СОС ЛИНИЈА ДА СПРЕЧИ УЛАЗАК ЗАРАЗЕ У СРБИЈУ: Кризни штаб за спречавање и сузбијање болести слинавке и шапа
НИЈЕДНА сумња на болести стоке - слинавку и шап у Србији није забележена, али с обзиром на то да је потврђена у Немачкој и Мађарској, формиран је Кризни штаб за спречавање, сузбијање и искорењивање ове опаке заразе која уколико се прошири може да опустоши сточни фонд.

Фото Shutterstock
Главни циљ је елиминација ризика по здравље људи и животиња, као и спречавање уноса болести, уз очување животне средине и одржање статуса Србије као земље слободне од заразних болести.
На првој седници Кризног штаба договорено је да се успостави СОС линија где ће грађани моћи да се информишу о овој болести, мерама превенције и реаговању у случају сумње на заразу. На предлог министра пољопривреде Александра Мартиновића, у оквиру Управе за ветерину овог министарства, отвара се телефон 011/311-7100, где ће грађани моћи да добију ове информације у циљу правовремене реакције и спречавања настанка и ширења болести.
На седници је договорено и да ће Управа за ветерину члановима Кризног штаба једном недељно слати извештаје о актуелној ситуацији и даљим активностима и да ће се Кризни штаб састајати минимум једном месечно. Како је наведено, у овом тренутку неопходна је сарадња и међусобна подршка свих надлежних државних органа - ветеринарских служби и кризних центара на националном, регионалном и локалном нивоу и кључно је да се максимално појача ефикасност свих чинилаца како би правовремено и хитно ангажовали средстава, људство и опрему.
- У Србији није забележена ниједна сумња, нити потврђен случај ове болести, а последњи пут слинавка и шап у нашој земљи су регистровани 1996. године на територији Косова и Метохије - рекао је Мартиновић. - Услед регистровања случајева заразе најпре у Немачкој у јануару ове године, а потом и у Мађарској у марту, као и чињенице да слинавка и шап спадају у нарочито опасне заразне болести, које карактерише нагло и брзо ширење, држава Србија поступа по првом степену узбуњивања и предузима све превентивне мере за спречавање настанка и ширења болести.

Фото МПШВ
Према његовим речима, Министарство је реаговало одмах по потврђивању првог случаја болести у Немачкој и донело Наредбу о предузимању мера за спречавање уношења заразне болести слинавке и шапа, истовремено упутивши апел пољопривредницима и свим другим актерима у сектору сточарства да покажу максималну одговорност, прате упутства надлежних служби и строго се придржавају прописаних мера ради заштите здравља животиња и спречавања уношења болести у Србију.
- Наредба предвиђа забрану увоза и провоза пошиљака из земаља у којима постоји сумња или је болест потврђена - рекао је Мартиновић.
- Та забрана обухвата живе домаће и дивље папкаре, месо и производе од меса, млеко и млечне производе, остале производе животињског порекла за исхрану људи, замрзнуто семе и ембрионе, споредне производе животињског порекла, биолошки материјал и превозна средства за животиње. Ове мере тренутно важе за Немачку и Мађарску, али се могу проширити, смањити или укинути у зависности од анализе ризика и праћења кретања болести.
Болест слинавка и шап има широк распон пријемчивих животиња, укључујући говеда, свиње, овце, козе, јелене, лосове, антилопе и бизоне. Преноси се кретањем заражених или контаминираних животиња, производа, људи, али и путем ветра, а ризик појављивања ове болести је у томе што, уколико се прошири, може да опустоши сточни фонд, нанесе велику економску штету држави и ширем окружењу и доведе до ограничења унутрашње и међународне трговине месом и производима од меса папкара.
Оперативни приручник
УПРАВА за ветерину припремила је и Оперативни приручник за спровођење кризног плана за контролу и сузбијање заразне болести слинавке и шапа. Овај приручник је израђен у складу са националним прописима, усаглашен са прописима Европске уније и усмерен је на унапређење припремљености за ванредне ситуације Управе за ветерину и њених помоћних тела, у случају постојања сумње на случајеве или избијања слинавке и шапа.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)