ФРАНЦУСКА КОМПАНИЈА МИСТРАЛ: Представила модел вештачке интелигенције Медиум

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

07. 05. 2025. у 23:11

ФРАНЦУСКА компанија за развој вештачке интелигенције Мистрал представила је данас нови модел Медиум који је развијен специфично за бизнис кориснике и оптимизован за приватно окружење, без ослањања на јавне америчке клаудове.

ФРАНЦУСКА КОМПАНИЈА МИСТРАЛ: Представила модел вештачке интелигенције Медиум

Foto: pixabay

Нови модел способан је за генерисање текста, обраду докумената и слика, а извршни директор Мистрала Артур Менш нагласио је да је Медиум резултат захтева клијената за флексибилно, локално решење које омогућава већу контролу и прилагодљивост.

-Свака компанија данас тежи стратешкој аутономији. Наш бизнис расте управо због тог тренда, изјавио је Менш за Блумберг.

Према подацима које је компанија поделила, Мистрал Медиум надмашио је конкурентске моделе компанија Мета, Опен АИ и Антропик на појединим тестовима процесорске ефикасности.

Кинески Дип сик (DeepSeek) је, насупрот томе, остварио боље резултате у областима кодирања и математике.

Претходни Мистралови модели били отвореног кода, али нова верзија је затворена и комерцијална. Менш наводи да је модел развијен за "неколико милиона евра", док крајњим корисницима нуди до осам пута ниже трошкове у поређењу са сличним производима Антропика.

Мистрал покушава да се позиционира као европска алтернатива великим технолошким играчима, а компанија је у јуну 2024. процењена на 5,8 милијарди евра.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

КИНЕЗИ НАПАЛИ НЕМАЧКИ АВИОН ЛАСЕРОМ? Берлин потврдио - брод је нациљао ловца, амбасадор хитно позван на разговор

КИНЕЗИ НАПАЛИ НЕМАЧКИ АВИОН ЛАСЕРОМ? Берлин потврдио - брод је нациљао ловца, амбасадор хитно позван на разговор

КИНЕСКИ ратни брод ласерски је циљао немачки авион изнад Црвеног мора током мисије ЕУ, тврди немачка влада. Берлин је оценио инцидент као озбиљан безбедносни пропуст и позвао кинеског амбасадора на хитан разговор.

10. 07. 2025. у 12:53

Коментари (0)

НАЦИОНАЛНИ ДАН НИКОЛЕ ТЕСЛЕ: Светлост једног ума, инспирација за векове