ОВАЈ УРЕЂАЈ НИКАКО НЕ УНОСИТЕ У АВИОН: Путници не знају шта да раде, али компаније рекле своје
НАКОН низа инцидената и пожара узрокованих литијум-јонским батеријама, све више авио-компанија широм света уводи строга ограничења на ношење екстерних батерија у авионима.

Фото: Shutterstock/Илустрација
Иако су путни додаци попут power банкова годинама били неизоставни сапутници, данас се суочавају с озбиљним рестрикцијама из безбедносних разлога.
Литијум-јонске батерије, које покрећу већину екстерних пуњача, могу представљати озбиљну претњу уколико су оштећене или неисправне. У условима притиска и висине током лета, њихова нестабилност може довести до прегревања, запаљења, па чак и експлозије.
Зашто су екстерне батерије опасне?
- Неисправан power банк може се прегрејати, запалити или чак експлодирати, што је посебно опасно у скученом простору авиона - упозорио је Колин Пирсан, саветник за путовања, у изјави за "Euronews."
Због оваквих ризика, Међународна асоцијација за авио-саобраћај (ИАТА) препоручује да се екстерни пуњачи смештају искључиво у ручни пртљаг, и да им капацитет не прелази 100 ват сати без додатних дозвола.
Компаније забрањују употребу екстерних пуњача током лета
- То више није само питање непријатности. Безбедност свих путника и чланова посаде у авиону је примарна брига, и чак и један инцидент може имати далекосежне последице - објаснио је Пирсан.
Qantas и Емиратес међу првима су увеле строжа правила, док су Сингапоре Аирлинес и Cathay Пацифиц отишли корак даље - потпуно забранивши коришћење и пуњење екстерних батерија током лета.

Фото: Shutterstock
Правила: шта сме, а шта не сме у авион
Према важећим смерницама, путници могу носити power банк у ручном пртљагу, али под следећим условима:
- Капацитет до 100 Wh – дозвољен без претходне пријаве.
- Капацитет између 100 и 160 Wh – дозвољен уз одобрење авио-компаније.
- Капацитет изнад 160 Wh – строго забрањен на комерцијалним летовима.
- Такође, важно је знати да се power банк никада не сме смештати у пртљаг који се предаје. Неке компаније додатно захтевају да уређај током целог лета буде уз путника, а не у кабинским претинцима.
Алтернативна решења
С обзиром на то да многе компаније више не дозвољавају ни коришћење power банкова током лета, стручњаци саветују да путници унапред напуне своје уређаје и искористе пуњаче на аеродромима.
- Мало додатне припреме може много значити. Ова забрана екстерних батерија је само још један корак ка обезбеђивању сигурнијих и безбеднијих летова за све - закључио је Пирсан.
(Euronews)
Препоручујемо

НЕОЧЕКИВАНО? Научници установили - ово је НАЈСТРЕСНИЈИ посао на свету
15. 04. 2025. у 21:10

ОВО ЈЕ ПОСАО СНОВА, О ЊЕМУ МНОГИ МАШТАЈУ: Радите га са плаже, а паре само капљу
14. 04. 2025. у 08:01

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)