НЕЋЕ КРПУ У РУКАМА НИ ЗА 1.400 ПО САТУ: Без дипломе узимају и по 200.000 динара - али нико неће да ради овај посао
СРБИЈА се суочава са парадоксом - посла има, али нема ко да ради. Спремачице и магационери постале су међу најтраженијим професијама. Највећа потражња је у Београду и Војводини, где послодавци више не траже "идеалног кандидата", већ само да се неко пријави. Ако овај тренд потраје, намеће се питање - ко ће одржавати болнице, школе, продавнице чистим и слагати кутије у магацинима?

Фото Танјуг / С. Илић
Према подацима Националне службе за запошљавање, током прошле године чистач хотела и канцеларија био је на другом месту најтраженијих занимања у Београдском региону - потраживан је 3.681 магационер, док је само у Војводини недостојало више од 2.000. Огласа за ове послове било је неколико пута више на специјализованим интернет порталима.
- Ситуација са спремачицама је катастрофална - каже нам Андреј Малетић, власник фирме за одржавање пословних простора. - Не само да нам недостају чистачице, већ је и лош квалитет радне снаге. На наш оглас за радно место чистача просторија јави се и до 100 људи, на разговор дође двоје, троје а не запосли се нико. Плате код нас су веће од минималца, а стручније спремачице могу да зараде и више од 90.000 динара. Приближавамо се платама запослених у здравству.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Малетић каже да ни послодавци нису задовољни због "увоза" радне снаге, али је то једини начин да се осигурају да ће радници следећег дана доћи на посао. Из иностранства најчешће долазе радници из Индије, Бангладеша, Непала, Пакистана. У великом броју хотела у Београду и Новом Саду већ раде спремачице које не говоре српски. Променила се ситуација и са женама које чисте станове у односу на пре неколико година, када је било довољно питати познанике за препоруку. Сатница је "скочила" до 1.400 динара - месечна зарада може да пређе и 200.000, а број жена које се баве овим послом све је мањи.
- Тражимо раднике месецима. Пре смо имали десетине пријава, сада нам се нико не јавља. Људи једноставно неће више да раде овај посао - каже менаџер једне београдске агенције за одржавање станова. - Недостатак радница довео је до раста цена: генерално чишћење станова кошта од 8.000 до 15.000 динара, у зависности од површине. Мада нам ово не иде у прилог, за оне који траже некога да им очисти стан можда је најбоље решење да ставе руке у рукавице...
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Mагационер је још једно од дефицитарних занимања. Компаније овим радницима нуде зараду и до 150.000 динара месечно. У многобројним огласима за ово занимање се често наглашава могућност сталног запослења и да се обично ради прва смена. У неким компанијама се ради од понедељка до петка, а негде до суботе. Уколико је посао у Београду, на пример, радницима се често обезбеђује смештај и топли оброк. У жељи да пронађу магационере, послодавци нуде и могућност усавршавања и друге привилегије.
Милош Турински из "Инфостуда" истиче да ускоро почиње летња сезона на мору, где се сезонци селе већ у мају, па ће нам спремачице и остали дефицитарни радници недостајати још више:
- Недостају нам и грађевински радници, конобари, кувари, ауто-механичари, ауто-лимари, возачи Ц и Д категорије. Занатска занимања годинама су била потцењена и слабо плаћена и важило је правило: заврши факултет да не би радио физички посао. Овакав приступ довео је до тога да су се генерације усмеравале ка факултетима, док су занати и основна занимања попут магационера и спремачица били занемарени.
Турински подсећа да је некада било незамисливо да занатлија зарађује више од дипломираног економисте, а сада је ситуација обрнута.
- Велики је проблем што држава није благовремено ускладила школски систем са реалним потребама тржишта рада. Десило се оно што нико није очекивао, послови који су некада били слабо плаћени, сада су постали "премијум" услуга. Занатлије бирају где, за колико и код кога ће да раде. Друштво је дуго потцењивало "основне послове", а сада нам се такав однос враћа као бумеранг - каже Турински.
Водоинсталатерима до 250.000!
ДЕФИЦИТ радне снаге је највише уочљив међу занатским и ниже квалификованим занимањима, показују истраживања. Послодавцима је било најтеже да нађу раднике за позиције месара, механичара, фризера, пекара, металостругара, столара и водоинсталатера. Такође, и за ове позиције поједини послодавци су били спремни да понуде високе зараде. Тако су месари и металостругари имали могућност да зараде и више од 120.000 динара месечно, фризери и пекари до 200.000, механичари до 240.000, а за водоинсталатера нуђена је зарада у износу од чак 250.000 динара.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)