СИЈАРТО О САНКЦИЈАМА НИС-У: То је проблем за целу централну Европу, Мађарска спремна да помогне

Марко Колашинац
Марко Колашинац

14. 02. 2025. у 10:29

МИНИСТАР спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто изјавио је данас да су америчке санкције НИС-у последица осветничке политике Бајденове администрације због политике коју воде Београд и Будимпешта и навео да санкције нису проблем само за Србију већ за целу централну Европу, као и да је Мађарска спремна да помогне Србији у снабдевању нафтом.

СИЈАРТО О САНКЦИЈАМА НИС-У: То је проблем за целу централну Европу, Мађарска спремна да помогне

Фото: Профимедиа/Shutterstock/Илустрација

Сијарто је рекао да је до ове ситуације довела Бајденова администрација која је централне европске земље посматрала на врло непријатељски начин и да јој је сметало то што су земље централне Европе, попут Србије и Мађарске, борци за слободу и што су изабрале конзервативне, патриотске владе које представљају националне интересе.

- Оно са чиме смо суочени сада је наслеђе веома непријатељске Бајденове администрације. Бајденова влада је јасно рекла да је Гаспом банка на листи санкција, а ми смо рекли да то ствара велике проблеме земљама у региону када је реч о снабдевању гасом - рекао је Сијарто за РТС.

Навео је да увођење санкција НИС-у није само проблем за Србију, већ за целу централну Европе јер, како каже, ако капацитет рафинерије у Србији буде одузет из комплетног регионалног капацитета, то ће створити проблеме на регионалном тржишту нафте.

- Уколико рафинерија у Србији не може да прерађује сирову нафту, онда ће бензинске пумпе морати да увозе бензин негде другде и то ствара притисак на регионално тржиште бензина у погледу квалитета и логистике и то може да доведе до повећања цена горива. То значи да становништво у централној Европи, Мађаре и други, морају да плате цену политичке освете Бајденове администрације само зато што смо били за Трампа или конзервативни или патриоте - рекао је Сијарто.

Фото: Промо

Истакао је да је потребна веома јака регионална координација и додао да је разговарао са директором МОЛ-а и директором мађарске Агенције за нафту и гас да се започне регионална сарадња како бисмо избегли прекид или негативни утицај на тржиште горива.

На питање на који начин Мађарска може да помогне Србији по питању америчких санкција НИС-у, Сијарто је рекао да ће бити све већа потреба са стране Србије за увозом нафте и да ће то захтевати већи извоз Мађарске, а да је МОЛ спреман да учествује у томе.

Нагласио је да треба наћи дугорочно и стабилно решење и да су Мађарска и Србија посвећене изградњи новог нафтовода наводећи да је студија изводљивости са мађарксе стране завршена и представљена. Сијарто је рекао да ће бити изграђено 180 км новог нафтовода и да ће изградња трајати три године, а да је процена да ће тај нафтовод испоручивати око пет милиона тона нафте годишње.

- Процењена цена је око 320 милиона, тако да је то прилично велика инвестиција, али је стратешка - нагласио је Сијарто.

Навео је да је недавно у разговору са америчким државним секретаром Марко Рубијом добио уверавања да ће бити ревидирана одлука о санкцијама која је, каже, заснована на политичкој освети.

- Имају велике проблеме пред собом, укључујући и то како донети мир у Украјину уместо рата, како стабилизовати ситуацију на Блиском истоку, тако да из њихове перспективе наш проблем није међу приоритетима, али за нас је најважнији - рекао је министар.

Говорећи о томе што је Београд доследан у одлуци да не уведе санкције Москви, Сијарто је рекао да је та одлука у складу са националним интересима Србије и да разуме зашто је донета, као и да је непоштен однос ЕУ према Србији.

- Очигледно је да, чак и ако се 150 одсто ускладите са њиховом заједничком политиком, биће бирократа и земаља чланица које ће рећи да то није довољно, тако да мислим да је веома непоштено како се ЕУ односи према вама - рекао је Сијарто.

