НЕМА ОПРАВДАЊА ЗА КАШЊЕЊЕ СУБВЕНЦИЈА: Министар пољопривреде упутио оштре критике на рачун управе за аграрна плаћања
ПОШТОВАЊЕ преузетих обавеза, посебно рокова исплате субвенција, од кључног је значаја за очување поверења између државе и пољопривредника. Одступања од договореног нису прихватљива, без обзира са које стране долазе. Ефикасна и транспарентна исплата субвенција један је од приоритета у раду Министарства пољопривреде. Желимо да сваки динар државне подршке стигне тамо где је најпотребнији - на село, на њиву, у штале, воћњаке и винограде наших вредних домаћина.

Фото Танјуг/ Ива Петровић
Ово је јуче поручио министар пољопривреде Драган Гламочић након радног састанка са руководством Управе за аграрна плаћања, а са циљем унапређења механизма подршке паорима. Након што је преузео кормило једног од најосетљивијих ресора, министар је упутио оштре критике на рачун рада ове институције која се бави субвенцијама у пољопривреди. Он је затражио и хитно расписивање јавног позива за подстицаје за купљено декларисано семе, као и активирање субвенционисаних кредита за пољопривреднике.
- Ови кораци су морали бити спроведени пре почетка пролећне сетве - истакао је Гламочић. - Неопходно је да до краја године направимо јасан календар јавних позива за 2026. и да пољопривредници већ на почетку године знају шта их очекује, по узору на праксу Покрајинског секретаријата за пољопривреду.
И агроаналитичар Горан Ђаковић указује на проблем са субвенционисаним кредитима за паоре који још нису кренули и прилично касне. Један од од приоритета новог министра је, како додаје, да он тај процес покрене.
- Не знам због чега је дошло до кашњења, неки сваљују кривицу на банке, други на министарство - каже Ђаковић. - Било како било, нови министар мора хитно да реагује и да то питање реши како бисмо могли даље да наставимо са сезоном. Пољопривредници не могу да одгоде сетву, она се дешава увек у априлу, али да ли ће бити 1, 15. или 20. априла зависи само од временских прилика. Пољопривредници су морали да набаве семе, као и ђубрива за прихрану, тако да претпостављам да су већ значајан износ узели код комерцијалних банака, што је било неповољно, тако да се искрено надам да ће бар моћи да рефинансирају те кредите.
Министар је након јучерашњег састанка указао на озбиљне пропусте у раду Управе за аграрна плаћања, нарочито у домену организације, архивирања предмета и укупног функционисања службе, додајући да је те проблеме уочио и док је обављао функцију саветника председника Републике Србије. Фокус ће бити, како је нагласио, на праћењу реализације буџета и поштовању рокова исплате.
- Неприхватљиво је да је реализација подстицаја на данашњи дан тек 14 одсто - истакао је Гламочић. - Резултати се морају мерити подацима, а не изговорима. Комуникација са пољопривредницима мора бити стална и суштинска, а не формална.
Он је оценио да је Србија суочена са бројним изазовима, попут поремећаја у производњи свињског меса.
- То нам указује да морамо стратешки јачати прехрамбени суверенитет земље - оценио је министар. - Ипак, важно је напоменути да је Србија у бољој позицији од већине суседа када је реч о пољопривредној стабилности.
Институције, а не улице
МИНИСТАР Драган Гламочић је нагласио да је потребно да у наредном периоду дође до озбиљније анализе и могућег редефинисања аграрне политике. Он је најавио и да ће у процес креирања нових мера бити укључени водећи стручњаци из научних и образовних институција, као и представници пољопривредних удружења. Министар је апелавао на дијалог и конструктивност и нагласио да аграрна политика мора бити резултат струке и аргумената.
- Место за доношење одлука је у институцијама, не на улицама - нагласио је Гламочић. - Подстицајне мере се не могу формирати под притиском, већ у складу са реалним потребама сектора и одговорношћу према грађанима.
Стручњаци су изразили уверење да ће Гламочић постићи резултате, нарочито у области сточарства у којој је он стручњак.
- Очекујем да ће нови министар посебно дати свој допринос у коначном заустављању пада сточарске производње, односно да ће утицати да се она подигне како бисмо компензовали увоз и да се смањи увоз - рекао је агроаналитичар Горан Ђаковић.
И представници Удружења "Агропрофит" недавно су указали на проблеме у домаћој производњи. Они су затражили да се оформи управа за сточарство у отвореном писму које су упутили председници парламента Ани Брнабић, а поводом избора нове владе Србије.
- Ову управу имају све сточарски напредне земље - навели су из овог удружења. - Пад сточарства је бројчано велики, посебно у свињарству. Увозимо више од 400.000 прасади годишње, јер су нестручно одобраване дозволе за увоз на штету домаћих произвођача. Давана је сагласност на увоз 100.000 товљеника без датума реализације и то је омогућило обарање цена код домаћих одгајивача.
Мраз гура цену воћа
ПРИНОСИ кајсије, брескве, трешње, ране сорте вишње и шљиве због позних пролећних мразева и изузетно ниске температуре крајем априла могли би бити мањи ове године од 30 до 90 одсто, а негде чак и потпуно уништени - рекао је агроаналитичар Горан Ђаковић. - Због мањег рода може се очекивати да ће и цена овог воћа бити нешто виша, а одређене количине ће морати да се увезу. Јабука, као и остало воће које у периоду априлских мразева није било у цвету, родиће добро и биће квалитетно.
Говорећи о приносима у ратарству, он је навео да ће бити стандардни. То је, како је прецизирао, негде око пет тона пшенице по хектару, док се за кукуруз то још не може проценити, јер је тек време сетве те културе.
Из "Агропрофита" су указали да је слична ситуација и с млеком и да није тачно да имамо вишкове.
- Имамо селективан откуп од стране млечне индустрије, на штету малих произвођача - наглашавају у овом удружењу. - Они имају више млека у понуди од великих фарми и потребно их је сачувати.n

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (1)