ШВАЈЦАРЦИ СУ НАЈБОЉЕ ПЛАЋЕНИ ОД СВИХ РАДНИКА У СВЕТУ: На ком месту је Србија

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 05. 2025. у 23:22

СРБИЈА је на 68. месту у свету по висини просечне платем док највишу зараду имају становници Швајцарске, према подацима сајта "Нумбео". У тексту је објављена листа од 126 земаља, а висина плате обрачуната је у доларима.

ШВАЈЦАРЦИ СУ НАЈБОЉЕ ПЛАЋЕНИ ОД СВИХ РАДНИКА У СВЕТУ: На ком месту је Србија

Фото: Профимедиа

Швајцарска је прва на свету са 7.158 долара. На другом месту је Луксембург са скоро 1.000 долара мање - односно 6.262 долара, док су САД на трећем месту са 4.340 долара.

Црна Гора је на 54. месту са 940 долара, Србија на 58. месту са 876 долара, Северна Македонија на 68. месту са 709 долара, Албанија на 70. месту са 706 долара.

"Нумбео" је највећа светска база података корисника о градовима и земљама широм света. Претрага пружа актуелне и благовремене информације о условима живота у свету, укључујући трошкове живота, параметре о становању, као и податке о здравственој заштити становника, саобраћају, криминалу и загађењу.

 

КО ЗАРАЂУЈЕ НАЈМАЊЕ, А КОМЕ СУ ПЛАТЕ НАЈВЕЋЕ?

Према званичним подацима Републичког завода за статистику, просечна нето зарада за фебруар ове године износила је 103.519 динара. Медијална нето зарада износила је 80.732 динара, што значи да је 50 одсто запослених примило зараду до овог износа.

Просечне фебруарске нето плате запослених у јавном сектору у Србији су износиле 108.210 динара и веће су од плата радника ван јавног сектора, чији је фебруарски нето просек 101.669 динара. Убедљиво најмањи просек - 53.967 динара, забележен је код предузетника и запослених код њих.

Програмери су први на листи најплаћенијих занимања, а њихова просечна фебруарска нето плата износила је 288.617 динара док су просечне плате запослених у производњи кокса и деривата нафте као и радника у експлоатацији сирове нафте и гаса биле 179.394 динара, а радника у експлоатацији сирове нафте и гаса 155.864.

Просек већи од 200.000 динара забележен је и у делатности научно истраживање и развој - 203.079 динара и у ваздушном саобраћају - 225.994 динара.

На другој страни листе, где су они са најнижим примањима, су запослени у осталим услужним делатностима са просеком од 57.916 динара, припремању и послуживању хране и пића, 59.639 динара, затим у поправци рачунара и предмета за личну и употребу у домаћинству, 63.050 динара, те преради дрвета, производа од дрвета, плуте, сламе и прућа, осим намештаја, са просеком од 62.137 динара.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НА СТОЛУ СУ РАТНИ ПРЕДЛОЗИ, БРИСЕЛ ХОЋЕ РАТ! Орбан се хитно јавио из Копенхагена

"НА СТОЛУ СУ РАТНИ ПРЕДЛОЗИ, БРИСЕЛ ХОЋЕ РАТ!" Орбан се хитно јавио из Копенхагена

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан навео је из Копенхагена, где учествује на самиту Европске политичке заједнице, да је ситуација озбиљна и да се на столу налазе, "отворени, ратно оријентисани предлози".

02. 10. 2025. у 08:59

(МАПЕ) ОВАКО ЋЕ СЕ КРЕТАТИ НЕВРЕМЕ У СРБИЈИ: Погледајте из часа у час, стижу снег и киша (ФОТО)

(МАПЕ) ОВАКО ЋЕ СЕ КРЕТАТИ НЕВРЕМЕ У СРБИЈИ: Погледајте из часа у час, стижу снег и киша (ФОТО)

ПОГЛЕДАЈТЕ како ће се ледени облак кретати над Србијом и које крајеве кад погађа невреме. Данас и сутра облачно са кишом и хладно, осим на северозападу Војводине где ће се задржати суво време, најавио је РХМЗ.

02. 10. 2025. у 10:47

ИСТИНА ЈЕ - БИЛА САМ С ЊИМ Милица Павловић признала за везу: Не знам што сам то крила

"ИСТИНА ЈЕ - БИЛА САМ С ЊИМ" Милица Павловић признала за везу: "Не знам што сам то крила"

"КАДА волим, дајем се безусловно. Тада само треба да ми верујете, ништа друго. Само поверење немојте да ми изиграте, све остало може. И ја партнеру верујем исто тако и онда нећемо имати проблем, али ако се усуди да ми изигра поверење, то је крај, у стању сам да се окренем и да се правим да га никада познавала нисам."

03. 10. 2025. у 21:02

Коментари (0)

ГОЛЕАДА НА СТАМФОРД БРИЏУ: Слабашне одбране два великана која јуре три бода гарантују веома занимљиву утакмицу