ИСТИЧЕ РОК ЗА ПРИМЕНУ НОВОГ ЗАКОНА: Послодавци морају ово да испуне запосленима, иначе следи казна до 400.000 РСД
ИАКО ЗАКОН о безбедности и здрављу на раду важи од 2023. године, рокови за његову пуну примену истичу 28. априла, односно 7. маја 2025. године.

Фото Shutterstock
Адвокат Невена Петровић, коментаришући новости у закону, каже да измењени прописи представљају суштинску реформу у области радног права, чиме се додатно приближавамо стандардима Европске уније.
- Његова сврха је да обезбеди виши ниво заштите за запослене, уведе превентивне мере и омогући ефикаснију контролу услова рада - наводи Петровић.
Међутим, оно што је сада посебно важно за послодавце јесте да се рок за усклађивање са новим законским оквиром ближи крају. Послодавци имају обавезу да до 7. маја 2025. године у потпуности ускладе своје пословање са новим прописима, а последице занемаривања те обавезе могу бити озбиљне – укључујући строге новчане казне које премашују износ од милион динара.
Новчаном казном од милион до милион и по динара казниће се за прекршај послодавац са својством правног лица ако запослене не осигура за случај повреда на раду и професионалних болести, ради обезбеђивања накнаде штете. Казна од 200.000 до 400.000 динара за исти прекршај следује послодавцу који је предузетник.
Износом од 30.000 до 150.000 динара биће кажњен директор, односно друго одговорно лице код послодавца, а исто важи и за послодавца физичко лице.
Новине које је закон предвидео односе се и на рад од куће и рад на даљину. Ови облици рада до сада нису били јасно уређени, што је стварало правну несигурност, како за послодавце тако и за раднике.
- Сада је ситуација знатно јаснија – послодавци су дужни да омогуће безбедне услове за рад и у овим околностима, што укључује и доношење акта о процени ризика, као и омогућавање запосленима да учествују у том процесу - оцењује наша саговорница.
Велики нагласак стављен је и на едукацију и континуирану обуку запослених. Закон предвиђа да се периодично организују тренинзи из области безбедности и здравља на раду, како за запослене тако и за руководиоце. Посебно се инсистира на обукама које се односе на употребу заштитне опреме и правилно понашање у ризичним ситуацијама. У случају повреда на раду – било да су тешке, смртне или колективне – обавезна је додатна обука запослених у погођеној организационој јединици.
- Осим тога, нови прописи уводе обавезу обављања редовних лекарских прегледа запослених, што до сада није било стриктно уређено. Прегледи морају одговарати специфичним ризицима радног места, а трошак сноси послодавац. Ова одредба нарочито је важна за раднике ангажоване на пословима са повећаним ризиком, попут рада на висини, у дубини, у близини опасних хемикалија или на електроенергетским објектима - објашњава адвокат Невена Петровић.
Уз закон донет је и низ подзаконских аката који прецизније дефинишу појединачне обавезе.
Међу њима су правилници који се односе на процену ризика, испитивање опреме и инсталација, као и правилници о стручном испиту и изгледу службене одеће инспектора рада. Посебну пажњу привлаче два нова правилника који ступају на снагу 28. априла – један се односи на безбедан рад на висини, а други на вођење евиденције у области безбедности и здравља.
Правилник о раду на висини прописује строге захтеве које послодавци морају да испуне: од израде акта о процени ризика, преко обезбеђивања заштитне опреме и система за спречавање пада, па све до јасно дефинисаних процедура за хитне случајеве. Рад на висини се, по овом правилнику, дефинише као сваки посао који се обавља најмање два метра изнад чврсте подлоге, у условима без адекватне заштите.
С друге стране, правилник о вођењу евиденције прецизира које податке послодавци морају редовно да бележе. То укључује евиденцију о радним местима са повећаним ризиком, повредама на раду, професионалним болестима и излагању биолошким штетностима. Уведен је и Регистар повреда на раду, који води Управа за безбедност и здравље на раду, а послодавци су дужни да све повреде пријаве у електронској форми.
- Посебна пажња посвећена је градилиштима, кроз Правилник о садржају елабората о уређењу градилишта и радилишта. Овај документ детаљно описује све што мора бити садржано у елаборату, укључујући мере заштите, управљање отпадом и заштиту животне средине. Правилник подвлачи обавезну употребу одговарајуће заштитне опреме и увођење процедура за управљање специфичним ризицима карактеристичним за грађевинске радове - каже Петровић.
Још једна новина јесте Правилник о ознакама забране рада, који јасно одређује како изгледа ознака коју инспектор поставља на градилиште у случају повреде прописа. Црвена трака постаје видљив знак да је рад забрањен докле год постоје услови који угрожавају безбедност запослених.
На питање како ће се нове одредбе примењивати у пракси, наша саговорница каже да је на инспекторима обавеза провере, а на послодавцима да озбиљно схвате прописе и правовремено се ускладе са њиховим одредбама.
(Курир)

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)