Навео је да је током председавања Мађарске ЕУ претходних пола година јасан циљ био да Србија отвори нове кластере, пре свега који се односи на конкурентност, али да су поједине чланице ЕУ блокирале тај поступак. Када је реч о Русији, Сијарто је рекао да у ЕУ не разумеју да је Русија регионална реалност и да ће остати део те реалности, као и да питање енергије, није питање идеологије већ питање физике.

- Било би добро довести гас из далеких делова света, али немамо никакву физичку везу. Ситуација је таква да је једини начин да добијете гас је да имате гасовод. Тако да ми Мађари имамо јасан став о томе и нисмо спремни да пресечемо наше енергетске везе са Русијом, јер ако то урадимо нећемо моћи да снабдевамо земљу - рекао је Сијарто.

Додао је да је Мађарска јасно рекла Европској комисији да, ако не буду гарантовали безбедно снабдевање, неће бити спремна да гласа за продужење санкција Русији. На питање када ће бити одблокиран европски пут Србије и да ли на том путу постоје неки нови услови, Сијарто је рекао да долазак Трампа на место председника САД дугорочно од помоћи у том процесу и додао да је разлог за блокаду европског пута то што Србија, слично као Мађарска, води патриотску и реалистичку политичку стратегију.

- Ви сте за породицу, за мир и против миграција, а то многи у Европи не могу да схвате, али сада постоји нова стварност јер постоји нови амерички председник који је у сличним ставовима као ми. Досад смо били на маргини, а сада смо у центру - рекао је Сијарто и додао да се нада да ће доћи до промене у Европи и да ће бити све више разумевања да је суверенистички приступ исправан.

На питање о оставци премијера Милоша Вучевића и протестима у Србији, Сијарто је рекао да види покушаје дестабилизације Србије и да се то не подстиче само у земљи, већ и споља.

- Ми одлично знамо тај осећај, имали смо велике протесте пре много година, после избора, за које се испоставило да су их финансирале невладине организације и владе из иностранства. Мислим да је добра чињеница да је председник Трумп пресекао канале финансирања дестабилишућих покушаја преко УСАИД-а - навео је Сијарто.

Нагласио је да је интерес Мађарске да Србија остане стабилна и да је то добро за Мађаре који живе у Србији, али и за Мађарску због добре сарадње између две земље.

- Тако да верујемо председнику Вучићу и верујемо владајућој коалицији која има солидну већину у парламенту Србије и надамо се да ће покушаји стабилизације у Србији успети - казао је Сијарто.

Навео је да је Србија је највећа земља на Западном Балкану и међу нашим суседима и да Мађарска одлично разуме улогу Србије у обезбеђивању стабилности целог региона. ''Зато верујемо да је у интересу ЕУ да Србија буде примљена. Можда је наш интерес да Србија буде чланица ЕУ већи него интерес Србије и зато морамо да пожуримо'', закључио је Сијарто.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице

ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице

УЧЕСНИЦИ Минхенске безбедносне конференције слушали су говор потпредседника САД Џеј-Ди Венса готово без аплауза, показује снимак преноса његовог наступа на сајту Беле куће.

14. 02. 2025. у 17:34

ПОРЕКЛО ЂИНЂИЋА: Корени са КиМ - отац пуковник ЈНА, мајка Босанка

ПОРЕКЛО ЂИНЂИЋА: Корени са КиМ - отац пуковник ЈНА, мајка Босанка

ПОРОДИЦИ је било јасно од рођења Зорана Ђинђића да се ради о посебном детету које се разликовало од већине своје генерације и по размишљању и по понашању. Са сестром Горданом Ђинђић Филиповић имао је невероватно близак однос, те упркос бројним обавезама које су дошле са позицијом премијера Србије, увек је имао времена за њихове дуге разговоре.

14. 02. 2025. у 14:20

Коментари (0)

МИНИ ОДМОР У СРБИЈИ: Сретење идеална прилика да се опустите и напуните батерије на бајковитим локацијама (ФОТО)