ВИСОКА КОНЦЕНТРАЦИЈА ЖИВЕ У ТУЊЕВИНИ ШИРОМ ЕВРОПЕ: Анализа рађена у Италији, Француској, Шпанији, Немачкој и Британији
АЛАРМАНТНИ нивои живе у конзервираној туњевини откривени су широм Европе, показује најновије истраживање невладине организације "Блум" и удружења за права потрошача "Фудвоч". Истраживачи су позвали на хитно увођење строже регулативе, имајући у виду да жива може да оштети рад мозга, бубрега, а повезана је са неким врстама рака.
Испитивање које је укључило 148 конзерви туњевина, купљених у Француској, Италији, Шпанији, Немачкој и Британији, открило је да су све биле контаминиране живом. Све су садржале живу, од којих је око 57 одсто премашило границу од 0,3 милиграма по килограму, што је ограничење које важи за друге врсте рибе.
Жива је токсичан метал и јак неуротоксин, који може негативно да утиче на функцију нервних ћелија. Изложеност овом металу може да оштети рад бубрега, мозга, а повезана је и са већим ризиком од болести срца и рака.
- Оно што из конзерви туњевине заврши на нашим тањирима је колосалан ризик за јавно здравље, који се не разматра озбиљно. Нећемо одустати док не будемо имали строжи европски стандард - поручила је Карин Џекмарт, извршна директорка организације за права потрошача "Фудвоч", а преноси "Дејли мејл".
Истраживачи су позвали владе да уклоне све производе са туњевином из школских мензи, вртића, породилишта, болница и домова за старе.
ТРУДНИЦЕ ПОСЕБНО ОСЕТЉИВЕ
СВЕТСКА здравствена организација (СЗО) сврстава живу међу десет хемикалија које изазивају забринутост по јавно здравље, и то је, како кажу, супстанца која се генерацијама испушта у еко-систем, изазивајући веома тешке последице по здравље. Према СЗО, труднице и деца су посебно осетљиви на високе нивое метил-живе. У веома високим дозама, студије су откриле да су неки облици живе покренули развој неколико врста тумора код пацова и мишева. Истраживања о утицају живе на развој рака код људи су, засад, ограничена.
Отприлике четири петине живе унесене у атмосферу природним и људским узроцима завршава у океану. У води се меша са бактеријама, и претвара се у токсично једињење познато као метил-жива. Туна је морска риба која је високо позиционирана у ланцу исхране, што значи да се храни другим мањим врстама рибе које апсорбују велике количине живе из океана. Сматра се да врста туњевине албакор садржи три пута више живе у односу на друге врсте туне.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"НЕМАЧКА ЈЕ КРИВА, ОДЛУКА С ОЗБИЉНИМ ПОСЛЕДИЦАМА" Шведска министарка уперила прст у Берлин: "Бесна сам на њих!"
ШВЕДСКА је спремна да уведе нове мере за борбу против растућих цена електричне енергије у земљи, изјавила је шведска министарка енергетике Еба Буш, окривљујући за енергетску кризу у Шведској и у Европи то што је Немачка постепено укидала нуклеарне електране.
13. 12. 2024. у 13:48
Коментари (0)