БАХАТЕ СЕ ЦЕНАМА, КОМИСИЈА САМО ПРАТИ: Потрошачи сумњају да иза поскупљења хране стоје картели
ДОК се велики трговци храном који послују у Србији бахате папреним ценама, а потрошачи сумњају да иза тога стоји договор и монопол, Комисија за заштиту конкуренције (КЗК) још утврђује да ли је нарушена конкуренција код одређених намирница утицала на њихове ценовнике.
Како за "Новости" кажу у КЗК, они прате и анализирају услове конкуренције на тржишту Србије и предузимају све неопходне кораке према Закону о заштити конкуренције.
- У складу са тим, Комисија тренутно спроводи секторску анализу стања конкуренције тржишта изабраних прехрамбених производа како би проверила да ли је евентуално нарушавање конкуренције могло да утиче на цене. Комисија ће анализирати информације прикупљене од учесника на тржишту како би могла да предузме неопходне кораке да отклони све евентаулне проблеме са конкуренцијом - наводе у КЗК.
На основу изјава које је КЗК у фебруару ове године дао појединим медијима, може се закључити да они од почетка 2023. године покушавају да окончају ову анализу, али не могу да добију податке од појединих учесника на тржишту против којих су предузели мере.
Актери који треба да доставе податке су произвођачи, прерађивачи, увозници, велетрговци и продавци на мало.
Поводом честих навода у медијима о постојању монопола на тржишту, из КЗК за наш лист објашњавају да Комисија досад није добила ниједну иницијативу која би се односила на малопродајне ланце прехрамбених производа или тржиште прехрамбених производа. С друге стране, напомињу да поступке по службеној дужности покрећу "искључиво у случају постојања правног основа у складу са Законом", али страхови потрошача и писање медија нису били довољан покретач те "службене дужности".
- Ко год поседује сазнање о чиниоцима који указују на недозвољено понашање тржишних учесника може да поднесе иницијативу Комисији за њено испитивање - кажу у КЗК.
- Иницијативу може поднети било које правно или физичко лице, анонимно, односно са заштићеним идентитом или са свим подацима у зависности од жеље подносиоца иницијативе, које не мора бити учесник на тржишту или заинтересована страна, што укључује и организације за заштиту потрошача и медије.
Они указују да се "сходно овлашћењима из Закона, Комисија не бави контролом цена робе и услуга, као и да у интересу вођења евентуалних поступака, као и заштите права странака у тим поступцима, не може да даје више информације нити да прејудицира своје поступање".
- Комисија не кажњава доминантан положај већ његову злоупотребу - тврде у антимонополској институцији.
- Досад је покренуто 120 поступака Законом дефинисаних повреда конкуренције, због злоупотребе доминатног положаја или рестриктивних споразум.
У Комисији, међутим, нису могли да прецизирају ко је и на којим тржиштима повредио правила конкуренције, већ су "Новости" упутиле на извештаје о раду Комисије за сваку годину од 2006. до 2023.
- Због различитих методологија и сложености вођења евиденције по предметима од 2006, за прецизан број по врстама утврђених повреда конкуренције, као и преглед тржишта на којима су се исте десиле, упућујемо вас на извештаје о раду Комисије за заштиту конкуренције који су доступни за сваку годину (2006-2021) за 2022. и 2023. годину, извештаји ће бити објављени након усвајања у Народној скуштини на интернет страни www.kzk.gov.rs.
Неколико милиона евра у казнама
КАДА се утврди повреда конкуренције учеснику на тржишту може бити изречена казна у висини до 10 одсто од укупног годишњег прихода у години која претходи решењу о повреди оствареног на територији Републике Србије.
- Наглашавамо да су до сада изречене мере биле и неколико милиона евра, као и да један од критеријума за изрицање мере је поврат учесника на тржишту, што би довело до енормног увећања казне за оног ко би наставио са истом или другом повредом конкуренције - кажу у КЗК.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)