ДИРЕКТОР „ЈУРОКЛИРА“: Заплена замрзнуте имовине Русије могла би имати непредвиђене последице по ЕУ
ЗАПЛЕНА замрзнуте руске имовине може да доведе до непредвиђених последица по Европску унију, изјавила је генерални директор белгијске платформе „Јуроклир Лтд.“ Валери Урбен агенцији Блумберг.
Фото: АП
„Русија би могла да предузме узвратне мере“, упозорила је она.
Према њеним речима, за ЕУ би то могло значити даљу дестабилизацију финансијских тржишта.
„Амерички председник Доналд Трамп врши притисак на Украјину да преговара са Русијом и неке мировне опције су повезане са ризицима. Замрзнута руска имовина могла би бити део преговора“, додала је она.
Поред тога, високо рангирани извор из ЕУ рекао је данас новинарима у Бриселу да у ЕУ верују да би економске санкције Русији могле бити продужене 27. јануара и да је дискусија у току.
Према његовим речима, продужење санкција Русији отвориће пут почетку усаглашавања 16. пакета санкција, који Брисел жели да озваничи 24. фебруара.
Тренутно, санкције су важеће до 31. јануара, а треба да буду продужене до 31. јула 2025. године.
Крајем децембра прошле године шеф европске дипломатије Каја Калас изјавила је да је могуће коришћење замрзнуте руске имовине за помоћ Украјини. Она је додала да је дијалог о решавању украјинског сукоба важан, али и додала да тренутно сва пажња треба да буде усмерена на подршку Кијеву, а такође позвала земље ЕУ да повећају улагања у одбрану.
Након почетка руске војне операције у Украјини, ЕУ и земље Г7 замрзле су скоро половину девизних резерви Русије у износу од око 300 милијарди евра. Више од 200 милијарди евра налази се у ЕУ.
Министарство спољних послова Русије више пута је називало замрзавање руске имовине крађом.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ЕВРОПА НЕСПРЕМНА ЗА ТРАМПА: Не може да се носи са изазовима другог мандата
24. 01. 2025. у 17:25
ТРАМП: Нека лоша особа је дала Русима наш пројекат за хиперсонично оружје
24. 01. 2025. у 15:47
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића
ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.
07. 11. 2025. у 14:04
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ
ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.
09. 11. 2025. у 13:28
Коментари (0)