ОД ЗЕМЉЕ У ПЛАМЕНУ, ДО ЗЕМЉЕ У УСПОНУ: Нестварна прича о успеху "Чарлијеваца", њихова тајна је шокирала свет
НАКОН 20 година крвавог рата Вијетнам је био једна од најнеразвијенијих земаља на свету, са готово непостојећом економијом и огромним проблемима у свим сферама. Данас, пола века од када је склопљен мир, та земља је једна од најбрже растућих економија, а њен успех привлачи пажњу целог света. Питање "како је Вијетнам то успео" и данас интригира стручну јавност, али и даје јасан пут за земље које су на путу економског развоја.

Фото: Профимедиа
Услови после рата
Након што је рат завршен 1975. године, Вијетнамци, "Чарлијевци" како су их Американци погрдно називали током сукоба, се суочио са огромним економским изазовима, од опште девастације земље до међународне изолације.
Инфраструктура, укључујући путеве, мостове и фабрике, била је у рушевинама, а било каква производња била је готово незамислива. Комплетна економија у том тренутку заснивала се на субвенцијама за земљорадњу, са лимитираним приступом модерним пољопривредним машинама и технологијама. Резултат је била општа стагнација.
Због лошег економског система и ембарга САД, Вијетнам је грцао у проблемима. Више година владало је сиромаштво, хиперинфлација, док је приступ резервама у страним валутама био лимитиран. Нешто је морало да се промени, и тако су почеле реформе "обнове" 1986. године.

Фото: Профимедиа
Прекретница
Те 1986. године Вијетнам је направио историјске кораке, реформишући економију од модела централизованог планирања на социјалистички оријентисану тржишну економију. У том тренутку Вијетнам се суочавао са страшном бедом, док је БДП по глави становника био тек око 100 долара.
Реформе су имале за циљ да децентрализују контролу економије, подстакну приватни сектор и привуку стране инвестиције.
Ове реформе довеле су до вртоглавог раста вијетнамске економије, док се БДП по главни становника до 2023. године подигао на 4.500 долара!
Приватни сектор постао је значајан мотор овог раста, и сада преставља око 60% укупне економије. Интеграција Вијетнама у глобалну мрежу трговине такође је значајно допринела расту.
Кључни аспект реформи био је Закон о земљишту из 1993. године, који је омогућио да се тргује правима на употребу земљишта. Издавање земљишта и наслеђивање постало је могуће у Вијетнаму. То је знатно подигло пољопривредну продуктивност.
Истовремено, ниво страних инвестиција је буквално експлодирао, посебно у производњи и инфраструктури, стварајући велику базу за извор и даљи раст.

Фото: Профимедиа
Пут успеха
Вијетнам је постигао изузетан економски и друштвени развој, трансформишући се из једне од најсиромашнијих земаља на свету у брзо растућу земљу са нижим средњим приходима. Овај успех се приписује различитим факторима, укључујући прелазак на тржишну економију, успешан раст пољопривреде и снажну интеграцију у глобалну економију.
Вијетнам карактерише веома висока стопа раста, из године у годину бележио је 6-7% годишње! Економски раст вођен је производњом и извозом - Вијетнам је постао главно производно средиште, привлачећи мултинационалне компаније које траже алтернативе Кини.
Други значајан фактор су стране директне инвестиције. Вијетнам је привукао велики број инвестиција, додатно подстичући свој економски раст.
Успешне пољопривредне реформе допринеле су укупном економском расту.
Напредовало је и друштво. Сиромаштво је знатно смањено, побољшан је животни стандард, а реални БДП по глави становника је значајно порастао, што одражава побољшање животног стандарда.
Вијетнам је прихватио тржишно оријентисану економију, омогућавајући раст приватног сектора и привлачећи страних инвестиција.
И данас, након скоро 40 година раста, Вијетнам наставља да улаже у инфраструктуру, путеве, пруге, мостове, фабрике, која је основа за даљи раст.
Вијетнам такође активно тражи обновљиве изворе енергије како би задовољио будуће потребе за енергијом.
Вијетнам се такође фокусира на дигитализацију како би промовисао иновације и економску конкурентност.
Генерално, прича о развоју Вијетнама је доказ његове способности да се прилагоди, иновира и искористи могућности за раст.

Фото: Профимедиа
Бајка се наставља
Глобални удео Вијетнама у извозу робе додатно ће се повећавати, верују стручњаци.
Вијетнам блиско сарађује са Кином у оквиру програма "Кина плус један", што ц́е довести до новог раста БДП-а у односу на земље конкуренте у Југоисточној Азији, најмање до 2030. године.
Вијетнам се појавио као кључни победник усред реконструкције глобалног ланца снабдевања последњих година. Не само да је повећао свој удео у увозу електронике из САД од 2018. године - надмашујући већину кључних увозних партнера САД, већ подаци ове године такође указују на то да кинеске фирме више улажу у производне базе у Вијетнаму.
Трговински рат Кине и САД само јача положај Вијетнама. Уколико се трговинске тензије наставе, стручњаци верују да ће ово ривалство наставити да јача тренд раста трговине и прилив страних директних инвестиција.

Фото: Профимедиа
Вијетнам има једно од најатрактивнијих пословних окружења међу економијама са сличним приходима у региону, са конкурентним трошковима рада и релативно флексибилним прописима о раду који би требало да обезбеде његову атрактивност.
Препоручујемо

БРАЗИЛСКИ ПРЕДСЕДНИК СИЛВА: Друже Путине, иди у Истанбул да преговараш, за име Бога
14. 05. 2025. у 07:31

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)