ЕВРОПА ОСТАЈЕ БЕЗ СИТНИША? Ове земље планирају да укину кованице ниске вредности

Јована Шведић

03. 05. 2025. у 20:42

МОЖЕ ли и Немачка, чији грађани много воле готовину, да следи тај пример и укине најмање кованице? Неким земљама еврозоне то је успело.

ЕВРОПА ОСТАЈЕ БЕЗ СИТНИША? Ове земље планирају да укину кованице ниске вредности

Фото Shutterstock

Неке љубави иду само до неке границе. А немачка љубавна веза с готовином могла би да буду стављена на пробу преко кованица евра од једног и два цента. Идеја о укидању тих кованица одавно је присуитна, а постаје и све популарнија. Недавно је пронашла и заговорнике на високом нивоу, у групи повезаној с Бундесбанком, централном банком Немачке.

То се догађа непосредно након што је амерички председник Доналд Трамп потписао извршну наредбу којом покушава да присили америчку ковницу новца да престане да кује пеније.

Шта је одједном тако лоше са ситнишем? Зар нема свако код куће теглу пуну „ситниша“?

Шта стоји иза идеје о укидању ситног новца?

Управо те тегле с новчићима један су од проблема. Централне банке већ дуго се жале да и даље кују кованице ниске деноминације, које се међутим не враћају у оптицај, јер их људи узимају као кусур, али их активно не троше. Или се негде загубе, или се гомилају код куће. А то значи да су у суштини изашле из оптицаја.

Као последица тога, Европска унија онда даље кује све нове и нове кованице. Према Европској централној банци (ЕЦБ), сада је у оптицају 40,1 милијарда кованица од једног цента и око 31,4 милијарде кованица евра од два цента.

Нови подстицај у Немачкој за укидање кованица ниске деноминације дошао је од Националног форума за готовину.

Национални форум за готовину је група коју подржава немачка централна Бундесбанка, а фокусира се на одржавање доступности и прихватања готовине као универзалног средства плаћања.

Када је реч о кованицама од једног и два цента, група је дошла до закључка да оне нису потребне. Инсистирању на тачном износу враћеног новца приликом куповине супротстављени су неки други фактори, попут уштеде трошкова, ефикасности, па чак и смањеног утицаја на околину због избегавања ковања и циркулације кованица.

Група позива Министарство финансија да се „залаже за и да убрза увођење обавезујућег законског правила ’заокруживања’ у Немачкој“, наводи се у њиховом саопштењу за јавност.

Шта је правило приликом заокруживања готовине?

- Аргумент за задржавање кованица мале деноминације је ’савршенство рачуноводства’ - каже Џес Си Крафт, помоћни кустос у Америчком нумизматичком друштву, организацији посвећеној проучавању кованица и новца.

- С обзиром на то да већина земаља у свету користи децимални систем који иде све до једне стотине одређене јединице, има смисла баратати кованицама које дају подлогу том износу - каже Крафт за ДW.

Али, немачки Национални форум за готовину не тражи брисање концепта кованица од једног и два цента, него само уклањање физичких кованица из оптицаја приликом плаћања готовином.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (0)

СПЕКТАКЛ У АТИНИ: Турке чека пакао, расподате карте за мајсторицу (ФОТО)