ВУНА ПРОПАДА И ЗАВРШАВА НА - СМЕЋУ: Због слабог интересовања за откуп, узгајивачи оваца у Колубарском округу не виде економску рачуницу

Бранко Пузовић

17. 03. 2025. у 06:45

ИАКО у Колубарском округу има око 50.000 оваца, углавном сјеничке расе, и годишње се произведе око 120 тона вуне, нема је довољно, што би се рекло, ни да се исплету једне рукавице! Због ниске откупне цене и незаинтересованих прерађивача, вуна пропада и завршава на - сметлиштима.

ВУНА ПРОПАДА И ЗАВРШАВА НА - СМЕЋУ: Због слабог интересовања за откуп, узгајивачи оваца у Колубарском округу не виде економску рачуницу

Foto B. Puzovic

Пре неколико година, вуна је откупљивана за 50 до 100 динара по килограму и та цена "покривала" је трошкове шишања оваца и осигуравала извесну зараду узгајивачима. Лане, међутим, откупљивачи су за килограм вуне нудили свега 15 динара, што није довољно ни за трошкове транспорта и складиштења, а камоли стриже оваца. Поједини произвођачи, зато, вуну размењују за камену со.

- Када смо почели да гајимо овце, ангажовали смо шишача, којем смо уз новчану накнаду давали и вуну, коју је он касније продавао - каже Иван Маринковић из Рубравића код Ваљева. - Касније, овце смо почели сами да шишамо, а вуну бацамо јер је откуп у међувремену потпуно замро и, због ниске цене, не исплати нам се да је чувамо. Гајим 60 уматичених оваца расе сјеничка праменка и сваке година бацим око 120 килограма вуне.

Ову невеселу чињеницу потврђује и саветодавац за сточарство у Пољопривредној саветодавној и стручној служби у Ваљеву, Предраг Јокић, напомињући да се овај значајан економски потенцијал не ретко закопава, а често и спаљује!

Али, док вредност сирове вуне константно пада, интересовање за производе од ње - расте. Џемпери, прслуци, шалови, чарапе, капе, рукавице... веома су тражени због квалитета и постојаности ове природне сировине.

- У почетку, била сам задовољна ако зими продам стотинак пари вунених чарапа, а сада је та количина много већа - каже Бранка Вилотић из Ваљева, која на овдашњој зеленој пијаци деценију и по има тезгу са производима од вуне. - За прслук је потребно око 800, за чарапе од 200 до 250 грама грама, а за џемпер килограм вуне коју у нашем крају више нико не преде, већ је набављамо из Шапца, Коцељеве, Ужица... Цена пређе је од 900 до хиљаду динара за килограм.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НАЈВАЖНИЈИ ОБИЧАЈИ ЗА ВАСКРС: Ево шта треба да урадите за добробит целе породице