БАЛКАНСКИ ДРАГУЉ У ФОКУСУ СТРАНАЦА: Британски Би-Би-Си уврстио Србију међу топ четири туристичке дестинације у свету

Д.Б.М.

25. 09. 2024. у 18:11

СРБИЈА се нашла међу четири најатрактивније туристичке дестинације у свету, заједно са Мароком, Гренландом и Грузијом. Како пише Би-Би-Си, Србија, некада скривени драгуљ Балкана, постао је атрактивна дестинација захваљујући нетакнутој природи, богатој култури и препознатљивом гостопримству.

БАЛКАНСКИ ДРАГУЉ У ФОКУСУ СТРАНАЦА: Британски Би-Би-Си уврстио Србију међу топ четири туристичке дестинације у свету

Фото: Танјуг/ Р. Прелић

У тексту који је објавио британски медијски гигант истиче се да је Србија својим јединственим спојем природиних лепота и културног наслеђа освојила срца путника из различитих делова света и глобално се позиционирала на туристичкој мапи. Текст је поткрепљен фотографијама природног резервата Увац који је уједно и краљевство белоглавог супа.

- Србија се чврсто фокусирала на одрживи развој, радећи са Глобалним саветом за одрживи туризам на развоју пројеката који не подстичу масовни туризам, већ траже осетљивији, културно оријентисан пут напред - пише новинар Би-Би-Сија. - То је делимично зато што се туристичка стратегија земље променила. У прошлости је фокус углавном био на урбаним искуствима града, на пример Београда. С обзиром на то да туризам може помоћи у побољшању локалне економије, планински, сеоски и бањски туризам постали су важан део понуде. Србија користи туризам као средство за изградњу снажније економије и дочекује путнике раширених руку. Док туристи уживају у искуствима природних лепота, локална предузећа добијају подстицаје. Бројке потврђују да овај систем функционише - међународни туризам порастао је за 20 одсто у 2023. години.

Фото Туристичка организација Златобора

 

Популарни Златибор и Београд

СТРАНИ туристи су најчешће посећивали Београд, а петина страних туриста одлазила је на наше планине и у бање. Од планинских центара Златибор је у првој половини ове године остварио најбољи резултат, како по броју долазака, тако и по броју ноћења. Ово није превелико изненађење јер је ова планина у пролеће популарнија од Копаоника, где су туристи бројнији зими.

Угледни британски саветник за туризам, Џорџ Колвин Сли изјавио је да грађани Србије воле стране туристе:

- Србија је неоткривена туристичка дестинација за многе. Нашим туристима препоручујемо Албанију и Босну и Херцеговину, а у Србији заиста има импресивних места. Фокус Србије је на одрживом развоју и ослања се првенствено на искуствима природних лепота. Планине привлаче скијаше зими и планинаре лети, еко-туризам се развија у брдским и планинским пределима заједно са очувањем биодиверзитета, а на природним изворима изграђена су одмаралишта и хотели са велнес садржајима.

Директорка Туристичке организације Србије Марија Лабовић истиче да Србија већ дуже време улаже у туристичку инфраструктуру:

- Имамо континуирани раст броја страних туриста. Странци траже доживљаје, испуњено време док су на дестинацији, а Србија управо то нуди. Нашу земљу промовишемо као целогодишњу дестинацију, зато што има шаренолике туристичке производе за различита доба године.

Хвале гулаш и штрудле

КОЛВИН-СЛИ британским туристима препоручује посету Новом Саду и Војводини:

- У овом региону постоји хабзбуршко наслеђе, а једва да има туриста. Нови Сад подсећа на Праг или Будимпешту. Има неколико сјајних знаменитости, међу којима је и Петроварадинска тврђава, коју зову Дунавским гибралтаром, а, како каже, штрудле и гулаш су одлични.

Прошле године Србију је посетило 2,134 милиона туриста из иностранства, који су имали 5,5 милиона ноћења. Девизни прилив од туризма био је већи од две милијарде евра, а у првој половини ове године остварено је 1,271 милијарда евра прихода, што је за 18 одсто више него претходне године. Највише је било туриста из Русије, Турске, БиХ, Немачке, Кине. Наше дестинације атрактивне су и за путнике из Северне Македоније, Румуније, Црне Горе, Хрватске, Бугарске, Грчке и САД.

- У првих седам месеци ове године Србију је посетило 14 одсто више туриста него претходне године, а остварено је 10 процената више ноћења. Овај резултат показује да смо на добром путу, али морамо да се фокусирамо на унапређење инфраструктуре, нарочито у руралним подручјима, и промоцијама мање познатих дестинација. Странци у анкетама кажу да у Србију долазе због културно-историјског наслеђа, лепе природе, планинских центара. Гастрономију истичу као још један од позитивних утисака, као и гостопримство које чини да се осећају добродошло и пријатно на дестинацији - каже Лабовић. - Користимо традиционалне и дигиталне видове оглашавања у кампањама ка страним тржиштима. Страни туристи чешће се информишу "онлајн".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум