ТРЕШЊЕ КУПУЈУ НА КОМАД: После пролећних мразева први мајски црвени плодови достигли 1.500 динара за килограм

Е. В. Н.

14. 05. 2025. у 18:51

МОЈА породица има трешњар од 1.500 стабала са којих смо брали од осам до 10 тона. Ове године можда буде од 400 до 500 килограма трешања.

ТРЕШЊЕ КУПУЈУ НА КОМАД: После пролећних мразева први мајски црвени плодови достигли 1.500 динара за килограм

Форо З. Глигоријевић

Брање је невероватно мучење, јер је мраз осакатио воћњаке. Нека стабла су потпуно без рода, а на некима је тек по тридесетак зрна и питање је да ли се исплати брање, иако је цена висока.

Ове речи Момира Јевтића из Риљца код Трстеника, који продаје трешње на зеленој пијаци у Јагодини по 1.000 динара за килограм, најбоље описују ситуацију са овим воћем. Каже да ће цена трешања остати висока до краја сезоне, јер је ове године род и до 20 пута мањи него уобичајено и сматра да би цену оборио једино - увоз.

Ове године трешње су скупље и до 150 одсто него лане. Први плодови на зеленим пијацама нудили су се махом по 1.000 динара, мада се на појединим тезгама достизали и 1.500 динара. Почетком маја прошле године просечна цена у већини градова износила је 500 динара. Понуда никад није била сиромашнија, у многобројним градовима још их и нема, јер су пролећни мразеви и обилне падавине буквално десетковали род.

Форо Д. Миловановић

- Без обзира на то колико их волим, сигурно нећу дати 700 динара за пола килограма - пожалила се Мирјана С. из Жаркова. - Килограм трешања је као два килограма јунетине. Са том количином меса својој породица могу да напуним тањире много дана.

И на београдском кванташу, где се снабдевају трговци са зелених пијаца из свих делова Србије, избор је веома слаб. Килограм у велепродаји кошта од 500 до 700 динара. Управник београдске "Велетржнице" Ненад Маринковић каже да је понуда трешања ове године веома скромна, јер су бројни произвођачи потпуно остали без приноса.

На краљевачкој Великој пијаци домаћих трешања још нема и по речима трговаца велико је питање хоће ли их уопште и бити јер је овогодишњи род услед неповољних временских прилика буквално осакаћен, док за килограм трешања из увоза треба издвојити чак 1.200 динара!?

- И тих из увоза има тек повремено, у малим количинама, и то на једној или две тезге. И са домаћим кајсијама је веома лоша ситуација, а ове из увоза коштају 1.000 динара - причају трговци. - Једна муштерија је недавно, и то скроз озбиљно, питала да ли може да купи једну кајсију и три трешње. Ето, докле смо догурали.

На суботичке пијаце стигле су прве трешње, али мало ко се за њих хвата јер килограм кошта од 1.000 до чак 1.200 динара.

- Искрено, мало ко купује, евентуално по шаку или две, да их жеља мине. То је отприлике 200 грама највише - кажу нам накупци.

Форо Д. Миловановић

Прве трешње на смедеревским пијацама и у пиљарама ових дана продавале су се за 900 и 1.000 динара по килограму. Ове године сезона првих трешања је мало поранила због сунчаних дана почетком пролећа, кажу воћари. Међутим, мраз и град и овом воћу причинио је штете, а умањен род је утицао и на њихову цену, па и квалитет.

Нишлије треба озбиљно да се помуче да уопште нађу трешње у својим радњама. Нема их ни на свим пијацама, а тамо где се појаве стигну у изузетно малим количинама. Килограм кошта 800 динара.

- Тренутно их нема, али пре неколико дана је стигло неколико гајбица и све је плануло за трен. Цена је висока, али то је тако јер је град "убио" трешњу, и нема их нигде - каже један од продаваца на нишкој пијаци код Тврђаве.

У Пожаревцу се трешње продају за 800 динара по килограму, али су количине у понуди минималне. У маркетима и пиљарама још увек их нема, а на зеленој пијаци у центру града продају се на свега две тезге. Продавци појашњавају да их има мало и скупе су јер је овогодишњи род подбацио. Осим тога, тек је почела њихова сезона, па ће, верују, ускоро и понуда бити већа, што ће утицати на смањење цене.

 

У ЧАЧКУ ИХ - НЕМА

НА чачанској зеленој пијаци, као и у овдашњим трговинама мајских трешања уопште нема. Трговци истичу да их можда ове сезоне уопште неће ни бити због лоших временских услова, односно касних пролећних мразева који су рану трешњу обрали још док је била у цвату. Љубитељи овог воћа мораће по свему судећи да сачекају јунске трешње, мада је, казали су нам узгајивачи, ове године род драстично подбацио.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника

ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.

14. 05. 2025. у 09:19

Коментари (0)

ТО ЈЕ ЈЕДИНИ ТИМ У ЕВРОПИ КОЈИ ИМА...: Турски стручњак отворио душу о стању у грчком клубу