У СРБИЈУ СТИЖУ СТОТИНЕ ХИЉАДА "ФАЛСИФИКАТА": Цариници су у протеклој години отворили 904 предмета и задржали чак, 290.866 различитих артикал

Д. Матовић

19. 09. 2024. у 12:49

ЈЕФТИНИЈА роба може да донесе "скупе" проблеме! Јер, иза "сјајних понуда" фирмираних производа често се крију велике замке. Док се оригинални брендови боре да заштите своје име, кривотворине, ипак, стижу на полице и - у гардеробере купаца. У протеклој години, цариници су због сумње у повреду интелектуалне својине отворили 904 предмета и задржали чак, 290.866 различитих артикала!

У СРБИЈУ СТИЖУ СТОТИНЕ ХИЉАДА ФАЛСИФИКАТА: Цариници су у протеклој години отворили 904 предмета и задржали чак, 290.866 различитих артикал

Царина инфо

Кривотворена роба долази из свих праваца, па чак и из земаља ЕУ, а пореклом је најчешће из азијских и евроазијских земаља. Правила нема ни када је реч о типовима и категоријама робе, јер се кривотвори све: одећа, обућа, парфеми, козметички и прехрамбени производи, наочари, сатови, играчке, цигаре, делови за машине и алати. Најчешће се, кад су у питању одевни предмети и обућа, кривотворе најпознатији светски брендови, међу којима су и они који се сматрају високом модом. Често се кривотворе и технички уређаји, а међу њима предњаче мобилни телефони нове генерације, најпознатијих марки.

Царина инфо

 

- Царински службеници, на захтев носиоца права интелектуалне својине, обустављају пуштање робе или је задржавају, у случају постојања сумње да се уношењем или изношењем робе која је предмет царинског поступка повређују нека од права интелектуалне својине - кажу у Управи царина Србије. - Роба која је сумњива са аспекта повреде права интелектуалне својине, може се привремено задржати у редовном царинском поступку или по службеној дужности, о чему се обавештава носилац права над интелектуалном својином који даље предузима мере из своје надлежности.

Контрола робе се врши свакодневно, на граничним прелазима, у унутрашњим царинарницама, као и у тзв. дубинским контролама које спроводе тимови Одељења за сузбијање кријумчарења. Сви царински службеници који врше послове контроле и надзора над царинском робом, овлашћени су да обуставе царински поступак и/или привремено задрже робу сумњиву са аспекта повреде права интелектуалне својине.

Царина инфо

Tekst potpisa

- Царински службеници из Одељења за заштиту интелектуалне својине свакодневно су у контакту са колегама који врше надзор и контролу над робом, како би у свим случајевима када постоји сумња у повреду права интелектуалне својине роба била задржана, а започети царински поступак прекинут, док се сумња не потврди или не отклони - истичу у прес-служби Управе царина. - Ако је роба задржана по службеној дужности, то значи да царинској служби у том тренутку носилац права или лице које има право да поднесе захтев није познат. У таквим ситуацијама царински службеници користе базе података Завода за интелектуалну својину о свим регистрованим правима, међународне базе података WIPO - Madrid Monitor, намењене провери међународно регистрованих и важећих права (жигова) за територију Републике Србије, као и EUIPO еSearch базу, тзв. комунитарних жигова који важе на целој територији ЕУ итд.

Царина инфо

 

Роба се уништава

 

НА питање да ли постоје казне за увоз или извоз кривотворене робе, у Управи царине одговарају:

- Роба за коју се неспорно утврди да повређује неко од права интелектуалне својине се уништава под царинским надзором.

Роба која је задржана због сумње да је фалсификована, задржава се под царинским назором десет радних дана, о чему се обавештава носилац права, односно његов овлашћени заступник у Србији. У наведеном року носилац права је дужан да се изјасни да ли се ради о кривотвореној роби и да заједно са декларантом, држаоцем или власником робе у поменутом року достави писану сагласност за њено уништење. Тај рок се може у оправданим случајевима продужити за још десет радних дана.

- Оригиналност робе може потврдити носилац права који располаже свим важним информацијама које се односе на конкретну робу, као и надлежни суд, уколико је поступак за утврђивање повреде права покренут - кажу у Управи царине. - У случајевима када се држалац или власник робе противе уништењу и поднесу приговор, поступак за утврђивање повреде права воде носиоци права, односно њихови овлашћени заступници пред надлежним судовима. Носилац права дужан је да без одлагања, а најкасније у року од осам дана од дана пријема одлуке, обавести царински орган о правоснажној одлуци донетој у поступку, покренутом ради утврђивања да ли је право интелектуалне својине било повређено.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

НАВИЈАЧИ БАРСЕ У ТРАНСУ: Лионел Меси се враћа кући?