "Балкански ток", гас је до наше земље стизао са севера, гасоводом преко Украјине и Мађарске. Ми и сада имамо могућност да повлачимо плаво гориво тим правцем. Том транзитном рутом гас још увек стиже до земаља ЕУ. Споразум који покрива тај аранжман истиче крајем ове године. Прошле недеље украјински лидер Владимир Зеленски рекао је да Кијев неће продужити уговор о транзиту гаса са Москвом. Портпарол Кремља Дмитриј Песков је одговорио да би прекид испорука кроз Украјину озбиљно погодио потрошаче у ЕУ, јер би таква одлука могла да доведе до повећања цена овог енергента.
- Европљани ће морати да плате много више за гас од других добављача, укључујући и амерички течни природни гас (ЛНГ), што ће европску индустрију учинити мање конкурентном - поручио је Песков.
Истовремено, како пише "Блумберг" позивајући се на своје изворе, европски званичници су у преговорима са Украјином да се проток руског гаса одржи следеће године. Ово је разумљиво, јер када се узму у обзир инфраструктура, сигурност снабдевања и цена, руски гас не може да се истисне са тла Европе. ЛНГ је у идеалним околностима 2,1 пут скупљи од гаса из цевовода. Међутим, имајући у виду геополитичке околности, многим западним земљама неће бити прихватљиво да енергент из Русије и даље снабдева европске потрошаче. Зеленски је раније рекао да је један од предлога који се разматра да се руски гас замени азербејџанским. Како стручњаци истичу та идеја није утемељена у реалности, јер Азербејџан нема довољне резерве да би заменио плаво гориво из РФ. Осим тога, траса иде преко руске територије и Москва, ако хоће, може да прекине његов доток. Зато се све чешће незванично помиње могуће решење да ће кроз Украјину наставити да тече руски гас који ће само добити етикету да је "азербејџански".
На ово је недавно указао и стручњак за енергетику из Украјине Михаил Гончар, истичући да је понуда Бакуа за гас само тројански коњ за повратак Русије на тржиште ЕУ. Аналитичари наклоњени ЕУ оцењују да је позадина посете руског председника Владимира Путина Азербејџану 18. и 19. августа у својој сржи имала енергетску политику, пише украјински портал "Евромајдан прес", а преноси "Енергија Балкана". Они сматрају да су извоз гаса и транзит кроз Украјину биле главне тачке у преговорима двојице председника, а и Гончар има слично мишљење.
- Путин и председник Азербејџана Алијев разговарали су о шеми за наставак протока руског гаса кроз Украјину под маском "азербејџанског" гаса - истиче Гончар. - Азербејџан нема толико "слободног", односно нераспоређеног гаса. "Гаспром", с друге стране, има доста овог енергента, јер је изгубио европско тржиште.
Он оцењује да би одржавање транзита ка Словачкој, Мађарској и Аустрији, земљама које још увек добијају руски гас преко Украјине, била стратешка победа за Русију.
- Шема је једноставна, азербејџанска компанија би склопила уговор са тим европским земљама - објашњава Гончар. - У немогућности да задовољи потражњу сам, Азербејџан би куповао додатни гас од Русије, и означавао руски гас као азербејџански за европску потрошњу. Ја бих то назвао Путиновом шемом под заставом Алијева.
И аналитичарка за енергетику Јелица Путниковић указује да ЕУ види у Азербејџану енергетског партнера, али да те количине нису довољне да се замени руски гас. Она сматра да се не исплати, ни самим Украјинцима који наплаћују транзитну таксу, али ни Русима, да буде прекинут транзит кроз Украјину.
- Ако Брисел буде тражио од Кијева да обнови уговоре, то ће се то и догодити, јер се Европа није "ослободила" руског гаса - каже Путниковићева.
ПРЕТЕКЛИ АМЕРИКАНЦЕ
ЗЕМЉЕ Европске уније су први пут после скоро две године у једном тромесечју увезле више природног гаса из Русије него из Сједињених Америчких Држава, показали су најновији подаци бриселске консултантске фирме "Бројгел". ЕУ је од априла до јуна купила више од 12,7 милијарди кубних метара плавог горива од Русије и 12,3 милијарде од САД. Норвешка је и даље највећи снабдевач ЕУ гасом са 23,9 милијарди кубика у другом тромесечју.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)